Do strony tytułowej

  Parafia Strachocka  

  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli  

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej  

  Informacje dla pielgrzymujących do Strachociny  

  Mówi ksiądz Proboszcz, Józef Niżnik  

Parafia Strachocina Kostarowce Kościół Aktualności Ogłoszenia niedzielne
Z historii Kazanie Dokumenty Z Kroniki Galeria Ogłoszenia parafialne

* * *

Program uroczystości ku czci św. Andrzeja Bobola w Strachocinie

13 maj (niedziela)

 

godz.   7.00 – Prymaria z kazaniem
godz.   9.00 - Msza św. z kazaniem (Kostarowce)
godz. 10.30 – Suma z kazaniem
godz. 12.00 - Msza św. z kazaniem (Kostarowce)
godz. 15.30 – nabożeństwo fatimskie - procesja z figurą Matki Bożej na Bobolówkę
                     Msza św. z kazaniem
 

14 maj (poniedziałek)

 

godz.  9.00 –  spowiedź chorych
                      Msza św. z kazaniem dla chorych
godz. 17.00 - Msza św. z kazaniem (Kostarowce)
godz. 17.30 – nabożeństwo majowe połączona z modlitwą nowennową do św. Andrzeja Boboli
                     Msza św. z kazaniem
 

15 maj (wtorek)

 

godz. 15.00 – 17.30 – spowiedź
godz. 17.00 - Msza św. z kazaniem (Kostarowce)
godz. 17.30 – nabożeństwo majowe połączona z modlitwą nowennową do św. Andrzeja Boboli
                        Msza św. z kazaniem
 

16 maj –

Uroczystość św. Andrzeja Boboli

 

godz.   8.00 – Msza św. z kazaniem
godz.   9.00 - Msza św. z kazaniem (Kostarowce)
godz. 11.30 – Msza św. z kazaniem
godz. 17.30 – procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na Bobolówkę
 Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Ignacego Deca
 

19 maj – (sobota)

Pielgrzymka Akcji Katolickiej

 

godz.   9.30 -   Program słowno – muzyczny „Kult św. Andrzeja Boboli w
                       Strachocinie” z udziałem dziecięcego zespołu „Bobolanum”
    Nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli
godz. 11.00 -   Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika
 

20 maj (niedziela)

 

godz.   7.00 -  Prymaria z kazaniem
godz. 10.30 -  Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika
   (święcenia diakonatu)
godz.  15.30 – Nabożeństwo majowe
                      Msza św. z kazaniem
 

 

* * *

6 maja br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli 15 dzieci z klasy II przystąpiło do Pierwszej Komunii św. Uroczystą Mszę św. koncelebrowali: ks. Jan Szeląg, wikariusz i katecheta, oraz ks. Mariusz Woźniczyszyn, rodak strachociński.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

3 Maja br. po południu w kaplicy na Bobolówce ks. prał. Józef Niżnik odprawił Mszę Św. za Ojczyznę i wygłosił okolicznościowe kazanie. Kaznodzieja powiedział: Na miłość do Maryi w naszej Ojczyźnie, złożyły się między innymi pewne wydarzenia historyczne, które naród odczytywał jako ingerencją Maryi w obronę Polski i Polaków. A potem na takich wydarzeniach budowano w Polsce wiarę w Boga, miłość do Matki Bożej i patriotyzm do Ojczyzny.... Dziś jest taki dzień w Polsce, że ludzie wierzący w Polsce dziękują Bogu za Maryję i uświadamiają sobie, że z pomocą Maryi można dokonywać rzeczy niemożliwych… ale też, że Polska była zasobna i silna tylko wtedy, gdy naród szanował Boga, Jego przykazania, cenił sobie Kościół i kochał własną Ojczyznę.... Kościół, który zawsze jest z narodem – rozumie naród i kocha naród… Kościół nigdy nie pogardził narodem, Dziś, gdy przypisuje mu się politykowanie, tylko dlatego, że nie popiera błędnych decyzji władz. A przecież Kościół nie może zejść z drogi, na której jest od początku powstania państwa polskiego. To dzięki Kościołowi: Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Po Mszy Św. młodzież z Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Strachocinie przedstawiła piękny program patriotyczny z udziałem Kapitana Wojska Polskiego Stefana Wierzby z Krakowa. Przy okazji można zobaczyć krajobraz Bobolówki na wiosnę, budowane stacje Drogi Krzyżowej i piękne krajobrazy.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

3 maja br. w Kostarowcach w kościele filialnym dzieci z klasy II przystąpili do I Komunii Św. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Masłyk, katecheta dzieci.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

3 maja br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli dzieci z klasy III przeżyły pierwszą rocznicę Komunii Św. Uroczystości przewodniczył ks. Jan Szeląg, który te dzieci katechizuje.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

28 kwietnia br. do Strachociny pielgrzymowali Rycerze Niepokalanej na spotkanie formacyjne, które rozpoczęło się modlitwą różańcową. Mszę Św. koncelebrowali księża: ks. Michał Błaszkiewicz z Sanoka Dąbrówki, ks. Stanisław Masłyk, wikariusz ze Strachociny, ks. Andrzej Socha, wikariusz z Sanoka - Posada, oraz O. Zbigniew Kluska z Głowienki. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny Rycerstwa Niepokalanej, w którym na kanwie Ewangelii z dnia zatrzymał się nad problemem odchodzenia od Jezusa i wskazał na zadanie Rycerzy, którzy mają ratować dusze. W konferencji zaś wygłoszonej po przerwie, Asystent Diecezjalny, wskazał na zadania Rycerstwa w dzisiejszej rzeczywistości. Na zakończenie w Domu Rekolekcyjnym Sióstr przybyli Rycerze spotkali się z Zarządem Rejonowym Rycerstwa Niepokalanej i Siostrami. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

20-22 kwiecień w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej odbyło się spotkanie formacyjne dla młodzieży Żeńskiej ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. W spotkaniu wzięło udział 25 dziewczyn. Tematem przewodnim spotkania było hasło: Prawdziwa wiara źródłem radości. Konferencje dla dziewcząt głosił ks. prał. Józef Niżnik, zaś spotkania w grupach prowadziły Siostry. Odpowiedzialną za formowanie młodzieży jest s. Patrycja.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie 28 kwietnia br.

 

Program spotkania:

godz. 10.00 – Modlitwa różańcowa

godz. 10.30 – Msza św. z kazaniem

kawa lub herbata

godz. 12. 30 – Konferencja – Rycerstwo Niepokalanej szansą dla Kościoła i Ojczyzny

godz. 13.15 – posiłek

godz. 14.00 – Spotkanie z Siostrami Rycerstwa Niepokalanej

i Zarządem Rejonowym Rycerstwa Niepokalanej

 

Rok 2011, dzięki decyzji polskich senatorów, był poświęcony o. Kolbemu. Rycerze Niepokalanej podczas spotkań zgłębiali swój charyzmat, wczytując się w nauczanie św. Maksymiliana. Dzięki temu, lepiej mogli zrozumieć, że Rycerstwo Niepokalanej, wspólnota założona przez polskiego franciszkanina w roku 1917, ma włączyć się aktywnie w walkę o zwycięstwo dobra nad złem.

To zło, którego pomysłodawcą jest szatan w ciągu historii przybierało różne formy. Począwszy od Adama i Ewy, szatan nieustannie zwodzi ludzi, czyniąc ich narzędziem obrażania Boga i sprowadzając na nich samych, wielorakie cierpienia. Aby ludzi uwikłanych w zło uratować, ktoś musi im pomóc, gdyż oni sami nie potrafią wyrwać się z rąk szatana. Zrozumiał to św. Maksymilian, wierny syn św. Franciszka z Asyżu. Widząc błądzących i zaślepionych grzeszników nie pozostawał wobec nich obojętny. Na modlitwie szukał natchnienia, jak ma postąpić. I znalazł. Pomocą okazała się Niepokalana, która już w raju została zapowiedziana przez Boga, jako Niewiasta depcząca głowę węża. To Ona podsunęła myśl o. Kolbemu o zorganizowaniu ludzi Jej poświęconych i wskazała, że nie tylko tym ludziom będzie pomagać w walce ze złem, ale przez nich będzie ratować dusze biednych grzeszników.

 Idea wysunięta przez o. Maksymiliana staje się dziś szczególnie cenna i ważna, gdy szatan ze wzmożoną siłą uderza w Kościół, duchowieństwo i chrześcijan, używając środków masowego przekazu, organizacji politycznych i masońskich, wspólnot antykościelnych, zagubionych ludzi. Idea św. Maksymiliana już za czasów jego życia była niewygodna, narażał się wielu ludziom, którzy postarali się o to, by polski zakonnik był postrzegany, jako antysemita, zacofany kapłan i nie rozumiejący postępu człowiek.

Ale, on się tym nie zrażał. Najbardziej jego wrogom przeszkadzało to, że walcząc ze złem postawił na środki masowego przekazu i przekonywał wszystkich, że tylko w taki sposób można skutecznie przeciwstawić się złu, które sieje demoralizację, ośmiesza ludzi wierzących i wypowiada walkę Kościołowi.

Osiągnięcia o. Kolbego w tym zakresie są nieocenione. Dzięki niemu wielu chrześcijan czytając Rycerza Niepokalanej, pogłębiało znajomość prawd wiary, umacniało się w jedności z Kościołem, włączało się we wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej, oddając się Maryi i wyzwalając w sobie zaangażowanie w ratowaniu zagubionych dusz.

Dzisiaj, gdy tak cenimy osiągnięcia św. Maksymiliana, to trzeba go nie tylko podziwiać, ale włączyć się w sprawy, które drogie były o. Kolbemu. A drogie mu były: Kościół, Ojczyzna, zbawienie każdej ludzkiej duszy. Zadania, które podjął Patron trudnych czasów, jak określany jest św. Maksymilian, podejmuje w Kościele Rycerstwo Niepokalanej.

 Wielu wierzących katolików z archidiecezji przemyskiej jest włączonych w ten ruch kościelny. Są także parafie, gdzie powstały już stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej. W archidiecezji funkcjonuje Zarząd Regionalny Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, a asystentem archidiecezjalnym jest ks. prał. Józef Niżnik, proboszcz ze Strachociny. Mamy w tej parafii, pierwszy w Polsce, Niepokalanów Żeński.

Teraz nadszedł czas, aby ten bogaty potencjał dobra, bardziej ożywić, zmotywować do aktywności i działania.

 Okazją ku temu będzie spotkanie Rycerzy Niepokalanej z archidiecezji przemyskiej w Strachocinie w dniu 28 kwietnia br. (sobota) na Dniu Skupienia. Zapraszamy wszystkich kapłanów, którym leży na sercu dobro Rycerstwa Niepokalanej, wszystkich wiernych należących do tej wspólnoty, a szczególnie członków Stowarzyszenia MI II.

godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Akt zawierzenia się Niepokalanej 

                                                                                              Danuta Orlikiewicz
                                                                                              …………………….
                                                                                              Prezes Zarządu Regionalnego MI

 

