Do strony tytułowej

  Parafia Strachocka  

  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli  

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej  

  Informacje dla pielgrzymujących do Strachociny  

  Mówi ksiądz Proboszcz, Józef Niżnik  

Z historii MI w parafii Ośrodek Zdrowia Program MI MI w Internecie Aktualności Ogłoszenia

* * *

8 grudnia br. przypada 60 rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Założył je w Japonii ojciec Mieczysław Maria Mirochna, franciszkanin rodem z Wojnicza k/Tarnowa, który w roku 1930 wyjechał razem z ojcem Maksymilianem na misje na Daleki Wschód. Obchodzenie rocznicy powstania zgromadzenia obchodzone było przez siostry podczas mszy św., którą celebrował ks. prał. Józef Niżnik, opiekun siostr w Polsce, wygłaszając okolicznościowe kazanie. Podczas mszy św. dwie aspirantki rozpoczęły też postulat, który w tym zgromadzeniu ma obrzęd obłóczyn nowej szaty, oraz nadania nowego imienia. Tym razem siostry otrzymały imienia: Zofia i Gemma

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

10 sierpnia br. do Domu Rekolekcyjnego Sióstr przyjechało 50 dziewczyn z Gimnazjum z okolicznych miejscowości, by wziąć udział w rekolekcjach. Tematyka rekolekcji związana była z rokiem duszpasterskim - Otoczyć troską życie. Ponadto dziewczyny miały okazję jeszcze raz przypomnieć sobie prawdę o Rycerstwie Niepokalanej, a kilkanaście z nich wstąpiło do Rycerstwa. Z naszej parafii wzięło udział 15 dziewczyn, w tym sześć w Kostarowiec (Agnieszka Indyk, Diana Kurnik, Katarzyna Cimińska, Natalia Kawałko, Agnieszka Lewicka i Paulina Suwała), oraz dziewięć ze Strachociny (Joanna Michalska, Katarzyna Adamiak, Barbara Galant, Katarzyna Woźniak, Karolina Kubowicz, Agnieszka Długosz, Marlena Wroniak, Magdalena Kruczyńska i Patrycja Adamiak - jako animatorka). 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniach 3-7 sierpień br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyły się rekolekcje dla młodzieży żeńskiej. W rekolekcjach wzięło udział ponad 20 dziewczyn. Nad programem rekolekcji czuwały siostry: s. Patrycja, s. Klara i s. Julia. Konferencje poświęcone tematyce chrztu świętego głosił ks. prał. Józef Niżnik. Na zakończenie kilka uczestniczek rekolekcji wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Pobyt w Japonii był także czasem odwiedzenia niektórych znanych i atrakcyjnych miejsc w tym kraju, między innymi: przejście ulicami Nagasaki: modlitwa przy pomniku Męczenników Japońskich, Pawła Miki i Towarzyszy; pobyt nad Morzem Japońskim; zwiedzania ogrodu Buddy.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Z racji dwudziestej rocznicy śmierci Ojca Mieczysława Mirochny, Siostry Rycerstwa Niepokalanej przygotowały okolicznościową wystawę. Ze zdjęć z wystawy możemy poznać rodziców Ojca Mirochny, oraz jego ważniejsze momenty życia w Japonii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Celem naszej podróży do Japonii było uczczenie dwudziestej rocznicy śmierci o. Mieczysława Mirochny, założyciela Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Grób o. Mieczysława, a także innych polskich misjonarzy, którzy razem ze św. Maksymilianem przybyli do Japonii w latach 1930-1936 znajduje się na cmentarz sióstr w Konagaj.  

