Do strony tytułowej

  Parafia Strachocka  

  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli  

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej  

  Informacje dla pielgrzymujących do Strachociny  

  Mówi ksiądz Proboszcz, Józef Niżnik  

krzyż

Informacje dla pielgrzymujących
do Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie

 

Po co pielgrzymować do Strachociny?

Dla ludzi wierzących miejscowość Strachocina, dla jednych kojarzy się ze św. Andrzejem Bobolą, dla drugich ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej i powstałym pierwszym w Polsce, Niepokalanowem Żeńskim. Wśród przyjeżdżających, jedni modlą się do św. Andrzeja Boboli, a drudzy spotkają się z siostrami zakonnymi. To dzięki św. Andrzejowi i siostrom zakonnym, Strachocina stała się miejscowością znaną w Polsce i poza jej granicami. Wśród przybywających, większość stanowią pielgrzymi kochający św. Andrzeja Bobolę i szukający pomocy u Boga przez jego przyczynę. Wielość świadectw składanych przez pielgrzymów, wysłuchanych w błaganiach powoduje, że inni z nadzieją przybywają do kościoła parafialnego, który od 19 marca 2007 roku jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli, by szukać u Boga potrzebnej łaski. Dlatego pielgrzymowanie do Strachociny ma przede wszystkim znaczenie religijne i duchowe.   

 Są jednak i tacy, którzy przybywają do Strachociny ze względów turystycznych. Podróżując w Bieszczady, czy od strony Krosna, czy Rzeszowa, turyści wstępują do Strachociny, by zobaczyć miejscowość, o której się dowiedzieli z czasopism, książek, artykułów w prasie, programów TV, czy transmisji radiowych.

 Czy można tutaj zwiedzać?

Kościół w stylu neogotyckim z przełomu XIX i XX wieku pod wezwaniem, św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest budowlą murowaną z cegły, pokrytą miedzią. Do kościoła wchodzi się przez piękne dwuskrzydłowe drzwi, które zdobią sześć metaloplastycznych obrazów miedzianych. W strachockim kościele w piękną polichromię wkomponują się cztery witraże wykonane w Krakowie w 1903 roku w pracowni Żeleńskich. Posadzka granitowa z marmuru chińskiego, ołtarz i ambonka z białego marmuru dopełnia bogatego wnętrza kościoła. W kościele znajduje się ołtarz poświęcony św. Andrzejowi Boboli, który można zobaczyć:  relikwie św. Andrzeja Boboli w krzyżu, obraz Świętego i starą, kamienną chrzcielnicę, z XV wieku. Ze względów bezpieczeństwa w kościele zamknięte są drzwi wahadłowe oddzielające kruchtę od nawy kościoła, ale na życzenie jest otwierany przez zakonnice lub księży (informacja o tym znajduje się na drzwiach).

Pomiędzy kościołem a plebanią znajdują się cztery dęby liczące każdy po kilkaset lat. Obok kościoła stoi pomnik Świętego, postawiony w miejscu starego kościoła z XVIII wieku.

 Kolejnym obiektem rzucającym się w oczy turystom jest opodal kościoła Niepokalanów Żeński. Pod koniec XX wieku siostry z Japonii ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej erygowały za zgodą Ordynariusza Przemyskiego w Strachocinie nowy klasztor, który stał się ośrodkiem nowego zgromadzenia zakonnego w Polsce. Dziś za ogrodzeniem znajduje się kilka budynków. Klasztor architektonicznie raczej prosty na którego bocznej ścianie znajduje się mozaika z wizerunkiem Św. Maksymiliana Kolbe - twórcy Rycerstwa Niepokalanej. Obok znajduje się Dom Nowicjatu, a nieco dalej Ośrodka Zdrowia. W parku przyklasztornym rosną japońskie wiśnie - sakura, w Polsce raczej niespotykane, widomy znak, że część sióstr pochodzi z Japonii. W swojej ojczyźnie wiśnie te uprawiane są nie dla owoców lecz dla kwiatów. Znajduje się tutaj także "ogródek japoński" z charakterystycznym źródełkiem otoczonym licznymi krzewami i kwiatami.

Poza ogrodzeniem klasztornym znajduje się Dom Pielgrzyma, zwane Oratorium św. Józefa, gdzie siostry gromadzą ludzi na rekolekcjach zamkniętych. W pięknym ogrodzie znajduje się  figura Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju - chyba jedyna tego rodzaju w Polsce. Matka Boża przedstawiona jako Japonka znajduje się w kapliczce o charakterystycznym zadaszeniu, otoczona jest drzewami i krzewami.

Turyści zwiedzają także kopiec znajdujący się około 300 metrów od kościoła, na którym umieszczona jest figura Chrystusa Króla Wszechświata, na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. U stóp kopca znajduje się studzienka, ze zdrową źródlaną wodą.  

 Zwiedzanie Strachociny dopełnia pobyt na Bobolówce. Miejsce to związane jest z pobytem Bobolów w latach 1520-1686. Tutaj znajdował się ich dworek. Jest to wzgórze o powierzchni ponad 6 ha .  Charakterystyczne jest to, że wiele dębów rośnie na Bobolówce /około 70/.  Znajduje się tutaj kaplica polowa wzniesiona w roku 2007, jako pomnik 350 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. 