* * *

16 kwietnia br. podczas modlitewnego spotkania ze św. Andrzejem Bobolą, dziękowaliśmy za wydarzenie z 16 kwietnia 1702 roku w Kolegium Ojców Jezuitów w Pińsku. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą nowennową, którą prowadził ks. Stanisław Masłyk. Msza św. koncelebrowana przez księży: ks. Bartosz Rakoczy, pracujący w Krośnie w radio FARA, ks. Stanisław Masłyk i ks. Jan Szeląg. W słowie Bożym ks. prał. Józef Niżnik nawiązał do wydarzeń w Pińsku z racji 310 rocznicy objawienia się św. Andrzeja Boboli. Opis tego wydarzenia jest następujący: " Rektorem kolegium pińskiego od stycznia 1700 roku był Marcin Godebski, człowiek energiczny i gruntownie wykształcony. Nie­jednokrotnie stawał bezradny wobec wszystkie­go, co działo się wtedy wokół Pińska. A działo się wiele. Wskutek wojny domowej Korony z Litwą, kraj podzielił się na zwolenników Augusta II i narzuconego przez Szwedów Stanisława Leszczyńskiego. Do wojny przyłączyły się, obce kraje. Wojska saskie, szwedzkie, moskiewskie i konfederackie pustoszyły kraj. Rósł zamęt, mnożyły się zbrodnie. Najwięcej ucierpiały okolice Wilna i Pińska. Zagrożone były ciągle dobra klasztoru jezuickiego, jak i wspólnota zakonna. Rektor, który na to wszystko patrzył z wielkim niepokojem, zastanawiał się do kogo z ludzi się zwrócić, o jakąś pomoc. Szukał natchnienia w modlitwie. Wiedział, że tylko Bóg może wskazać najlepsze rozwiązanie. Oczekiwał z niepokojem na pomoc, ale nic mu do głowy nie przychodziło. I to właśnie wtedy, gdy był taki bezradny, w niedzielny wieczór 16 kwietnia 1702 roku znękany troskami udał się na spoczy­nek, ukazał mu się nieznany jezuita o sympatycznej twarzy, z której biła niezwykła jasność. Najpierw uczynił zarzut Godebskiemu, że szuka protekcji nie tam, gdzie powinien; następnie zapowiedział, że on sam, Andrzej Bobola, zamordowany niegdyś przez Kozaków, otoczy opieką kolegium, pod warunkiem że rektor poleci odnaleźć jego ciało pochowane razem  z  innymi  w  krypcie  pod kościołem i umieści je oddzielnie. Trzy dni trwały poszukiwania, ale nikt nie potrafił wskazać miejsca położenia trumny. Dopiero 18 kwietnia wieczorem jeden z mieszczan pińskich przyniósł znalezioną kartkę z nazwiskami pochowanych w podziemiach kościoła. Treść kartki była następująca: Ks. Andrzej Bobola, 16 maja okrutnie zamordowany w Janowie przez niegodziwych Kozaków, rozmaicie dręczony, w końcu odarty ze skóry, pochowany przed wielkim  ołtarzem. Po trzech godzinach znalezio­no trumnę. Po zdjęciu wieka obecni z ogromnym zdu­mieniem zobaczyli zwłoki pokryte kurzem, ale doskonale zachowane, jakby je w przeddzień pogrzebano. Dostrzegli ślady tor­tur, rany, na których była skrzepła, ale jakby świeża jeszcze krew. Ciało dokładnie oczysz­czono, owinięto w nowe prześcieradło, okryto sutanną, czarnym ornatem z adamaszku i prze­łożono do nowej trumny, którą umieszczono na rusztowaniu w środku krypty. Gdy ludzie dowiedzieli się o tym, co się stało zaczęli pielgrzymować do trumny Andrzeja Boboli, który zaraz potrafił odwdzięczyć się Jezuitom za to, że spełnili jego prośbę. Szwedzi nie zniszczyli Pińska, a epidemia, która wtedy pochłonęła wiele tysięcy ludzi ominęła Pińszczyznę. Odczytano owe wydarzenia, jako znak dany przez Andrzeja. Nic więc  dziwnego, że kult Boboli, coraz bardziej się rozpowszechniał i to nie tylko wśród prostego ludu, ale także wśród szlachty i magnatów". Na zakończenie zgromadzeni wierni ucałowali relikwie św. Andrzeja

    zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

* * *

* * *

Wielkanoc - Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła uroczysta procesja wokół kościoła o godz. 6.00, a po niej uroczystą Eucharystię Rezurekcyjną sprawowali księża: ks. prał. Józef Niżnik, ks. Stanisław Masłyk i ks. Jan Szeląg. W okolicznościowym kazaniu Ksiądz Proboszcz nawiązując do słów Ewangelii zwrócił uwagę na dwie sprawy. W pierwszej poszukiwał odpowiedzi na pytanie: dlaczego z trojga osób będących przy pustym grobie, Ewangelia mówi, że tylko Jan, uwierzył, a o pozostałych dwóch, nie wspomina, aby uwierzyli? W odpowiedzi na postawione pytanie wskazał, że źródłem wiary Jan było jego czyste sumienie i czyste serce. Jego wierność Jezusowi do końca. I dodał, że jeśli chcemy mieć wiarę, bądźmy wierni Jezusowi. W drugiej zaś sprawie nawiązał do hasła roku duszpasterskiego: Kościół jest naszym domem, wskazując, że u pustego grobu znaleźli się ludzie o różnym stanie ducha, ale potrafili między sobą zachować jedność.  Nie wyrzucali sobie grzechów, nie oskarżali się, ani nie mieli do siebie pretensji. Cała trójka przyszli do grobu, by szukać Jezusa. Dzięki postawie wzajemnej życzliwości wszyscy z czasem doszli do świętości. Bądźmy jedno, szanujmy się nawzajem, pomagajmy sobie, a Chrystus pomoże nam wszystkim, kapłanom i świeckim iść drogą świętości i zbawienia. Na zakończenie słowa Bożego Kaznodzieja podziękował wszystkim za chrześcijańskie przeżycie Wielkiego Postu, świadectwo wiary podczas Triduum Paschalnego i złożył wszystkim życzenia.

    zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Wielką Sobotę przez cały dzień wierni adorowali Pana Jezusa w grobie. Wieczorem Wigilię Paschalną celebrowali ks. prał. Józef Niżnik i ks. Stanisław Masłyk (ks. Jan Szeląg w Kostarowcach). W liturgię włączyły się siostry zakonne, przedstawiciele grup parafialnych, strażacy, oraz dzieci z Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Wielka Sobota w godzinach dopołudniowych Księża Wikariusze poświęcili pokarmy w Strachocinie i Kostarowcach. Poświęcenia dokonali w obu kościołach i Domach Kultury.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Wielki Piątek - adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy trwała cały dzień w kościele Kostarowcach i Strachocinie. Wieczorem Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył ks. Stanislaw Masłyk, a ks. Jan Szeląg wygłosił okolicznościowe kazanie (w Kostarowcach liturgii przewodniczył Proboszcz). Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu. Adoracja całą noc i cała Wielką Sobotę.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Liturgia Wielkiego Czwartku w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpoczęła się od złożenia życzeń kapłanom pracującym w parafii przez przedstawicieli wspólnot parafialnych z racji ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Uroczystą Eucharystię koncelebrowali  ks. prał. Józef Niżnik i ks. Jan Szeląg (ks. Stanisław Masłyk celebrował liturgię w Kostarowcach). Okolicznościowe słowo Boże poświęcone tajemnicy Kościoła wygłosił Ksiądz Proboszcz. Na zakończenie Najświętszy Sakrament przeniesiono do Ciemnicy. Adoracja trwała do godz. 23.00. Dziś adorowali pana Jezusa: siostry zakonne, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i członkowie Straży Pożarnej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

5 kwietnia br. 25 ministrantów z parafii wzięło udział w pielgrzymce do archikatedry. Z ministrantami pielgrzymował ks. Stanisław Masłyk.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

4 kwietnia br. w Wielką Środę w Strachocinie i Kostarowcach odbyła się Droga Krzyżowa w terenie. W Strachocinie modlitwie przewodniczył ks. Jan Szeląg, zaś w Kostarowcach ks. Stanislaw Masłyk.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

23 marca br. odbyło się czwarte spotkanie formacyjne dla młodzieży w Wielkim  Poście. Tym razem młodzież przedstawiła Drogę Krzyżową. Nad całością czuwali księża wikariusze.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

19 marca br. Imieniny obchodzi ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Na Mszy św. odprawianej w intencji Solenizanta zgromadzili się parafianie, przedstawiciele wspólnot parafialnych, oraz delegacje Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej i Rycerstwa Niepokalanej, których asystentem jest Solenizant. Po Mszy św. w Domu Rekolekcyjnym Księża wikariusze i siostry zakonne przygotowały inscenizację z dziećmi i młodzieżą o Mszy św., a po jej zakończeniu przedstawiciele wspólnot kościelnych i wiejskich złożyły Księdzu Proboszczowi imieninowe życzenia. Spotkanie zakończyło się agapą.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 marca br. na modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą, przybyli czciciele św. Andrzeja z wielu parafii. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą nowennową i odmówieniem Litanii do Świętego. Kolejnym punktem była Droga Krzyżowa z rozważaniami męki Jezusa i św. Andrzeja. Mszę św. koncelebrowali kapłani pracujący w Strachocinie, a okolicznościowe słowo Boże wygłosił Kustosz sanktuarium. Podkreślił w nim, że najważniejsze w budowaniu silnej wiary jest: słuchanie Boga, przeżywanie Jego bliskości i uczynienie Boga "jedynym". Nawiązał także do św. Andrzeja, który po licznych trudnościach w życiu zakonnym, gdy wszedł na właściwą drogę duchowości - zgodną z jaką radził Jezus uczonemu w Piśmie - wtedy wszystko się w nim poukładało i z wypełnieniem przykazania miłości Boga i bliźniego, nie miał problemu. Na zakończenie pielgrzymi ucałowali relikwie.   

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 marca br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej archiprezbiteratu na wiosenny Dzień Skupienia. Spotkanie rozpoczęło się rozważaniem Drogi Krzyżowej, a następnie podczas Mszy św. koncelebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, ks. Jana Szeląga, wikariusza i ks. Marka Grzebienia, proboszcza z Bliznego, wysłuchali okolicznościowego słowa Bożego, o chrzcie świętym, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, oraz podeszli do chrzcielnicy z XV wieku, pamiętające czasy św. Andrzeja Boboli, aby podziękować za przyjęty sakrament chrzest.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

2 marca br. w ramach wielkopostnych spotkań formacyjnych zgromadziła się młodzież z parafii na wspólnej modlitwie. Spotkanie prowadzą księża katecheci.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

29 lutego br. w Jaćmierzu odbył się drugi etap Konkursu biblijnego. Konkurs dotyczył wiedzy Nowego testamentu z ksiąg: Dziejów Apostolskich i listów apostolskich. Z naszej parafii wzięło w nim udział troje uczniów z klasy VI: Radwańska Kinga, Paweł Krzywiecki i Malawska Angelika. W konkursie wzięło udział 17 uczniów z 6 szkół podstawowych dekanatu jaćmierskiego. Po godzinnym teście do ścisłego finału, który odbędzie się w Przemyślu 16 maja br. zakwalifikowała się Kinga Radwańska ze Strachociny, uczęszczająca do szkoły w Kostarowcach. Katechetą w tej szkole jest ks. Stanisław Masłyk.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

17 lutego br. na nabożeństwie adoracji krzyża  w sanktuarium św. Andrzeja Boboli spotkały się rodziny członków wspólnot parafialnych, oraz młodzież gimnazjalna z klas II i III w ramach przygotowywania się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Nabożeństwu przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik. Do zebranych w okolicznościowym słowie Bożym powiedział: Krzyż dla chrześcijanina jest znakiem łaski i spotkania z Bogiem. Podczas tego nabożeństwa spojrzymy na krzyż i pójdziemy do krzyża, aby szukać miłosierdzia dla siebie i całej parafii. Pójdziemy, aby szukać mocy do dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Pójdziemy do krzyża, aby rozeznać grzechy i wypowiedzieć walkę złu, które nas niszczy. Na zakończenie rodziny, które przyniosły krzyż na nabożeństwo, ucałowały go w duchu wdzięczności za miłość, jaka z niego płynie na nich i na wszystkich ludzi.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 lutego br. czciciele św.. Andrzeja Boboli zgromadzili się w sanktuarium na modlitwie. Modlitwa nowennowa, różaniec, Msza św. z okolicznościowym kazaniem i ucałowanie relikwii - to stałe punkty programu. Na żywo transmitowało je archidiecezjalne radio FARA.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11-12 luty br. w Domu Rekolekcyjnym odbyła się IV seria rekolekcji dla Prezesów z oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. W rekolekcjach prowadzonych przez Asystenta Diecezjalnego wzięło udział 80 osób. W programie rekolekcji, Kościół jest domem, były: konferencje, udział w nabożeństwach: dla chorych, odnowy przyrzeczeń chrzcielnych, adoracji krzyża i do św. Andrzeja Boboli, oraz oglądanie filmu pt. Kolumbia, o zaangażowaniu ludzi świeckich w pracę Kościoła.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11 lutego br. we wspomnienie Matki Bożej z Lourd  w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w obchodzeniu Dnia Chorego wzięli udział chorzy i odbywający rekolekcje Prezesi Akcji Katolickiej. Zgromadzeni wpierw skorzystali z sakramentu pojednania, a podczas na Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, wysłuchali  okolicznościowego kazania, przyjęli sakrament namaszczenia chorych, otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i zostali pokropieni wodą święconą. W spowiedzi i szafowaniu sakramentem chorych Księdzu Proboszczowi pomagał ks. Stanisław Masłyk, wikariusz w parafii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