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Konagaj jest to miejsce obrane przez Niepokalaną w Japonii dla powstania Zgromadzenia Sióstr Rycerstwa Niepokalanej, które założył o. Mieczysław Mirochna. Konagaj jest miejscem gdzie znajduje się Dom Generalny Sióstr Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Siostry Rycerstwa Niepokalanej dla chorych dzieci i ludzi starszych budują domy w których pracują wraz ze świeckimi. W jednym z tych domów w Misakae no Sono znajduje się 170 chorych dzieci, a około 100 przychodzi na dzień do tego domu, by korzystać z opieki.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Pobyt w Japonii był okazją do spotkania z Siostrami i wygłoszenia do nich konferencji duchowych. Spotkanie takie odbyło się w Saga, gdzie Siostry mają dwa domy: jeden dla ludzi starszych i dzieci nieuleczalnie chorych. Na to spotkanie przybyły także Siostry, które mają klasztory w Oita.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W kolejnym dniu pobytu w Japonii odwiedziliśmy Unzen, gdzie znajdują się  tzw. „diabelskie” źródła wulkaniczne, w których w latach 1606-1639 wrzucano chrześcijan.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11 lutego we wspomnienie Objawienia Matki Bożej w Lourd odbyliśmy pielgrzymkę do Nagasaki, by zwiedzić miejsce związane ze św. Maksymilianem Kolbe, który w roku 1930 przyjechał na misje do Japonii i zbudował Niepokalanów Japoński, oraz grotę Matki Bożej z Lord. Warto zaznaczyć, że klasztor zbudowany został wówczas za miastem, za górą, ale jak się później okazało dzięki temu ocalał, gdy Amerykanie rzucili bombę atomową na Nagasaki. Dzisiaj po klasztorze zbudowanym przez o. Maksymiliana pozostało muzeum, gdyż zbudowany jest w tym miejscu nowy klasztor, ale grota pozostała do dzisiaj i jest tam źródełko, skąd wierni biorą sobie wodę. Współbracia zakonni, którzy przybyli wraz ze św. Maksymilianem do Japonii mówią, że przy tej grocie o. Kolbe spotkał Matkę Bożą. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

9 lutego samolotem linii FIN AIR z Finlandii ks. prał Józef Niżnik i s. Maria Fatima udali się do Japonii, do Konagaj, gdzie znajduje się Dom Generalny Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Podróż można ująć w taki sposób: wylot z Warszawy do Helsinek, przesiadka do innego samolotu i lot dziewięciogodzinny do Osaka i następny lot do Nagasaki, a stąd podróż samochodem około godziny do Konagaj. Pobyt w Konagaj trwał 7 dni; 10-16 luty. 17 lutego trzeba było wylatywać z Nagasaki do Osaka, by następnego dnia wracać do Polski, tą samą trasą.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1-4 lutego w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyły się rekolekcje formacyjne dla młodzieży żeńskiej. Wzięło w nich udział 37 dziewczyn. Wśród nich była młodzież studiująca i ze szkół średnich. Nauki rekolekcyjne głosił ks. prał. Józef Niżnik, a organizacją rekolekcji zajęły się Siostry Rycerstwa Niepokalanej. Młodzież podczas rekolekcji miała okazję wysłuchać 7 konferencji o tematyce maryjnej. Siostry zaś przygotowały dla dziewczyn: koncertu pieśni maryjnej, sztukę o biblijnej Esterze i pantomimę o grzechu. Każdego wieczoru w kaplicy Domu Rekolekcyjnego odbywały się spotkania z Maryją. Pamiątką z tych spotkań będzie świeczka, z którą dziewczyny podążały do Maryi. W ciągu dnia w programie było spotkanie z Pismem Świętym. Na zakończenie rekolekcji dziewięć uczestniczek rekolekcji wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej.   

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 * * *

 

W Strachocinie odbyło się spotkanie sióstr juniorystek z wszystkich klasztorów. Juniorystkami w zgromadzeniu są siostry, które złożyły pierwsze śluby zakonne, a nie złożyły ślubów wieczystych.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 * * *