 

Warto zobaczyć

 
Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, rekolekcje, kolonie

     W każdy 16 dzień miesiąca od czerwca do października o godz. 18.00 odbywa się modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą  na Bobolówce.
     W dniu patronalnym Świętego, 16 maja na Bobolówce odbywają uroczystości z udziałem wielkich rzesz pielgrzymów i duchowieństwa, w tym biskupów (por. informację o uroczystościach w maju 2005).
     Organizowane są też rekolekcje i konferencje, a także kolonie dla dzieci.

 
-
 

Kontakt:

Adres pocztowy: Strachocina 1
38-507 Jurowce
pow. Sanok
  
Adres elektroniczny: ks_jozef_niznik@wp.pl
  
Telefon: Ksiądz Proboszcz: 13/4626306 lub kom. 0602387706
Księża Wikariusze: 13/4625152
  
Godziny odprawiania Mszy św.: Kościół w Strachocinie:
     - w niedziele i święta - 7.00, 10.30, 15.30 (pora zimowa 14.30)
     - w dni powszednie 18.00 (pora zimowa 16.30)
 
Kościół w Kostarowcach:
     - w niedziele: 9.00, 12.00
  
Nabożeństwa odprawiane systematycznie:  
- pierwsze piątki i pierwsze soboty każdego miesiąca;
- nowenna do MBNP w pierwsze niedziele każdego miesiąca;
- modlitwa nowennowa do św. Maksymiliana - w 14-te dni każdego miesiąca;
- modlitwa nowennowa do św. Andrzeja Boboli - w 16-te dni każdego miesiąca;
- nabożeństwa fatimskie - 13-td dni każdego miesiąca (maj-październik);

 
-
 

Jak znaleźć nocleg w Strachocinie

     Dla pielgrzymów i grup oazowych, które odwiedzają parafię, w Strachocinie wybudowano dom rekolekcyjno-pielgrzymkowy pw. Św. Józefa poświęcony przez Abp Józefa Michalika 24 czerwca 1999 roku.
Istnieje możliwość całoddziennego wyżywienia.


     W domu jest pięćdziesiąt miejsc noclegowych, co nie zaspokaja coraz większych potrzeb. Obecnie (lato 2003) trwają prace przy budowie jeszcze jednego budynku klasztornego, w którym na parterze znajdą się miejsca noclegowe.
 
     Strachocina leży ok 10 km od Sanoka. Dojeżdżają tu autobusy miejskie (ok 20 minut jazdy). Pielgrzymi i turyści mogą zatem także nocować w jednym z kilku sanockich hoteli.
     Przy drodze nr 886 (Sanok - Brzozów - Rzeszów), pomiędzy Czertezem i Jurowcami znajduje się hotel "Kmicic" z miejscami noclegowymi po umiarkowanej cenie.

-

Jak dojechać do Strachociny

a) samochodem:

drogi do Strachociny

     Trafić bardzo łatwo. Kiedy będziemy już w pobliżu Strachociny pomogą nam tablice drogowe, które informują o tym jak dojechać do Sanktuarium.
     Jeżeli pojedziemy szosą Krosno-Sanok (nr 98) w miejscowości Długie musimy skręcić na północ, w drogę do Bażanówki. Trzeba przejechać przez Bażanówkę i przez całą Strachocinę. Kościół i Sanktuarium znajdują się poza wsią, od strony Kostarowiec.
     Jeżeli jedziemy szosą Rzeszów-Sanok (nr 886) od strony Rzeszowa (Brzozowa) skręcamy do Strachociny za Pakoszówką. Gdy jedziemy tą samą szosą od strony Sanoka wygodniej jest jechać przez Kostarowce. Wtedy na Strachociną trzeba skręcić w Czerteżu.

b) autobusem komunikacji miejskiej z Sanoka

Rozkład jazdy autobusów z Sanoka do Strachociny

     Do Strachociny kursują z Sanoka autobusy miejskie PUT "Dystans".
    W Sanoku autobusy odjeżdżają z tzw. "Okęcia" (przystanek Sanok-"Okęcie"). Jest to plac położony przy ul. Daszyńskiego, koło "Okopiska", niezbyt daleko zarówno od stacji kolejowej "Sanok" jak i od stacji kolejowej "Sanok-Miasto".
     Autobusy zatrzymują się koło kościoła w Strachocinie (przystanek Strachocina-kościół).

     Rozkład odjazdów z Sanoka do Strachociny (przystanek Sanok-"Okęcie")
6:15F, 7:00F, 7:30, 9:30, 11:10F, 11:30:G, 13:10, 14:20FJ, 14:30C, 15:05F, 15:40, 17:15F, 18:30, 19:30C, 19:40F, 20:30F
     Rozkład odjazdów ze Strachociny do Sanoka (przystanek Strachocina-kościół)
6:02F, 6:37, 7:07F, 7:37FJ, 8:07, 10:07, 11:47F, 12:07G, 13:57, 14:57F, 15:07C, 16:17F, 17:52, 19:07, 20:17F
     Rozkład odjazdów ze Strachociny do Sanoka (przystanek Strachocina-centrum)
5:57F, 6:32, 7:02F, 7:32FJ, 8:02, 10:02, 11:42F, 12:02G, 13:52, 14:52F, 15:02C, 16:12F, 17:47, 19:02, 20:12F
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
G - kursuje w soboty
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
J - nie kursuje od 01. 07. do 31.08. ("szkolny")
 
Rozkład był aktualny w lecie 2006 (nie zmieniano go od roku 2003!).

c) pociągiem do Sanoka (a dalej autobusem miejskim)

Rozkład jazdy PKP

  Do góry strony


 
Tłem jest trawa pochodząca z widoku na Strachocinę wykorzystanego jako tło strony tytułowej.