2 lutego br. w klasztorze Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej odbyła się uroczystość rozpoczęcia Postulatu przez dwie kandydatki. Uroczystościom przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik. Zgromadzenie zakonne w dniu rozpoczęcia Postulatu nadaje kandydatkom nowe imię zakonne, co jest dodatkowym dla nich przeżyciem, oraz Cudowny Medalik. I tak jedna z postulantek otrzymała dzisiaj imię Barbara, a druga Kamila. Siostry zaś po ślubach wieczystych i czasowych podczas uroczystości odnowiły swoje ślubowanie zakonne. W tym dniu delegacja sióstr wzięła także udział w diecezjalnym spotkaniu zakonnym z racji Dnia Życia Konsekrowanego w Miejscu Piastowym.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej powstało w Japonii, założone przez ucznia św. Maksymiliana, ojca Mieczysława Mirochnę, polskiego misjonarza w roku 1949. Zgromadzenie liczy około 150 sióstr. Mają klasztory w Japonii, Korei i Polsce. W Polsce erygowało pierwszy klasztor w Strachocinie w roku 1989. Przełożoną w Niepokalanowie Żeńskim w Strachocinie jest s. Maria Fatima Komine z Japonii. Siostry oprócz klasztoru w Strachocinie mają klasztory: w Teresinie ( diecezja warszawska, pracują w Niepokalanowie), Zielonej Górze (diecezja zielonogórsko-gorzowska, pracują w w parafii św. Jadwigi [Konkatedra]), oraz w diecezji przemyskiej: w Przemyślu (w radio FARA), oraz Kosinie (prowadzą Dom Starców). Polek w Zgromadzeniu jest 40. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniach 29 styczeń - 1 luty br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyły się rekolekcje dla dziewcząt ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych pod hasłem: Z Maryją odkrywajmy na nowo Kościół, który jest naszym domem. Konferencje dla 40 uczestniczek głosił ks. prał. Józef Niżnik, a spotkania w grupach, rekreacyjne prowadziły siostry zakonne. Podczas rekolekcji 13 dziewcząt wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

   * * *

27 stycznia br. w Domu Rekolekcyjnym odbyło się formacyjno-opłatkowe spotkanie członków wspólnot parafialnych. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób. Wśród nich: ministranci, dzieci z Rycerstwa Niepokalanej, członkowie stowarzyszeń w parafii: Akcji Katolickiej, Rycerstwa Niepokalanej, Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli, oraz członkowie Rady Duszpasterskiej, siostry zakonne, oraz kapłani: ks. prał. Józef Niżnik i ks. Jan Szeląg. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem chrzcielnym, po którym w auli uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem. Wspólna agapa zakończyła spotkanie.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

25 stycznia 2012 roku w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, zgromadzili się dziadkowie i babcie z racji patronalnego święta. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole w Strachocinie, gdzie dzieci ze szkoły podstawowej przedstawiły jasełka. Na zakończenie odbyła się wspólna agapa, podczas której dzieci z ogniska muzycznego zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

* * *

21-12 stycznia br. w Domu Rekolekcyjnym odbyła się III seria rekolekcji, w której wzięło udział 80 Prezesów z oddziałów parafialnych przemyskiej Akcji Katolickiej. Rekolekcje prowadził ks. prał. Józef Niżnik. Konferencje głoszone były w kaplicy Domu Rekolekcyjnego, zaś nabożeństwa: chrzcielne, adoracji krzyża i ku czci św. Andrzeja Boboli w sanktuarium strachocińskim.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

W dniach 16-17 styczeń br. w Domu Rekolekcyjnym odbyła się II seria rekolekcji dla Prezesów AK archidiecezji przemyskiej. Rekolekcje, które prowadził ks. prał. Józef Niżnik, przeżyło 40 Prezesów. Tematyka rozważań koncentrowała się wokół tajemnicy Kościoła.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą. Modlitwę rozpoczął ks. Stanisław Masłyk. Mszy Świętej koncelebrowanej i okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy, redaktor naczelny przemyskiej edycji Niedzieli. Nabożeństwo na żywo transmitowane było przez archidiecezjalne radio FARA.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

15 stycznia br. do Strachociny przybyli członkowie Zarządu Diecezjalnego Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji przemyskiej. Wzięli udział we Mszy Świętej, a po niej odbyli w Domu Rekolekcyjnym narady. Prezeską stowarzyszenia w archidiecezji jest p. Danuta Orlikiewicz ze Strachociny, a asystentem diecezjalnym ks. prał. Józef Niżnik.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 * * *

14 stycznia br. w Kostarowcach dzieci przygotowane przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej wstąpiły do Rycerstwa Niepokalanej. Uroczystościom przyjęcia przewodniczył ks. Jan Szeląg.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniach 7-8 styczeń 2012 roku w Domu Rekolekcyjnym odbyła się pierwsza seria rekolekcji formacyjnych dla Prezesów Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej. Wzięło w nich udział 70 prezesów. Rekolekcje prowadził ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. Tematyką tegorocznych rekolekcji była refleksja n/t hasła roku duszpasterskiego: Kościół jest domem. Na program rekolekcji złożyły się: konferencje o Kościele, nabożeństwa: odnowy przyrzeczeń chrzcielnych, przy krzyżu, oraz przy relikwiach św. Andrzeja Boboli.

zapraszam do obejrzenia zdjęć  

* * *

25 grudnia br. pół godziny przed Pasterką dzieci z Rycerstwa Niepokalanej prowadzone przez Siostry Zakonne wykonały program o Bożym Narodzeniu przygotowujący wiernych do przeżycia uroczystej Pasterki, której poprzedził obrzęd wniesienia figury Dzieciątka Jezusa do świątyni w procesji w obecności sztandarów wspólnot parafialnych i ministrantów. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowanej księża: ks. prał. Józef Niżnik i ks. Stanisław Masłyk [ks. Jan Szeląg odprawiał Pasterkę w Kostarowcach], Okolicznościowe słowo Boże wygłosił Ksiądz Prałat, w którym ukazał rzeczywistość wiary na przykładzie pasterzy z Betlejem. Na końcu zwrócił się z apelem: Nie dajcie się zwieść, że przychodzenie do świątyń jest nam niepotrzebne, bo wiara jest czymś prywatnym i osobistym. Nie dajcie się zwieść i wmówić sobie, że wiara chrześcijańska się kończy. Nie dajcie się zwieść, nawet wówczas, gdy będą wam mówić i pokazywać tych, którzy jako wyznawcy Chrystusa zagubili się w życiu. O tym, że nadejdą takie czasy, mówił już Jezus ludziom i dał im wtedy taką radę: nie idźcie za nimi.

Dziś okazji do zwiedzenia ludzi jest wiele.

Czas środków masowego przekazu: komputerów, internetów, różnych wynalazków techniki – może być wykorzystany do zwodzenia ludzi. Czas zbliżającej się 300 rocznicy powstania pierwszej loży masońskiej w Londynie, podobnie służy do siania niewiary i budzenia niechęci do Kościoła. A cóż powiedzieć o satanistach, organizacjach wrogich Chrystusowi… Oni sieją zamęt wśród ludzi.

Gdy wypowiadam te słowa nie znaczy,

- że nie widzę grzechów i słabości chrześcijan,

- że jestem ślepy na szerzące się zło, które czynią wyznawcy Chrystusa,

- a nawet zgorszenia, które dają nie raz kapłani, czy zakonnicy.

Ale, cóż Jezus jest winien, że Jego wyznawcy nie potrafią być Jego świadkami?

Cóż Jezus może zrobić, gdy ktoś Go zdradza, czy się Go zapiera?

W jaki sposób Jezus może powstrzymać chrześcijan, którzy powinni wszystkich ludzi miłować, a oni nienawidzą ich, sieją oszczerstwa, kłamią i niszczą bliźnich?

     zapraszam do obejrzenia zdjęć  

* * *

23 grudnia br. w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia wierni z parafii zgromadzili się na wieczornej Eucharystii, która jest sprawowana za zmarłych parafian. Mszy Świętej przewodniczył i okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. W kazaniu powiedział: W ostatnich dniach Adwentu Kościół zanosi modlitwę do Boga: Królu narodów, przyjdź i zbaw człowieka, którego z mułu utworzyłeś… Kochani! Słowa tej modlitwy jakże głęboko wpisują się z naszym parafialnym zwyczajem „dzielenia się opłatkiem modlitwy” ze zmarłymi. Od wielu lat w przede dniu wigilii przychodzimy do świątyni i mówimy Chrystusowi: przyjdź i zbaw… ojca, matkę, brata, siostrę, dziecko, męża, żonę… Lista zmarłych jest dość liczna, których  polecamy Panu Bogu w nadziei, że okaże im miłosierdzie i dzięki temu, co czynimy, szybciej przyjmie ich do swego królestwa.  Jeszcze rok temu … może dwa … a może i nieco więcej upłynęło czasu … było nas więcej przy wigilijnym stole. A jutro, gdy zasiądziemy z rodziną do wigilii, pewne miejsca będą już puste, a będą bo zmarli. Choć zapamiętaliśmy, gdzie zasiadali, jutro już nie zasiądą. Tej pustki nie można nie zauważyć, czy zapomnieć.

Jedni zmarli, bo mieli już wiele przeżytych lat... Drudzy, bo zniszczyła ich nieuleczalna choroba... Inni odeszli niespodziewanie, bo spotkała ich śmierć nagła... Ale, jakże trudno pogodzić się z odejściem tych, co sami nie chcieli już żyć i targnęli się na swoje życie. Pamięć o nich wszystkich jutro ponownie powróci. I nie ma się czemu dziwić… I choć lata mijają i leczą rany, to pamięć kieruje się swoimi prawami…I niektórym żyjącym pomimo upływającego czasu, jakże trudno pogodzić się z tym, co się stało …Męża, czy żony, przecież nikt nie zastąpi…Kochanego dziecka zawsze będzie brakować rodzicom …Po tacie i mamie, zawsze pustka pozostanie…Dobrych ludzi nie jest łatwo zastąpić…

Dzisiaj przychodzimy do naszej świątyni, nie tyle, by się rozczulać z tego powodu, co się stało. Ale uświadomić sobie, że więź duchowa między nami nadal trwa, bo jest to więź miłości. A tej więzi nie zniszczy, ani śmierć, ani upływający czas. A, że tak jest na pewno - dzisiaj w naszej parafii mamy okazję, by o tym świadczyć … podczas tego wyjątkowego spotkania przy ołtarzu. [całość kazania - Proboszcz mówi: Kazania]

Na zakończenia Eucharystii parafianie od Paschału zapalili lampiony, które zanieśli na groby swoich bliskich.

zapraszam do obejrzenia zdjęć  

* * *

23 grudnia br. zakończenie Rorat, które w sanktuarium były odprawiane o godz. 6.10. Na Roratach gromadziło się bardzo wielu parafian, a wśród nich około 40 dzieci z klas podstawowych. Po każdej Roratce dzieci losowały w tym roku figurkę św. Józefa. Dzisiaj na zakończenie figurkę ma własność wylosowała Sandra Milecka z klasy III. Pozostałe dzieci otrzymały czekolady i pamiątkowe obrazki.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

18 grudnia br. politycy Solidarnej Polski na czele ze Zbigniewem Ziobrą, euro parlamentarzystą, Prawicy Rzeczpospolitej z p. Markiem Jurkiem, pielgrzymowali do sanktuarium św. Andrzeja Boboli, oraz na spotkanie integracyjne oba środowiska polityczne. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą celebrowaną przez ks. prał. Józefa Niżnika, który skierował do zgromadzonych okolicznościowe słowo Boże. Nawiązując do czytań mszalnych Kaznodzieja uwrażliwiał wszystkich na religijne przeżycie świąt Bożego Narodzenia. "Zachęta do religijnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia jest dzisiaj przekazywana w kościołach katolickich w różnym kontekście. Pomocą przekonywującą do takiego przeżycia świąt są dzisiejsze czytania liturgiczne…. Księga Samuela, przypomniała pewną historię z życia Dawida, władcy Izraela. Dzięki wierze dostrzegł, oczekiwania Boga względem niego. Ja mieszkam w pałacu cedrowym, a Arka Boża mieszka w namiocie. A, gdym tym pragnieniem podzielił się z prorokiem Natanem, Bóg natychmiast za taką postawę mu podziękował. Idź i powiedz mojemu słudze Dawidowi… dom twój i twoje królestwo będzie trwać wiecznie… Bóg odwdzięcza się ludziom, którzy podejmują dobre czyny z  racji świąt Bożego Narodzenia… Idźmy tą drogą. Zbudujmy dom dla Boga. Niech w nas zamieszka. Oby to przesłanie nam wszystkim głęboko utkwiło w pamięci". Z kolei skierował się do zgromadzonych polityków. "Dziś, gdy jesteście w sanktuarium św. Andrzeja Boboli Bóg stawia wam przed oczy króla Dawida,  którego wybranie na króla Izraela zdziwiło ojca i jego braci. Ale z czasem wierność Bogu, uczyniły z Dawida pogromcę Goliata…. wybawiły z rąk króla Saula i zdobył sławę największych ludzi na ziemi. Umiał za zło, płacić dobrem. Kochać tych, którzy go nie kochali. Niech św. Andrzej uprosi każdemu z was ową mądrość, którą miał władca Dawid. Pamiętajcie, że do wielkich rzeczy dorasta się w czasie i dochodzi się tylko wtedy, gdy wybiera się właściwą drogą. Życzę wam, by św. Andrzej miał was w swej opiece i aby was wspierał w tym, co pragniecie czynić dla kochanej Ojczyzny, Polski". Po Mszy Świętej pielgrzymi wzięli udział w modlitwie do św. Andrzeja, a potem przenieśli się na rozmowy do Oratorium św. Józefa. 

  zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

17 grudnia br. w Strachocinie odbyło się spotkanie formacyjne Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej, odpowiedzialnych za pracę w archiprezbiteratach i dekanatach. Na spotkanie przybyła p. Halina Szydełko, Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, oraz cztery osoby z Ukrainy, z archidiecezji lwowskiej w celu zapoznania się z działalnością stowarzyszenia katolickiego w naszej archidiecezji. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. W programie była Msza Święta celebrowana przez ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta diecezjalnego, okolicznościowe słowo Boże, oraz nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli. Po Eucharystii uczestnicy spotkania wzięli udział w naradach w Domu Rekolekcyjnym.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

16 grudnia br. na ostatnie w tym roku spotkanie modlitewne ze św. Andrzejem Bobolą przybyli do sanktuarium wierni czciciele Świętego. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą nowennową i różańcem. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. prał Józef Niżnik, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Koncelebrowali księża: ks. Bartosz Rakoczy z Krosna i ks. Jan Szeląg, wikariusz parafii. Po Mszy Świętej zgromadzeni ucałowali relikwie św. Andrzeja. W ramach katechezy adwentowej w parafii w spotkaniu wzięła młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Tym razem całe modlitewne spotkanie transmitowało na żywo diecezjalne radio FARA.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

7 grudnia br. podczas Mszy Św. wieczornej koncelebrowanej przez księży: ks. prał. Józefa Niżnika i ks. Stanisława Masłyka, Rycerze Niepokalanej świętowali 27 rocznicę powstania wspólnoty w parafii. W słowie Bożym skierowanym do zebranych Ksiądz Proboszcz, który jest asystentem diecezjalnym Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji przemyskiej w kazaniu powiedział, że Rycerstwo Niepokalanej jest wspólnotą w Kościele – która skupia ludzi wokół Maryi. Ona jest w tej wspólnocie najważniejsza. Ludzie Jej oddani noszą Cudowny Medalik na znak przynależności do Matki Bożej… Celem Rycerstwa Niepokalanej jest chwała Boża, którą głoszą członkowie wspólnoty przez uświęcenia własne i ratowanie dusz. Rycerstwo Niepokalanej dokonuje w Kościele i świecie rzeczy wielkich dzięki Maryi. Ważne jest aby kolejna rocznica powstania Rycerstwa Niepokalanej w parafii pomogła:  świadomej przeżywać jedność z Matką Bożą, zrozumieć, że miłość Maryi rodzi się z Jej poznania, składać przejrzyste świadectwo, że jesteśmy Jej dziećmi, włączać się bardziej aktywnie w apostolstwo maryjne.

W tym dniu siedmioro dzieci z klasy III przygotowanych przez Siostry Zakonne wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej, a po Mszy Św. odbyło się w Domu Rekolekcyjnym okolicznościowe spotkanie ze Stowarzyszeniem Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

5 grudnia br. sanktuarium św. Andrzeja Boboli nawiedził św. Mikołaj i przekazał dobrym dzieciom podarunki.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

25 listopada br. parafia, która powstała w roku 1390, obchodzi odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Roman Froń, proboszcz z Jaćmierza. Wraz z nim Mszę Świętą celebrowali ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii i ks. Paweł Sobol, wikariusz z Beska. Po Mszy Świętej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, gdyż w tym roku była piękna i słoneczna pogoda. Warto zaznaczyć, że w uroczystości odpustowej wzięli udział następujący kapłani z dekanatu: ks. prał. Stanisław Orzechowski, proboszcz z parafii Długie, ks. kan. Antoni Obłoza, proboszcz z Zarszyna; księża z parafii sąsiedzkich: ks. kan. Stanisław Jachowicz, proboszcz z Grabownicy, oraz ks. kan. Michał Błaszkiewicz, z parafii Sanok Dąbrówka, oraz ks. prał. Kazimierz Piotrowski, rodak strachociński, ks. prał. Wojciech Bukowiński z Górek i ks. prał. Marek Słysz, proboszcz z Lubatowej. W uroczystej sumie odpustowej wzięły także udział dzieci i młodzież ze szkół w Kostarowcach i Strachocinie wraz z gronem nauczycielskim, a także poczty sztandarowe wspólnot istniejących w parafii. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

16 listopada br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem. Na program spotkania złożyły się: modlitwa różańcowa, Msza Święta koncelebrowana przez miejscowych kapłanów, okolicznościowe słowo Boże, które wygłosił ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii, oraz ucałowanie relikwii. W spotkaniu mimo niesprzyjającej pogody wzięło wielu pielgrzymów, a także licznie przybyli parafianie. Nabożeństwo uświetniła obecność pocztów sztandarowych stowarzyszeń istniejących w parafii: Szerzenia Kultu św. Andrzeja Boboli, Akcji Katolickiej i Rycerstwa Niepokalanej. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

11 listopada br.  w Święto Niepodległości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadzili się wierni, aby podziękować Panu Bogu za dar odzyskania niepodległości przez Polskę przed 93 laty. Spotkanie rozpoczęło się programem patriotycznym nawiązującym do dzisiejszego święta, który wykonali parafianie skupieni w różnych wspólnotach parafialnych. Po programie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali ks. prał. Józef Niżnik i ks. Jan Szeląg. Podczas Mszy Świętej Ksiądz Prałat wygłosił okolicznościowe kazanie, której myślą przewodnią była odpowiedzialność wszystkich za losy naszej Ojczyzny. Jakże przejmująco brzmiały słowa: Potrzebny nam jest taki dzień jak dzisiejszy, by jeszcze raz pomyśleć, że Polska dla Polaków jest Matką. Każdy, kto urodził się na tej ziemi – niech wie, że Polska jest dla niego Matką. Dlatego wszystko, co Polskę stanowi powinno być cenione i szanowane. Dobre  dzieci, własnej matki, nigdy się nie wyrzekają, nigdy nią nie gardzą. Podobnie synowie i córki narodu polskiego nie powinni nigdy źle mówić, o własnej Ojczyźnie. A jeśli ktoś mówi, to znak, że nie jest dobrym synem, czy córką tej Ojczyzny. Dlatego, niektórych polityków, parlamentarzystów, samorządowców, czy dziennikarzy nie możemy zrozumieć i z nimi się zgodzić. I to nie jest szowinizm narodowy, czy nacjonalizm – jak chcą nam wmówić, czy tak o nas piszą. To tylko jest zdrowy patriotyzm i miłość naszej Matki, Polski. To miłość do własnej Ojczyzny, Polski, każe nam wołać do dziś rządzących:

- co z tą Polską robicie?

- dlaczego sprzedajecie majątek narodowy?

- dlaczego ulegacie naciskom ze strony sąsiadów i godzicie się na to, co nie służy interesom Polski?

- dlaczego obrzucanie błotem tych, którzy służą i dbają o dobro Polski?

- dlaczego opowiadacie się za tym, co już nie raz doprowadziło Polskę do tragicznych wydarzeń?

Ci, którzy kochają Ojczyznę pytają: czym to się skończy?

Upodobnienie się do tych, którzy Boga nie chcą, przykazania im są niepotrzebne, Ewangelia nic nie znaczy, Kościół im przeszkadza, wiary się wyrzekają, krzyża się wstydzą, religię ze szkoły chcą wyrzucić - prowadzi do nikąd. Czy, nie dostrzegacie tego, że odkąd mamy liberalne rządy w Polsce, Ojczyznę nawiedzają, co roku powodzie, kataklizmy, a ludziom żyje się coraz gorzej. I choć propaganda w środkach masowego przekazu czyni wszystko, by ludzie nie poznali prawdy, to jednak fakty o tym, co dzieje się w Polsce są zastraszające. Już nie raz przerabialiśmy tą historię i zawsze się tragicznie kończyła. Dziś wydaje się, że zło, za którym opowiadają się niektórzy Polacy … do dobra nas nie poprowadzi. Walka z Bogiem, Kościołem, moralnością chrześcijańską, znakami religijnymi już wielu doprowadziła do klęski. I to jest bolesne, że choć o tym wiemy, znowu są ludzie w Ojczyźnie naszej, których wydarzenia z historii niczego nie nauczyły. Wobec tego rodzi się pytanie: co należy czynić? Jeśli zależy wam na Polsce – podejmijcie za nią modlitwę. Obecnie powstaje w Polsce łańcuch modlitwy różańcowej. Modlitwy, która już nie raz okazała się skuteczna w walce ze złem. Skuteczność takiej postawy pozostawił na Chrystus umierający na krzyżu, który wołał: Ojcze odpuść, bo nie wiedzą, co czynią.

 Dziś trzeba wołać do Boga: Ojcze odpuść, bo nie wiedzą co czynią:

- ci, którzy w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu pod krzyżem prezydenckim wołali: chcemy Barabasza, a nie Chrystusa…

- za tych parlamentarzystów, którym krzyż przeszkadza w sejmie…

- za tych ludzi, którzy opowiadają się za zabijaniem dzieci nienarodzonych, eutanazją, małżeństwami tej samej płci, adopcją dzieci przez tych ludzi, wyrzuceniem religii ze szkół, metodą in vitro, legalizacją narkotyków, czy manipulacją z komórkami ludzkimi …

- za wszystkich, którzy popierają tych, co czynią zło i grzechem się chlubią, głoszą poglądy antychrześcijańskie, promują satanizm i życie bez wartości chrześcijańskich

- za tych, którzy gardzą Bogiem na polskiej ziemi …

W obliczu demoralizacji i sekularyzacji potrzebny jest wielki zryw modlitewny na polskiej ziemi i wołanie – Ojcze odpuść, bo nie wiedzą co czynią!

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

1 listopada br. w Uroczystość Wszystkich Świętych po Mszy Świętej w Kostarowcach o godz. 11.00 i w Strachocinie o godz. 14.00 odprawianej w kaplicy cmentarnej - odbyły się procesje żałobne po cmentarzu w obu miejscowościach. W słowie Bożym skierowanym do wiernych ks. prał. Józef Niżnik zwrócił uwagę na tajemnicę śmierci, którą inaczej postrzegają ludzie niewierzący, niż chrześcijanie. Konsekwencją tego jest inne przeżywanie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Dla chrześcijanina te dni mówią o życiu, które się zmienia, ale nie kończy. O życiu, które dla jednych jest radością, dla drugich cierpieniem, a dla trzecich odrzuceniem. Chrześcijanin dziś dziękuje za tych, którzy są w niebie i modli się za tych, którzy pokutują w czyśćcu. Warto zaznaczyć, że na cmentarzu w Strachocinie podczas porządków odkryliśmy w tym roku grób ks. Jana Mikołajewicza, proboszcza parafii w latach 1854 - 1877, na którym zrobiliśmy nagrobek. Podobne nagrobki zrobiliśmy na grobie ks. Stefana Piesowicza, wikariusza parafii, zmarłego 1911 roku i p. Franciszka Daty,  zmarłego w roku 1897, ojca proboszcza ks. Józefa Daty, budowniczego kościoła parafialnego.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

16 października br. w godzinach popołudniowych w sanktuarium odbyło się modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą, któremu przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik. W kazaniu nawiązał do Ewangelii z XXIX niedzieli w której jest mowa o wysłanych ludziach do Jezusa przez faryzeuszów i zwolenników Heroda ludzi, aby pochwycić Go w mowie. Kaznodzieja wykorzystując opis tego spotkania z Jezusem zachęcał do refleksji pytał: jakie są nasze spotkanie z Jezusem? Wskazał także na spotkania z Jezusem św. Andrzeja Boboli, które wyzwoliły w nim nową jakość życia, gdyż pozwoliły mu zrozumieć Boże oczekiwania względem niego. Odniósł się także do osobistych spotkań ze św. Andrzejem i zaznaczył, że pozostały one w nim na całe życie. Na zakończenie zgromadzeni czciciele św. Andrzeja ucałowali święte relikwie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

15 października br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyła się uroczystość z udziałem ks. bpa Stefana Regmunta, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, podczas której dziękowaliśmy za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze i modliliśmy się w intencji ks. abpa Jozefa Michalika, obchodzącego 25-lecie sakry biskupiej.  Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy Świętej koncelebrowanej i wygłosił okolicznościowe słowo Boże, a na zakończenie poświęcił tablicę ku czci bł. Jana Pawła II.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