* * *

21 listopada br. przypadła 100 rocznica urodzin o. Mieczysława Marii Mirochny, misjonarza w Japonii, ucznia św. Maksymiliana i Założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, które mają macierzysty klasztor w Strachocinie, pierwszy w Polsce Niepokalanów Żeński. W związku z tą rocznicą Siostry udały się z pielgrzymką do Wojnicza k/Tarnowa, rodzinnej miejscowości o. Mirochny, aby w tej parafii obejść uroczyście rocznicę urodzin swego Założyciela. Godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Niżnika i wygłoszone przez niego okolicznościowe słowo Boże, nawiedzenie kapliczki „loretańskiej” przy której modlił się o. Mieczysław, spotkanie z najbliższą rodziną Założyciela, modlitwa przy grobie rodziców na miejscowym cmentarzu, oto wydarzenia, które miały miejsce podczas pielgrzymki. Szczególnie wielkie wrażenie na siostrach zrobiło świadectwo p. Anny Szczęch, która jest siostrzenicą o. Mieczysława, oraz ukazane przez Panią rodzinnych zdjęć i pamiątek po krewnym zakonniku. Do najważniejszych na pewno należy zaliczyć list napisany przez św. Maksymiliana Kolbego do Marii i Wojciecha Mirochnów, rodziców polskiego misjonarza w Japonii. Ksiądz dziekan wojnickiej parafii, jak i zgromadzeni na mszy św. parafianie byli wdzięczni siostrom Rycerstwa Niepokalanej, że w taki sposób świętowały 100 rocznicę urodzin ojca Mieczysława.    

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

11 października 2008r. Zgromadzenie Sióstr Rycerstwa Niepokalanej i sanktuarium św. Andrzeja Boboli nawiedziły przedstawicielki Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce:

Matka Danuta Wróbel – Przewodnicząca, przełożona generalna SS. Służek NMP
Matka Mariola Karaś, przełożona generalna SS. Służebniczek NMP (Starowiejskie)
Matka Jolanta Olech – sekretarka generalna, Urszulanka SJK
Siostra Ernestyna Wajs – zastępczyni sekretarki generalnej, Serafitka CMBB
Siostra Krystyna Chmiel, Służebniczka Starowiejska oraz Siostra Barbara Kulikowska, Sercanka CSM – pracownicy sekretariatu

Siostry modliły się w kaplicy św. Andrzeja na Bobolówce i w kościele parafialnym wypraszając potrzebne łaski u św. Andrzeja dla siebie, całej Konferencji i swoich zgromadzeń. Na zakończenie ucałowały święte relikwie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

Siostry: Hiacynta, Andżelika, Izabela i Judyta, wraz z s. Dorotą, przełożoną, z racji rozpoczęcia przygotowania się do ślubów wieczystych przedstawiły współsiostrom inscenizację o biblijnej królowej Esterze. Głównym przesłaniem inscenizacji było ukazanie królowej Estery w kontekście swoich ślubów wieczystych. Bowiem jak Estera została powołana na zamek królewski, by stać się żoną króla Aswerusa, tak siostry przybyły do macierzystego klasztoru św. Maksymiliana, by poprzez śluby wieczyste stać się Oblubienicami Chrystusa Króla. Drugie podobieństwo sióstr do Estery ukazały siostry w kontekście charyzmatu swego Zgromadzenia. Estera uratowała swój naród od zagłady, a charyzmatem sióstr jest ratowanie dusz! Estera także w inscenizacji stała się dla samych sióstr przykładem całkowicie poświęcenia się dla charyzmatu.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

18 września br. ks. prał. Józef Niżnik, s. Maria Fatima,  oraz powracająca ze spotkania przełożonych w Strachocinie s. Faustyna z Zielonej Góry nawiedzili klasztor Sióstr w Niepokalanowie. Siostry mieszkające w tym klasztorze redagują Małego Rycerzyka.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

17 września Zgromadzenie Sióstr Rycerstwa Niepokalanej obchodziło 20 rocznicę założenia pierwszego klasztoru w Polsce, w Strachocinie. Zgromadzenie to powstało w Japonii. Założycielem Sióstr jest franciszkanin, o. Mieczysław Mirochna, pochodzący z Wojnicza, który jako kleryk z o. Maksymilianem Kolbe, udał się na misje do Japonii. Tam ukończył seminarium duchowne, przyjął święcenia kapłańskie i przez wiele lat był przełożonym misji franciszkańskiej. Po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki zgromadziły się wokół o. Mieczysława dziewczyny, które po straszliwym kataklizmie wraz z obecnymi tam franciszkanami pomagały ludziom. Z czasem kilka tych dziewcząt odkryło w sobie pragnienie służby Bogu w zakonie, w którym charyzmatem była by duchowość Ojca Kolbego, realizowana przez Niepokalanów w Polsce.

Rok 1949 jest datą powstania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, a tym samym pierwszego Niepokalanowa Żeńskiego na świecie. Uczeń o. Maksymiliana zrealizował jego pragnienie, aby powstał także Niepokalanów Żeński. W bardzo szybkim czasie zgromadzenie wzrastało w liczbę. Powstawały nowe klasztory w Japonii, a siostry podjęły pracę w zakładach przeznaczonych dla osób z chorobami popromiennymi. Od początku w rozwój  zgromadzenia jest bardzo zaangażowana obecna Matka Generalna  s. Francisca Maria Nakayama, w której siostry widzi swą współzałożycielkę. Obecnie Zgromadzenie liczy około 160 sióstr. Mają klasztory oprócz w Japonii, w Polsce i Korei.

Pierwszym klasztorem powstałym w tym Zgromadzeniu poza Japonią jest klasztor św. Maksymiliana w Strachocinie. Początki rodzenia się tej wspólnoty zakonnej przypada na rok 1982, gdy br. Benedykt z Niepokalanowa przywiózł do parafii trzy dziewczyny, które pragnęły życia konsekrowanego wedle duchowości Ojca Kolbego. W roku 1984 za zgodą ks. bpa Ignacego Tokarczuka  dziewczyny te nawiązały kontakt z siostrami w Japonii. Uwieńczeniem tych kontaktów była decyzja Ojca Założyciela i Sióstr Przełożonych w Japonii o erekcji Zgromadzenia w Polsce.

Pierwszą uroczystością zakonną w Strachocinie było rozpoczęcie postulatu przez trzy aspirantki 12 września 1987. Pod tym wydarzeniu ks. Józef Niżnik, proboszcz parafii, zaczął gromadzić materiał na budowę nowego klasztoru. Budowę rozpoczęto 8 maja 1988 roku, a 17 września tegoż roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Na tę uroczystość przybyły z Japonii najwyższe władze zakonne, a wraz z nimi  cztery Polki, które od pięciu lat przebywały w Japonii, ukończyły tam nowicjat i złożyły pierwsze śluby zakonne. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski. Data wmurowania kamienia węgielnego jest datą erekcji Zgromadzenia na polskiej ziemi.

Obecnie Zgromadzenie Sióstr w Polsce liczy 38 Polek i jedna siostra z Japonii. Siostry mają pięć klasztorów w Polsce: Strachocina - Dom Macierzysty, Kosina i Przemyśl (diec. przemyska), Teresin - Niepokalanów (diec. warszawska), Zielona Góra (diec. zielonogórska-gorzowska). Wykonują bardzo ważne prace. W Strachocinie - gdzie jest Dom Formacyjny, prowadzą Dom Rekolekcyjny, Ośrodek Zdrowia, oraz pomagają w parafii. W Kosinie - prowadzą Dom Seniora. W Przemyślu - pracują w archidiecezjalnym radio FARA. W Teresinie - Niepokalanowie - redagują Mały Rycerzyk. W Zielonej Górze - pracują w konkatedrze.  

Dziś w rocznicę erygowania Zgromadzenia w klasztorze św. Maksymiliana w Strachocinie odbyła się dziękczynna msza św., której przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik i wygłosił okolicznościowe kazanie. We mszy św. wzięły udział oprócz sióstr z klasztoru w Strachocinie, Siostry Przełożone z wszystkich klasztorów w Polsce.

       zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

6 września br. Siostry Rycerstwa Niepokalanej wzięły udział w spotkaniu osób konsekrowanych na Świętym Krzyżu. Zgromadzenie reprezentowały: s. Agata Maria, przełożona, s. Patrycja Maria, oraz s. Julia i s. Teresa.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 * * *

W dniach 22-24 sierpnia br. siostry po ślubach wieczystych ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej miały spotkanie formacyjne w Niepokalanowie Żeńskim. Konferencje siostrom głosił ks. prał. Józef Niżnik.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 * * *