13 października br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się spotkanie z Matką Bożą dla uczczenia 94 rocznicy zakończenia objawień w Fatimie. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową, następnie podczas Mszy Świętej ks. prał. Józef Niżnik wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym zwrócił uwagę na treść przekazaną przez Maryję dzieciom w Fatimie, a na zakończenie z figurą Matki Bożej Fatimskiej odbyła się procesja wokół kościoła. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

24 września br. odbyła się doroczna pielgrzymka róż różańcowych do sanktuarium Matki Bożej Murkowej w Krośnie. Z naszej parafii wzięło w niej udział ponad 20 osób, wśród nich ks. Stanisław Masłyk i s. Agnieszka ze Zgromadzenia Sióstr Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

23 września br.  w parafii rozpoczęła się katecheza dla młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej. Na pierwszy spotkaniu, na którym zgromadziło się ponad 50 uczestników, ks. Stanisław w imieniu młodzieży odprawił Mszę Świętą, a ks. Jan wygłosił kazanie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

17 września br. na Bobolówce spotkali się pielgrzymi pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z grupy św. Andrzeja Boboli. Spotkanie zorganizował ks. Grzegorz Socha, wikariusz z sanockiej Fary.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

17 wrześnie br. członkowie Akcji Katolickiej mieli spotkanie formacyjne w Brzozowie. Z naszej parafii wzięło udział kilkanaście osób w tym spotkaniu, które prowadził ks. prał. Józef Niżnik, proboszcz parafii, który zarazem jest asystentem diecezjalnym.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

16 września br. modlitewnemu spotkaniu przewodniczył ks. Łukasz Pałacki, który był wikariuszem w parafii w latach 2007-2010. Mszę Świętą wraz z ks. Łukaszem koncelebrowali ks. Bartosz Rakoczy i ks. Stanisław Masłyk. Główny Celebrans wygłosił kazanie w którym zatrzymał się nad świadectwem wiary św. Andrzeja i zachęcał czcicieli św. Andrzeja do naśladowania.

zapraszam do obejrzenia zdjęć   

* * *

8 września br. w Kostarowcach w kościele filialnym obchodziliśmy odpust ku czci Narodzenia NMP. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Gil, proboszcz z Beska, a kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Krzysztof Masłyk, wikariusz z Beska. Oprawą liturgiczną podjęły przedstawiciele grup parafialnych.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

3 września br. odbyło się kolejne nabożeństwo pierwszo-sobotnie w duchu fatimskim, zakończone procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. Nabożeństwo przeprowadzili księża wikariusze: ks. Stanisław Masłyk i ks. Jan Szeląg.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

3 września br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się spotkanie formacyjne Prezesów Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej, w którym wzięło udział 100 osób. Spotkanie odbyło się z racji kończącej się kadencji urzędu Prezesa w oddziałach parafialnych Akcji Katolickiej. W związku z tym ks. prał. Józef Niżnik w kazaniu nawiązał do Ewangelii o otrzymanym talencie i wskazał, że do ważnych zadań Prezesa AK w parafii należy: 1. osobista formacja 2. organizacja pracy zarządu i oddziału parafialnego 3. zatroskanie o dobro Kościoła i współpraca z hierarchią. W świetle tych zadań Kaznodzieja podał Prezesom punkty do rachunek sumienia.  Następnie prezesi wzięli udział w agapie w Domu Rekolekcyjnym, by znowu powrócić do sanktuarium i wysłuchać referatu p. Danuty Figiela, o zbliżających się wyborach. Spotkanie zakończyło nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1 września br. uczniowie z Zespołu Szkół w Strachocinie i Szkoły Podstawowej w Kostarowcach zgromadzili się w kościołach, by uczestnictwem we Mszy Świętej rozpocząć nowy rok szkolny. Uroczystościom rozpoczęcia w Strachocinie przewodniczyli ks. prał. Józef Niżnik i ks. Jan Szeląg, nowy wikariusz parafii, zaś w Kostarowcach ks. Stanislaw Masłyk. Obaj wikariusze wygłosili okolicznościowe słowo Boże, oraz wzięli udział w uroczystościach w szkole.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

31 sierpnia br. ministranci, którzy w wakacje okazali się najlepszymi w służbie ołtarza, ks. prał. Józef Niżnik, proboszcz parafii, w nagrodę zorganizował wycieczkę w Bieszczady.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

21 sierpnia br. w parafii nastąpiła zmiana wikariusza. Ks. Witold Burda został przeniesiony do kościoła rektoralnego pw. św. Michała Archanioła w Przemyślu, a w jego miejsce przybył ks. Jan Szeląg. Nowy wikariusz ukończył studia na KUL-u zdobywając tytuł doktora z zakresu katechetyki. Przez ostatnie lata pełnił funkcję wice dyrektora Caritas Przemyskiego.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 sierpnia br. odbyło się modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą, któremu przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik. W słowie Bożym nawiązując do Ewangelii, że bogatym będzie trudno się wejść do królestwa niebieskiego wskazał, że bogactwo materialne nigdy nie zagrozi w zbawieniu ludziom, którzy są bogaci duchowo. Dla potwierdzenia tego jest św. Andrzej Bobola.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 sierpnia br. we wczesnych godzinach porannych wyruszyła pielgrzymka piesza z parafii do sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Starej Wsi. W pielgrzymce wzięło udział około 200 osób. Wśród nich ks. Witold Burda, kleryk Piotr Rączka i siostry zakonne. Organizatorem pielgrzymki jest p. Wacław Daszyk.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 sierpnia br. w Uroczystość Wniebowzięcia NMP w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w kościele filialnym w Kostarowcach odbyły się parafialne dożynki. Uroczystościom dożynkowym przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik. Piękne i pełne treści wieńce dożynkowe wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które też ubogaciły liturgii eucharystyczną pięknym śpiewem. W tym roku starostami dożynek w Strachocinie byli: Augustyn i Wiesława Pielech, a w Kostarowcach p. Michał Zubel i Barbara Pająk.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

13 sierpnia br. w kościele filialnym w Kostarowcach odbyło się spotkanie modlitewne ze św. Maksymilianem z racji 70 rocznicy męczeńskiej śmierci. Spotkaniu przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, który podczas Mszy Świętej wygłosił okolicznościowe kazania, a po Mszy Świętej odprawił nabożeństwo ku czci św. Maksymiliana i poprowadził procesję eucharystycznej wokół kościoła. Na zakończenie spotkania wierni ucałowali relikwie św. Maksymiliana. Wśród uczestników modlitewnego spotkania były siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, które żyją duchowością św. Maksymiliana.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 - 12 sierpnia br. w Domu Rekolekcyjnym odbyły się rekolekcje dla młodzieży żeńskiej zorganizowane przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej. W rekolekcjach wzięło udział ponad dwadzieścia dziewcząt z gimnazjum, szkół średnich i studentek.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11 sierpnia br. jubileusz 93 urodzin obchodził najstarszy mężczyzna w parafii p. Stanisław Piotrowski. Z tej racji w sanktuarium św. Andrzeja Boboli została odprawiona Msza Święta w intencji Dostojnego Jubilata, a po niej rodzina i zaproszeni goście spotkali się w Regionalnej Izba Pamięci założonej przez p. Stanisława, mieszczące się w dawnym Domu Ludowym. Celem Izby jest m.in. przybliżenie młodym pokoleniom kultury ich przodków. Wewnątrz znajdują się narzędzia pracy i codziennego użytku, narzędzia rolnicze, stroje i meble. Tam Jubilatowi rodzina i przedstawiciele różnych środowisk złożyli życzenia. Przy okazji tej uroczystości Oficyna Wydawnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku wydała książkę autorstwa p. Stanisława pt. Wspomnienia.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

7 sierpnia br. Rycerze Niepokalanej z archidiecezji przemyskiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. W pielgrzymce wzięło udział ponad 1000 osób, w tym ponad 50 pielgrzymów z naszej parafii. Pielgrzymi wysłuchali referatów ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji przemyskiej i o. Ryszarda Żubera, franciszkanina z Niepokalanowa, o rycerstwie Niepokalanej i Cudownym Medaliku. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Adam Szal, którego w imieniu rycerze powitała P. Danuta Orlikiewicz, Prezes Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji. W programie spotkania była pielgrzymka na kalwaryjską Golgotę. Podczas drogi rycerze odmawiali różaniec. Na zakończenie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, rycerze oddali się w niewolę Maryi. Wśród pielgrzymów z naszej parafii był kleryk Piotr Rączka, dziewięć sióstr zakonnych, rycerze skupieni w stowarzyszeniu, oraz rycerze oddani Matce Bożej.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1 sierpnia br. w Miejscu Piastowym zgromadzili się pielgrzymi na ogólnonarodowej modlitwie w intencji trzeźwości w naszym narodzie. Z naszej parafii na to modlitewne spotkanie udało się autokarem kilkudziesięciu parafian, oraz ks. prał Józef Niżnik, proboszcz, Piotr Rączka, kleryk, oraz s. Gabriela i s. Teresa ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Modlitwie przewodniczył ks. abp Józef Michalik. Spotkanie modlitewne było transmitowane przez TV TRWAM.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

28 lipca br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadzili się pracownicy gazownictwa z Polski, by wziąć udział w dziękczynieniu za otwarcia rozbudowanego magazynu gazu na "kopalni Strachocina", największego w Polsce. Dziękczynienie rozpoczęła Msza Święta, pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala z Przemyśla. Następnie uczestnicy udali się na kopalnię, by wziąć udział w otwarciu magazynu. Wśród obecnych byli przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządów, oraz wielu związanych w przemysłem górniczym.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 lipca br. spotkanie modlitewne ze św. Andrzejem Bobolą rozpoczęło się procesją z kościoła na Bobolówkę z relikwiami św. Andrzeja. Rozważania różańcowe prowadził ks. prał. Józef Niżnik. Mszy Świętej koncelebrowanej w kaplicy na Bobolówce przewodniczył ks. dr Adam Sycz, wikariusz w parafii w latach 1998-2000, który obecnie jest sekretarzem ks. abpa Józefa Michalika w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W słowie Bożym Celebrans zwrócił uwagę na kanwie Ewangelii na styl życia Jezusa, pokornego, łagodnego, życzliwego, który powinien być stylem życia chrześcijan. Aby tak się stało potrzebna jest praca nad sobą. Przykładem takiej pracy jest dla zgromadzonych na Bobolówce św. Andrzej Bobola. Na zakończenie Eucharystii ks. dr Witold Burda odmówił litanię do św. Andrzeja, a po powrocie do sanktuarium uczestnicy modlitewnego spotkania ucałowali święte relikwie.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 lipca br. zakończyły się rekolekcje dla 50 dzieci z rodzin członków Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej. Nad organizacją rekolekcji czuwały p. Danuta Figiela i p. Cecylia Baran, osoby z Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Witold Burda, a s. Klara ze Zgromadzenia Sióstr Rycerstwa Niepokalanej przygotowała dzieci do wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej. Na zakończenie rekolekcji Mszę Świętą celebrował ks. prał Józef Niżnik, który wygłosił do uczestników okolicznościowe słowo Boże i przyjął 36 dzieci do Rycerstwa Niepokalanej. Pamiątką z rekolekcji dla dzieci jest otrzymany przez nich różaniec.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

14 lipca br. podczas Eucharystii odbył się obrzęd przyjęcia pięciu nowych ministrantów, którego dokonał ks. prał. Józef Niżnik.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniach 20 czerwiec - 12 lipiec do Strachociny przebyły siostry z Japonii, które wzięły udział w uroczystościach zakonnych 2 lipca br. W tym okresie Matka Generalna i Wice Generalna wizytowały klasztory, gdzie pracują siostry: Przemyśl, Zielona Góra, Kosina, Niepokalanów k/Warszawy. Siostry spotkały się z ks. abpem Józefem Michalikiem w Przemyślu i ks. bpem Stefanem Regmuntem w Zielonej Górze, oraz odwiedziły dom rodzinny o. Mieczysława Mirochny, założyciela zgromadzenia w Wojniczu k/Tarnowa. Udały się z pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej, Oświęcimia, Częstochowy i Krakowa- Łagiewniki. 12 lipca w godzinach rannych udały się samolotem do Japonii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

4 lipca br. przybyli do Strachociny pielgrzymi z grupy św. Andrzeja Boboli pielgrzymujący pieszo z Leska na Jasną Górę. Grupa licząca około 100 osób po noclegu w Strachocinie 5 lipca z rana wyruszyła w dalszą drogę.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

2 lipca w liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyła się podniosła uroczystość zakonna podczas której dwie siostry: s. Agnieszka, z Kielc i s. Urszula ze Strachociny, złożyły wieczyste śluby zakonne, a s. Paula z Radoryża Kościelnego (diecezja siedlecka) rozpoczęła nowicjat. Uroczystościom przewodniczył ks. abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski, który w słowie Bożym nawiązując do postawy św. Maksymiliana i o. Mieczysława Mirochny, Założyciela Zgromadzenia wskazał siostrom, że śluby składa się Panu Bogu i trzeba im być wiernym do końca życia, bo Bóg będzie nas kiedyś rozliczał z danego Mu słowa. Dzisiaj, najgorsze jest to, że niewierność dana Bogu, zaczyna wkradać się i do zakonów. Dlatego niech siostry wszystkie przeżywają słowo dane Bogu, jak Niepokalana, której dziś Kościół oddaje cześć, ukazując Jej czyste Serce. Takiej postawy Maryja nauczyła św. Maksymiliana, a także o. Mieczysława. Pośród wielu Gości w uroczystości wzięły udział siostry zakonne z Japonii: s. Kaliksta Maria Nishimura, Matka Generalna, s. Luka Maria Oka, Wice Generalna, s. Franciszka Maria Nakayama, były Matka Generalna, oraz s. Rosa Maria Hirano.  

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1 lipca br. w klasztorze Sióstr Rycerstwa Niepokalanej zakończyła się pierwsza seria rekolekcji zakonnych, które w dniach 23 czerwiec - 1 lipiec prowadził ks. prał. Józef Niżnik. W uroczystym zakończeni wzięły udział siostry z Japonii na czele z s. Kalikstą Nishimura, Matką Generalną.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

30 czerwca br. na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w obu kościołach: Strachocinie i Kostarowcach odbyło się błogosławieństwo dzieci.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

23 czerwca br. w Uroczystość Bożego Ciała odbyła się procesja przez wioskę do czterech ołtarzy. W procesji, której przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik wzięły udział siostry zakonne, poczty sztandarowe, Strażacy, dzieci sypiące kwiaty i liczna rzesza wiernych. W tym roku procesja rozpoczęła się na drodze od strony Pakoszówki i zmierzała w stronę kościoła, gdzie na zakończenie odbyła się Msza Święta, podczas której Ksiądz Prała wygłosił okolicznościowe kazanie poświęcając je tematyce Eucharystii, jako daru Boga, któremu należy się cześć i uwielbienie.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

W tym samym dniu odbyła się również procesja w Kostarowcach, w kościele filialnym, której przewodniczył ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

19 czerwca br. w Uroczystość Trójcy Świętej w parafii jest odpust parafialny. Słowo Boże w tym dniu głosił ks. Józef Jakubiec, Kustosz sanktuarium Świętej Rodziny w Krakowie, a także przewodniczył uroczystej sumie odpustowej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 czerwca br. modlitewnemu spotkaniu ze św. Andrzejem Bobolą przewodniczył ks. Edward Niemiec, kapelan szpitalny w Strzyżowie, który w latach 1988-1990 był wikariuszem w parafii. W spotkaniu wzięło udział wielu pielgrzymów w tym pielgrzymi z Jasła. W słowie Bożym kaznodzieja ks. Edward zwrócił uwagę na początki rodzącego się kultu w Strachocinie i zachęcał wiernych do przyjaźni ze świętymi.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

7 czerwca br. w Zespole Szkół w Strachocinie odbył się finał szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gminy Sanok konkursu o św. Andrzeju Boboli. Wśród nagrodzonych z naszej parafii zostały następujący uczniowie: ze Szkoły Podstawowej w Kostarowcach, gdzie katechizuje ks. Stanisław Masłyk: Ewa Dobosz, Dominika Kucharska, Marzena Jabczanka i Patrycja Sternik, zaś z Gimnazjum w Strachocinie, gdzie katechizuje ks. Witold Burda: Justyna Pelczar, Krzysztof Olearczyk, Marlena Posadzka, Karolina Mazurkiewicz, Aneta Stabryła.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

29 maja br. na spotkanie do Strachociny przybyli samorządowcy z Akcji Katolickiej. Wzięli oni udział w Mszy Świętej, nabożeństwie do św. Andrzeja Boboli, oraz w Domu Rekolekcyjnym wysłuchali referatu ks. prał. Zbigniewa Suchego, redaktora Niedzieli Przemyskiej, nt. Chrześcijańskiej wizji sprawowania władzy. Po dyskusji, modlitwie i błogosławieństwie ks. prał. Jozefa Niżnika, asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej zakończyli spotkanie z nadzieją na ponowne spotkanie formacyjne w jesieni.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

28 maja br. do Strachociny z pielgrzymką przybyła wspólnota Dzieci Maryi z archidiecezji przemyskiej ze swymi opiekunami. W spotkaniu wzięło udział około 250 dzieci z kilkunastu parafii. Spotkanie rozpoczęło się na Bobolówce, gdzie poszczególne wspólnoty się przedstawiły. Następnie na Mszę Świętą udali się wszyscy do sanktuarium. Odpowiedzialny za wspólnotę Dzieci Maryi jest ks. Roman Słota, proboszcz z Jaksmanic k/ Przemyśla 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

20-22 maj br. ks. prał. Józef Niżnik wziął udział w międzynarodowym sympozjum o Akcji Katolickiej we Lwowie, gdzie wygłosił referat: Metodologia tworzenia Akcji Katolickiej w diecezji i parafii. Wśród obecnych byli przedstawiciele z Włoch, Białorusi, Słowacji, Polski i Ukrainy. Na zakończenie sympozjum przedstawiciele z Ukrainy na Mszy Świętej w katedrze lwowskiej zwrócili się do abpa Mieczysława Mokrzyckiego, ordynariusza diecezji, o erygowanie Akcji Katolickiej w ich diecezji.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

17 maja br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się finał Konkursu Biblijnego na podstawie Ewangelii według św. Mateusza: W komunii z Bogiem. Z naszej parafii do finału zakwalifikowała się Marzena Jabczanka, uczennica VI klasy, którą katechizuje ks. dr Stanisław Masłyk, wikariusz parafii. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali imienne dyplomy oraz nagrody książkowe.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

17 maja do sanktuarium św. Andrzeja przybyła młodzież bierzmowana i ich rodzice na dziękczynienie za przyjęty sakrament. Jednocześnie rodzice przekazali swoim synom i córkom krzyże na pamiątkę przyjętego sakramentu. W kazaniu do zebranych ks. prał. Jozef Niżnik powiedział między innymi: Znakiem upamiętniającym przyjęty przez Was sakrament bierzmowania jest znak krzyża, bo Chrystus przez krzyż wysłużył chrześcijanom Ducha Świętego. Pamiątkowy krzyż, który otrzymujecie niech Wam towarzyszy przez życie, byście wzrastali w bliskości tego znaku. W dniu, w którym przestaniecie patrzeć na krzyż zaczną się w Waszym życiu problemy z wiarą i moralnością…Oby Duch Święty pomógł Wam iść przez życie w jedności z Jezusem, Kościołem i doprowadził Was do zbawienia wiecznego….

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 maj - to Uroczystość św. Andrzeja Boboli w parafii. W godzinach dopołudniowych Mszę Świętą celebrowali Księża Wikariusze, a słowo Boże głosił ks. prał. Józef Niżnik. Głoszone kazanie było świadectwem o spotkaniach ze Świętym i przypomnieniem  słuchaczom o początkach kultu w Strachocinie. Jestem św. Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie. Te słowa usłyszał Kustosz sanktuarium, jako odpowiedź na pytanie skierowane pojawiającej się po raz ostatni postaci na plebani 16 maja 1987 roku: kim jesteś i czego chcesz? To wydarzenie Proboszcz odczytał  jako zadanie, które ma zrealizować w parafii. Rok później wprowadził relikwie św. Andrzeja Boboli do kościoła, a z czasem miejscem kultu Świętego stała się także Bobolówka, gdzie w latach 1520-1687 mieszkali Bobolowie. Ponadto zaznaczył w kazaniu, że troszczy się także o rozwój kultu św. Andrzeja przez publikacje, jego figurki i płaskorzeźby, głoszone rekolekcje i wydawane pamiątki o św. Andrzeju. Zaznaczył też, że za rok parafia przeżywać będzie 25-lecie objawienia się św. Andrzeja, a za dwa lata 25-lecie rozpoczęcia kultu. Do tych ważnych rocznic wierni parafii powinni się dobrze przygotować. Wydarzeniem, które pomoże w przygotowaniu do obchodzenia tych rocznic będzie pielgrzymka relikwii po domach po raz wtóry. Pierwsza odbyła się w latach 1995-1997. 

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

W godzinach popołudniowych do Strachociny przybyli liczni pielgrzymi, by wziąć udział w uroczystościach św. Andrzeja Boboli. Wśród nich byli: ks. bp Adam Szal, nowicjusze ze Starej Wsi ze swym przełożonym, ojcowie kapucyni z Krosna, kapłani z poza diecezji, oraz autokarowa pielgrzymka z Biłgoraja z par. św. Jerzego. Spotkanie rozpoczęło się procesją z relikwiami św. Andrzeja na Bobolówkę, gdzie Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Adam Szal i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Zgromadzonych powitał p. Mariusz Jakima, Prezes Stowarzyszenia kultu św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. W liturgię włączyli się nowicjusze i przedstawicieli grup w parafii. Na zakończenie ks. prał. Józef Niżnik podziękował pielgrzymom, a Księdzu Biskupowi ofiarował obraz z Bobolówki i Talar Strachociński.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 maja br. w godzinach przedpołudniowych słowo Boże głosił ks. prał. Marian Rajchel, egzorcysta diecezjalny z Jarosławia. Po południu do sanktuarium przybyła młodzież III klas gimnazjalnych z dekanatu jaćmierskiego (około 200 osób), aby przez posługę ks. bpa Adama Szala przyjąć sakrament bierzmowania. Mszę Świętą koncelebrowali z Księdzem Biskupem proboszczowie z parafii: Besko, Długie, Zarszyn, Milcza, Trześniów, Jasionów, Wzdów, Jaćmierz i Strachocina. 

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

    * * *

14 maja br. do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie pielgrzymowała Akcja Katolicka archidiecezji przemyskiej. W tym roku zgromadziło się około trzy tysiące pielgrzymów i 130 kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się w sanktuarium, skąd wyruszyła procesja na Bobolówkę z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas procesji pielgrzymi odmawiali różaniec, a na Bobolówce wysłuchali prelekcji ks. dr Wacława Siwaka na temat Cudownego Medalika, oraz programu słowno-muzycznego o Janie Pawle II, który wykonali parafianie ze Strachociny skupieni w różnych wspólnotach parafialnych. Po zakończeniu programu rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez 120 kapłanów, której przewodniczył ks. abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski. Ksiądz Arcybiskup wygłosił także okolicznościowe słowo Boże w którym nakreślił pola działania Akcji Katolickiej w dzisiejszej rzeczywistości, a pod koniec Mszy Świętej poświęcił Cudowne Medaliki, które kapłani rozdali wszystkim pielgrzymom z racji Roku Kolbińskiego. W tym dniu w struktury Akcji Katolickiej diecezjalnej Ksiądz Arcybiskup włączył kolejne pięć parafie, tym samym w Archidiecezji mamy 290 parafiach Akcję Katolicką na 388 parafii. Podziękowaniami i błogosławieństwem pasterskim zakończyła się kolejna pielgrzymka stowarzyszenia do swego patrona.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

 

 

* * *

 

* * *

8 maja br. w Kostarowcach dzieci z klasy III obchodziły pierwszą rocznicę Komunii Świętej. Dzieci te katechizuje ks. Stanisław Masłyk.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 maja br. w kościołach Kostarowcach i Strachocinie na Mszy Świętej zgromadzili się Strażacy, aby świętować swoje patronalne święto św. Floriana.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