Siostry Rycerstwa Niepokalanej: s. Maksymiliana, s. Patrycja, s. Izabela i s. Julia w Uroczystość Wniebowzięcia spotkały się w Zboiskach koło Sanoka z dziećmi odprawiającymi rekolekcje.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

10-14 sierpień br. młodzież żeńska szkół średnich miała rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym,  które zorganizowały Siostry Rycerstwa Niepokalanej. Wzięło w nich udział 17 dziewcząt. W szkole Maryi uczmy się świadczyć o Jezusie - oto hasło tegorocznych rekolekcji.  Podczas rekolekcji konferencje głosił ks. prał. Józef Niżnik, a nad całością czuwała s. Patrycja, s. Judyta i s. Agnieszka. W dniu zakończenia rekolekcji młodzież zgromadziła się na mszy św. odpustowej w kaplicy św. Maksymiliana. Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Józef Niżnik i ks. Zenon Mrugała, proboszcz z Józefowa, diecezja zamojsko-lubaczowska.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 * * *

Siostra Maria Fatima Komine, Przełożona Sióstr Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, przebywała w Japonii, gdzie odbyła roczne rekolekcje zakonne, spotkała się z s. Franciszką Maria Nakayama, Matką Generalną Zgromadzenia, oraz odwiedziła swoją rodzinę. 7 sierpnia br. s. Maria Fatima powróciła do Strachociny.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 * * *

W dniach 21-24 lipca br. z wizytą u Sióstr ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej w Zielonej Górze przebywał ks. prał. Józef Niżnik. Siostry pracują przy konkatedrze św. Jadwigi. Przełożoną klasztoru pw. Najświętszego Serca Jezusowego jest s. Faustyna Maria Masin. Ponadto wspólnotę zakonną tworzą: s. Andrea Bobola Maria Buschman, oraz s. Aniela Salawa Maria Balkus.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 * * *

17 lipca br. w klasztorze Sióstr św. Maksymiliana odbyło się zakończenie rekolekcji dla młodzieży gimnazjalnej. Podczas mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, który wygłosił też okolicznościowe słowo Boże, kilkanaście dziewcząt wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej, a wszystkie oddały się Matce Bożej w duchu św. Maksymiliana.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć   

* * *

14 lipca br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr rozpoczęły się rekolekcje dla młodzieży Gimnazjalnej. W rekolekcjach wzięło udział 45 dziewczyn z okolicznych parafii. Konferencje wygłaszał ks. prał. Józef Niżnik, oraz Siostry ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Dziewczyny wzięły udział w nabożeństwie do św. Andrzeja Boboli na Bobolówce 16 lipca.

zapraszam do obejrzenia zdjęć   

 * * *

Wygląd klasztoru św. Maksymiliana po remoncie dachu od frontu.

zapraszam do obejrzenia zdjęć   

 * * *

Od 22 czerwca br. w Domu Rekolekcyjnym odbywa się druga seria rekolekcji dla sióstr ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. 25 czerwca w liturgiczne wspomnienie bł. Doroty imieniny we wspólnocie zakonnej obchodzi s. Dorota, mistrzyni nowicjatu. Z tej racji w jej intencji została odprawiona msza św., a współsiostry złożyły solenizantce serdeczne życzenia.

zapraszam do obejrzenia zdjęć  

* * *

W tym tygodniu, 23 czerwca br. rozpoczął się remont poddasza klasztoru św. Maksymiliana w Niepokalanowie Żeńskim. Ekipa remontowa Andrzeja Kurnika i Adama Sobolaka z parafii Strachocina zerwała starą blachę i dokonuje ocieplenia strychu, gdzie znajdują się mieszkania dla sióstr, zmienia pokrycie blachy, oraz tzw. podsiębitek z drewnianych na panele plastikowe. Ponadto inna firma Dariusza Janiszewskiego z Sanoka, mieszkańca Strachociny, we wszystkich pomieszczeniach w klasztorze wymienia okna.

zapraszam do obejrzenia zdjęć   

  * * *

Do góry strony

Tłem jest trawa pochodząca z widoku na Strachocinę wykorzystanego jako tło strony tytułowej.