7 maja br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpoczęły się spotkania z Maryją w duchu przesłania orędzia fatimskiego. Nabożeństwo rozpoczęło się modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Stanisław Masłyk. Po nim Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Witold Burda, który przeprowadził rozważanie nad  pierwszą tajemnicą różańca z części światła: Chrzest Jezusa. Z powodu deszczu nie odbyła się procesja światła.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniu 29 kwietnia ks. prał. Józef Niżnik, wraz z czterema siostrami ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej: s. Maria Fatima, przełożona, s. Hiacynta, s. Judyta i s. Izabela,  z p. Mariuszem Jakimą i jego synem Dominikiem, w towarzystwie ks. bpa Mariana Rojka z Przemyśla, udali się z pielgrzymką do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. W drodze zatrzymali się w Włoszech w mieście Udinese na nocleg. W sobotę w godzinach popołudniowych dotarli do Rzymu zatrzymując się u sióstr Urszulanek. Po krótkim odpoczynku Siostry wraz p. Mariuszem i Dominikiem w sobotę późnym wieczorem udali się na plac św. Piotra, aby zająć dobre miejsce na niedzielną Eucharystię. Dzięki takiej decyzji, znaleźli się na  placu przed bazyliką w pobliżu kolumny. Całonocne czuwanie połączone z ofiarą pozwoliło im dobrze przeżyć Mszę Świętą beatyfikacyjną. Ks. Prałat dzięki biletowi mógł zająć miejsce wśród kapłanów uczestniczących w Eucharystii. W poniedziałek wszyscy uczestniczyli w Mszy Świętej dziękczynnej za dar beatyfikacji Jana Pawła II, a potem  nawiedzili bazylikę, gdzie znajdowała się trumna z relikwiami Jana Pawła II. Po Eucharystii pielgrzymi ze Strachociny udali się do Asyżu, by oddać cześć św. Franciszkowi i św. Klarze. W drodze powrotnej pielgrzymi spotkali się ks. Ryszardem Szwastem, kapłanem z archidiecezji przemyskiej, będącym proboszczem w miasteczku Guaido Talido. Stąd po kilkunastu godzinach jazdy szczęśliwi i ubogaceni głębokimi przeżyciami powrócili do Strachociny 3 maja. Na zakończenie pielgrzymki w kaplicy sióstr Ksiądz Biskup z Księdzem Prałatem odprawili Mszę Świętą. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć        

* * *

3 maja br. w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w Kostarowcach odbyła się Uroczystość Pierwszokomunijna dla dzieci z klasy drugiej. Dzieci w tej szkole do Pierwszej Komunii Świętej przygotowywał i uroczystości przewodniczył ks. Stanisław Masłyk. Na popołudniowym nabożeństwie majowym dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki. Wychowawczynią dzieci w szkole jest nasza parafianka p. Krystyna Mateja.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1 maja br. w Strachocinie odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci z klasy drugiej. Dzieci do tej uroczystości przygotowywał i jej przewodniczył ks. Witold Burda. W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 11 dzieci. Wychowawczynią w szkole tych dzieci jest parafianka ze Strachociny p. Jolanta Pielech.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

30 kwietnia br.  w przededniu beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II w sanktuarium św. Andrzeja Boboli parafianie zgromadzili się na modlitewnym czuwaniu, aby oczekiwać w skupieniu na to wyjątkowe wydarzenie. Siostry Rycerstwa Niepokalanej  na tą okoliczność przygotowały w kościele dekorację, a parafianie przygotowali program o nowym Błogosławionym. Czuwanie rozpoczęło się od programu słowno-muzycznego, następnie ks. Witold Burda celebrował Eucharystię i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Po zakończonej Mszy Świętej, Siostry Rycerstwa Niepokalanej, mieszkańcy Strachociny i Kostarowiec adorowali Pana Jezusa do północy. O godz. 24.00 uroczysta pasterka celebrowana przez ks. Stanisława Masłyka i wygłoszone przez Celebransa słowo Boże zakończyło przygotowanie do Beatyfikacji.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Wielkanoc dzięki łasce Bożej mogliśmy obejść w podniosłym nastroju. Po nocnych burzach i ulewie, rano przestało padać. Liczna rzesza zgromadzonych wiernych mogła wziąć udział w uroczystej procesji rezurekcyjnej. Mszę św. celebrowali wszyscy księża, a okolicznościowe słowo Boże z ambony wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, który między innymi powiedział: Wielkanoc, to uroczystość, która z mocą głosi prawdę o tym życiu, które nie zobaczą oczy, ani nie dotknie ręka. Chrystus już za doczesnego życia mówił o nim, ale uczniowie nie rozumieli Jego nauki. Dopiero po znakach, które pozostawił im po Zmartwychwstaniu: pustym grobie i złożonych chustach i płótnie, uczniowie zaczęli powoli dochodzić do prawdy o życiu Jezusa po śmierci i powołaniu do życiu pozagrobowego wszystkich ludzi. (....) Dzisiaj takimi znakami pomagającymi wierzyć w Jezusa i życie pozagrobowe są: modlitwa, Pismo Święte, sakramenty, a szczególnie Eucharystia i spowiedź, liturgia, chrześcijańskie życie. (...)   

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Liturgii Wielkie Soboty w Kostarowcach przewodniczył ks. Stanisław Masłyk. Prekonium paschalne wyśpiewał Piotr Rączka, kleryk IV roku Seminarium Duchownego w Przemyślu.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczęła się o godz. 19.00. W tym roku deszcz uniemożliwił wyjście poza kościół, dlatego u wejścia do kościoła nastąpił obrzęd poświęcenia ognia i Paschału. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, a prekonium odśpiewał i słowo Boże wygłosił ks. Witold Burda. W liturgię włączyli się przedstawiciele wszystkich grup parafialnych i młodzieży.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Wielka Sobota, w sanktuarium trwa nadal adoracja Pana Jezusa w grobie, a dopołudnia Księża Wikariusze: ks. Stanisław Masłyk i ks. Witold Burda,  świecili pokarmy w Domu Kultury w Strachocinie i Kostarowcach, oraz obu i kościołach.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Liturgii Wielkiego Piątku w sanktuarium św. Andrzeja Boboli przewodniczył ks. Stanislaw Masłyk, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Witold Burda. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja trwała całą noc i Wielką Sobotę do nabożeństwa wieczornego.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Liturgia Wielkiego Czwartku zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa, która w Strachocinie trwała do godz. 23.00, a w Kostarowcach do godz. 22.00, oraz od godzin porannych w Wielki Piątek.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

20 kwietnia br. w Wielką Środę w Strachocinie odbyła się Droga Krzyżowa w plenerze. Licznie zgromadzeni wierni na ramionach nieśli krzyż rozważając ostatnią drogę, którą przeszedł Pan Jezus na Golgotę. W Strachocinie w tym roku rozważanie Drogi Krzyżowej poprzedził obrzęd poświęcenie i postawienia nowego krzyża od strony Bażanówki. Zaznaczyć należy, że materiał na krzyż, wykonaniem i przygotowaniem do poświęcenia zajęli się sami parafianie z góry wioski. Po tym obrzędzie przez 4 km poszczególne stany niosły na ramionach inny krzyż przez wioskę w stronę kościoła. Rozważania podczas Drogi Krzyżowej prowadził ks. prał. Józef Niżnik. Na zakończenie ks. Witold Burda odprawił mszę św.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

20 kwietnia br. w Wielką Środę Kostarowcach odbyła się Droga Krzyżowa w plenerze, którą poprzedziła msza św. celebrowana przez ks. Stanisława Masłyka. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

17 kwietnia br. w 84 rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli w liturgii Kościoła przypadła Niedziela Palmowa. Księża wikariusze w tym dniu celebrowali uroczystą liturgię połączoną z procesją z palmami wokół kościołów. W Strachocinie ks. Stanisław Masłyk, zaś w Kostarowcach ks. Witold Burda.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 kwietnia br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli spotkali się na czciciele Świętego na wspólnej modlitwie. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą nowennową, a następnie mszy św. koncelebrowanej i okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, Rektor Seminarium Duchownego w Przemyślu, który w latach 2002-2003 był wikariuszem w parafii. Po mszy św. zgromadzeni odmówili różaniec za Ojczyznę, który poprowadziły Siostry ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Podczas dzisiejszego spotkania czciciele św. Andrzeja z Ustrzyk Dolnych, Leska i Sanoka ofiarowali wyhaftowany obraz Jana Pawła II.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

6 kwietnia br. do Strachociny na wielkopostne spotkanie formacyjne przybyli Prezesi Akcji Katolickiej z parafii archiprezbiteratu sanockiego. W programie spotkania było rozważanie Drogi Krzyżowej, konferencja ks. prał. Józefa Niżnika, na temat przeżywania okresu Wielkiego Postu, oraz spotkanie organizacyjne, które poprowadził p. Stanisław Jarosz, odpowiedzialny za pracę tego stowarzyszenia w tym rejonie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1-3 kwietnia br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej odbyło się formacyjne spotkanie młodzieży żeńskiej pragnącej pogłębienia życia wewnętrznego. Konferencje dla zgromadzonej młodzieży głosił ks. prał. Józef Niżnik i poświęcił je tematyce grzechu i spowiedzi, a spotkania modlitewne, adoracyjne i w grupach prowadziły siostry: s. Patrycja i s. Wiktoria.

zapraszam do obejrzenia zdjęć  

* * *

25 marca i 1 kwietnia br. księża wikariusze: ks. Stanisław Masłyk i ks. Witold Burda spotkali się z młodzieżą z parafii w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w ramach katechezy w Wielkim Poście. Tym razem odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończone ucałowaniem krzyża i nabożeństwo adoracyjne.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

22 marca br. do sanktuarium św. Andrzeja Boboli pielgrzymował ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, w towarzystwie ks. kan. Włodzimierza Lange, proboszcza archikatedry w Zielonej Górze, ks. kan. Ryszarda Przewłockiego, proboszcza z Gorzowa z parafii pw. św. Maksymiliana, oraz ks. Józefa Tomiaka, kustosza sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie.

zdjecia/2011/Bp_Regmunt_Strachocina/index.html  

* * *

20 marca br. do Strachociny przybyli na spotkanie członkowie Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej na czele z p. Kazimierzem Krylą, Prezesem DIAK-u. Uczestnicy spotkanie wzięli udział w mszy św. celebrowanej przez ks. Witolda Burdę, wysłuchali słowa Bożego wygłoszonego przez ks. Stanisława Masłyka. Po mszy św. złożyli ks. prał. Józefowi Niżnikowi, asystentowi diecezjalnemu, życzenia imieninowe, a po spotkaniu odwiedzili Bobolówkę. W spotkaniu wzięła udział p. Halina Szydełko, Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć    

* * *

19 marca br. w kościele filialnym w Kostarowcach ks. dr Stanisław Masłyk, wikariusz parafii, pobłogosławił i przekazał książeczki dzieciom z drugiej klasy z racji przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. W Strachocinie zaś po Mszy Świętej w Domu Rekolekcyjnym zgromadzili się przedstawiciele wspólnot z parafii i wioski, aby przekazać życzenia imieninowe ks. prał. Józefowi Niżnikowi, proboszczowi parafii.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

18 marca br. wieczorem młodzież z parafii zgromadziła się w sanktuarium św. Andrzeja, aby przeżyć katechezę wielkopostną. Tym razem ks. dr Witold Burda, wikariusz parafii, przeprowadził nabożeństwo przy krzyżu.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

16 marca br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli spotkali się czciciele Świętego na modlitwie. Spotkanie rozpoczęło się odmówieniem modlitwy nowennowej i różańca w intencji Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr Jan Gołąb, proboszcz z Rozborza, który w Strachocinie był wikariuszem w latach 1990-1993. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Zygmunt Trojnar z Przysietnicy, ks. prał. Waldemar Janiga, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Przemyślu, ks. Andrzej Bienia, Dyrektor radia diecezjalnego FARA, oraz księżą wikariusze z parafii: ks. dr Stanisław Masłyk i ks. dr Witold Burda. Na zakończenie spotkania zgromadzeni ucałowali relikwie św. Andrzeja. Spotkanie transmitowane przez archidiecezjalne radio.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

* * *

5 marca br. w Domaradzu odbyło się spotkanie formacyjne członków Akcji Katolickiej. Z naszej parafii wzięło udział 10 członków stowarzyszenia, oraz ks. prał. Józef Niżnik, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, p. Danuta Orlikiewicz, Prezeska Diecezjalna Rycerstwa Niepokalanej, oraz Siostry Rycerstwa Niepokalanej: s. Klara i s. Julia. Dzień Skupienia poświęcony był z racji Roku Kolbiańskiego tematyce Rycerstwa Niepokalanej. Podczas spotkania referaty wygłosili: s. Klara o św. Maksymilianie i p. Danuta, o Rycerstwie Niepokalanej. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Józef i wygłosił okolicznościowe słowo Boże, oraz  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

23 lutego br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej odbyło się spotkanie formacyjne kapłanów o Akcji Katolickiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 70 kapłanów, którzy wysłuchali referatów: ks. bpa Mariana Rojka pt. Posłuszeństwo Kościołowi, to nie oznaka słabości kapłana, ale wyraz jego dojrzałości duchowej i odpowiedzialności za dzieło Jezusa na ziemi, oraz ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta diecezjalnego: Dlaczego Akcja Katolicka jest potrzebna w parafii. Na zakończenie bp Marian udzielił wszystkim błogosławieństwa. 

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

18-20 luty br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej zgromadziła się z Przemyśla z parafii archikatedralnej młodzież na rekolekcjach, którą katechizuje ks. Łukasz Rygiel, a w tym roku młodzież ta ma przyjąć sakrament bierzmowania. Rekolekcje prowadził ks. Mariusz Ryba z Przemyśla przy pomocy animatorów. W ostatnim dniu rekolekcji młodzież z kapłanami wzięła udział w mszy św. parafialnej, a po niej w nabożeństwie do św. Andrzeja Boboli.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 lutego br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli po raz kolejny spotkali się na modlitwie czciciele św. Andrzeja. Spotkanie rozpoczął ks. prał. Józef Niżnik, prowadząc modlitwę nowennową i różaniec. Kolejnym elementem spotkania była Msza Święta, którą koncelebrowali:  ks. Wacław Siwak, profesor Seminarium Duchownego w Przemyślu, były wikariusz parafii, ks. Bartosz Rakoczy, z radia Fara, oraz księża wikariusze: ks. Stanisław Masłyk i ks. Witold Burda. Koncelebrze przewodniczył ks. Wacław, który wygłosił także okolicznościowe kazanie. W kazaniu zatrzymała się nad świętością Andrzeja Boboli i wskazał, że czciciele św. Andrzeja powinni: szukać świętości, rozumieć świętość i głosić świętość swoim życiem, ucząc się świadectwa od św. Andrzeja Boboli. Po mszy św. uczestnicy spotkania ucałowali relikwie św. Andrzeja.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11 lutego br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadziło się około 80 parafian, by uczestniczyć w modlitwie z racji Dnia Chorego. Modlitewnemu spotkaniu przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, który w intencji chorych odprawił mszę św., wygłosił okolicznościowe słowo Boże, udzielił sakramentu namaszczenia, pobłogosławił Najświętszym Sakramentem i na koniec podał relikwie św. Andrzeja Boboli do ucałowania.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

9 lutego br. w parafii Długie odbył się konkurs dekanalny dla uczniów ze szkoły podstawowej z wiedzy o Ewangelii św. Mateusza. Naszą parafię reprezentowały następujący uczniowie: Marzena Jabczanka, Krzysztof Wolanin i Dominika Kucharska. Z tej trójki Marzena Jabczanka awansowała do finału, który odbędzie się na szczeblu archidiecezji przemyskiej. Opiekę nad uczniami sprawuje ks. dr Stanisław Masłyk

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

5-6 luty br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr odbyła się V seria rekolekcji dla Prezesów Akcji Katolickiej. Tym razem rekolekcje odprawiali Prezesi z parafii, w których Akcja Katolicka powstała w roku 1997. Obecnych na rekolekcjach było 65 osób.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

2 lutego br. świętujemy w liturgii Kościoła Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Od roku 1997 Kościół ten dzień poświęca także życiu konsekrowanemu. W związku z tym, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej dopołudnia wzięły udział w spotkaniu osób konsekrowanych w Sanoku w kościele Ojców Franciszkanów. Uroczystościom przewodniczył ks. abp Józef Michalik. W godzinach wieczornych zaś uczestniczyły w mszy św. w ich intencji sprawowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika i odnowiły śluby zakonne. O dnia dzisiejszego Zgromadzenie Sióstr w Strachocinie jest w organizacji zakonnej tzw. Delegaturą Zakonną. Pierwszą przełożoną Delegatury została s. Maria Fatima Komine z Japonii.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1 lutego br. w Domu Rekolekcyjnym odbyło się spotkanie formacyjne wszystkich członków ze wspólnot istniejących w parafii. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. celebrowaną przez ks. dr Witolda Burdę, a słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, zatrzymując się w refleksji nad tematem roku duszpasterskiego: W komunii z Bogiem. Po mszy św. wszyscy zasiedli do wspólnej agapy podczas której śpiewano kolędy.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

29-30 styczeń br. w Domu Rekolekcyjnym odbyli rekolekcje formacyjne Prezesi z parafii, w których Akcja Katolicka została powołana w roku 1998. W tej serii rekolekcji (IV seria) wzięło udział 41 Prezesów.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

14-26 styczeń br. w Oratorium św. Józefa siostry Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały rekolekcje dla młodzieży żeńskiej. W rekolekcjach wzięło udział 18 dziewczyn. Tematyką rekolekcji były słowa: Uczmy się komunia z Bogiem od św. Maksymiliana.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

22-23 styczeń br. odbyła się trzecia seria rekolekcji dla Prezesów w Domu Rekolekcyjnym. Wzięło w niej udział 45 Prezesów z parafii, które zostały w struktury diecezjalne przyjęte w latach 1999-2004. Obecna grupa rekolekcyjna oprócz nauk rekolekcyjnych miała okazję spotkać się z prof. Wandą Półtawską z Krakowa. Na zakończenie rekolekcji rekolektanci wzięli udział w mszy św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli i uczestniczyć w nabożeństwie do Świętego.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 stycznia br. w godzinach popołudniowych w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą. Nabożeństwo przeprowadził i mszę św. celebrował ks. prał. Józef Niżnik. W kazaniu nawiązał do hasła roku duszpasterskiego, które brzmi: W Komunii z Bogiem, wskazując na dwie postacie: św. Jana Chrzciciela z dzisiejszej Ewangelii i św. Andrzeja Boboli, gdyż dzięki nim lepiej rozumiemy, czym Komunia z Bogiem jest i ku czemu prowadzi. Obaj święci przywołani w kazaniu, dzięki Komunii z Bogiem odczytali swoje powołanie, zrozumieli swoją misję i stali się świadkami Boga. Komunia z Bogiem doprowadziła wspomnianych świętych do nieba. Patrząc na obu świętych, czciciele św. Andrzeja  powinni w tym roku zwrócić większą uwagę na osobistą Komunię z Bogiem. Spotkanie zakończyło się ucałowaniem relikwii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15-16 styczeń br. odbyła się druga seria rekolekcji dla Prezesów w Domu Rekolekcyjnym Sióstr. W tej serii wzięło udział ponad 50 Prezesów z parafii, które zostały przyjęte w struktury diecezjalne stowarzyszenia w roku 2005.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

* * *

8 stycznia br. w godzinach popołudniowych rozpoczęła się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli uroczystość podziękowania mieszkańcom Strachociny za zaangażowanie w budowę szkoły. Uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrował ks. prał. Józef Niżnik i do zgromadzonych skierował okolicznościowe słowo Boże. Po mszy św. wszyscy udali się do nowo poświęconej sali gimnastycznej, gdzie dzieci i młodzież szkolna przedstawiła program artystyczny, oraz odegrała sztukę pt. "Wieczerza pod strzechą". Na zakończenie spotkania zgromadzeni połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gminy Sanok z p. Mariuszem Szmydem, wójtem gminy, mieszkańcy Strachociny zaangażowani w budowę szkoły, nauczyciele, wychowawcy. Nad całością czuwał p. Andrzej Cecuła, dyrektor szkoły.

  zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 stycznia br. Prezesi Akcji Katolickiej z parafii przyjętych w struktury Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w latach 2006-2010, odprawiając rekolekcje w Oratorium św. Józefa, nawiedzili sanktuarium św. Andrzeja Boboli i wzięli udział w nabożeństwie ku czci św. Andrzeja Boboli.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

2 stycznia 2011 roku w Błażowej odbyła się spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej archidiecezji przemyskiej połączone z łamaniem się opłatkiem. Punktem kulminacyjnym spotkania była msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika, metropolity przemyskiego. Z naszej parafii w spotkaniu wzięli udział: ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny, p. Agnieszka Radwańska-Cecuła, prezes oddziału parafialnego, oraz p. Halina Wojtoń, odpowiedzialna za pracę Akcji Katolickiej w dekanacie jaćmierskim.

zapraszam do obejrzenia zdjęć  

* * *

25 grudnia br. uroczystą Pasterkę celebrowali ks. prał. Józef Niżnik i ks. Witold Burda. Msza św. rozpoczęła się od uroczystego wejścia w asyście ministrantów i pocztów sztandarów wspólnot parafialnych. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz poświęcając je tematyce roku duszpasterskiego: Komunia z Bogiem. Wskazał, że komunia z Bogiem rozpoczęła się w dniu chrztu św., a teraz ją trzeba pogłębiać przez bardziej świadomą modlitwę, czynne uczestniczenie we mszy św., pobożniejsze przyjmowanie Komunii Świętej, oraz głębsze przeżywanie spowiedzi. Na zakończeni Eucharystii celebrans udzielił parafii Bożego błogosławieństwa. W Kostarowcach Pasterkę celebrował ks. Stanisław Masłyk.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 grudnia br. w godzinach popołudniowych odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą. Mszy św. przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Andrzej Bienia, dyrektor archidiecezjalnego radia FARA w Krośnie.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 grudnia br. parafia Strachocina gościła ks. abpa Józefa Michalika z racji poświęcenia nowej szkoły i nowej sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa i kapłanów: ks. prał. Feliksa Kwaśnego z Sanoka, ks. prał. Kazimierza Piotrowskiego z Iwonicza, rodaka ze Strachociny, ks. dr Romana Chowańca, sekretarza Metropolity Przemyskiego, oraz ks. prał. Józefa Niżnika. W mszy św. wzięli udział dzieci i młodzież szkolna, licznie zaproszeni Goście, oraz Parafianie. Podczas mszy św. Metropolita Przemyski wygłosił okolicznościowe słowo Boże poświęcając je, roli szkoły w wychowaniu młodego pokolenia, oraz poświęcił nowy sztandar dla Gimnazjum ufundowany przez Gazownictwo w Sanoku. Po mszy św. nauczyciele, zaproszeni Goście i uczniowie w towarzystwie orkiestry dętej z Nafty z Sanoka powrócili do szkoły, gdzie p. Andrzej Cecuła, dyrektor szkoły, powitał Gości i poprosił ks. abpa Józefa Michalika o poświęcenie nowej szkoły i nowej sali gimnastycznej. Po poświęceniu odbył się bogaty program artystyczny wykonany przez dzieci miejscowej szkoły. 

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

12 grudnia br. do sanktuarium św. Andrzeja Boboli pielgrzymowali członkowie Akcji Katolickiej, którzy w tegorocznych wyborach samorządowych zostali obdarzeni mandatem zaufania do gminy lub powiatu. W pielgrzymce wzięło udział ponad 35 radnych spośród 64 wybranych. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. celebrowaną przez ks. prał. Waldemara Janigę, Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego w archidiecezji przemyskiej. Celebrans wygłosił także słowo Boże w którym wskazał na potrzebę w dzisiejszych czasach proroków na miarę Jana Chrzciciela, gdyż tylko tacy ludzie sprawujący władzę są w stanie wyprowadzić Ojczyznę ze stanu w jakim się obecnie znalazła. Po mszy św. uczestnicy spotkania wzięli udział w nabożeństwie do św. Andrzeja Boboli i ucałowali relikwie Świętego. Po modlitwie w sanktuarium miejscem spotkania był Dom Rekolekcyjny Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, gdzie samorządowcy spożyli obiad, po którym p. Kazimierz Kryla, Prezes Zarządu DIAK-u, wprowadził zebranych w tematykę spotkania, a ks. prał. Waldemar wygłosił referat o wychowaniu patriotycznym. Po dyskusji spotkanie podsumował ks. prał. Józef Niżnik i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 grudnia br. dzieci z klasy II otrzymały medaliki podczas mszy św., którą celebrowali w Kostarowcach, ks. Stanisław Masłyk, a w Strachocinie ks. Witold Burda.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

7 grudnia br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadzili się Rycerze Niepokalanej, aby świętować 26 rocznicę założenia tej wspólnoty w parafii. Świętowania rozpoczęło się od wyświetlenia filmu o Cudownym Medaliku przez ks. Stanisława Masłyka. Mszę św. w intencji Rycerstwa Niepokalanej celebrował ks. prał. Józef Niżnik, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Kaznodzieja na kanwie przypowieści o zagubionej owcy wskazał na Rycerstwo Niepokalanej, jako wspólnotę w Kościele, której zadaniem jest uświęcenie własne i ratowanie grzeszników. Możliwości Rycerstwa Niepokalanej są wielkie, gdyż jest to wspólnota Maryi. Rycerze Jej oddani stają się narzędziem w ręku Niepokalanej. Po kazaniu dwanaście dzieci wstąpiło do Rycerstwa Niepokalanej. Przygotowaniem dzieci zajęły się Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej. Na znak przynależności dzieci otrzymały Cudowny Medalik.

     zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

5 grudnia br. w godzinach wieczornych sanktuarium św. Andrzeja Boboli nawiedził św. Mikołaj, przynosząc paczki dla małych dzieci, ministrantów i dziewczynek z Rycerstwa Niepokalanej.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

 
 

Starsze wiadomości >>

 
Tłem jest trawa pochodząca z widoku na Strachocinę wykorzystanego jako tło strony tytułowej.