Do strony tytułowej

  Parafia Strachocka  

  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli  

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej  

  Informacje dla pielgrzymujących do Strachociny  

  Mówi ksiądz Proboszcz, Józef Niżnik  

Parafia Strachocina Kostarowce Kościół Aktualności Ogłoszenia niedzielne
Z historii Kazanie Dokumenty Z Kroniki Galeria Ogłoszenia parafialne

* * *

16-17 stycznia br. na rekolekcje formacyjne Akcji Katolickiej przybyło około 90 Prezesów z parafii archiprezbiteratu łańcuckiego i częściowo z krośnieńskiego i sanockiego. Uczestnicy rekolekcji mieli okazję uczestniczyć w styczniowym modlitewnym spotkaniu ze św. Andrzejem Bobolą w sanktuarium, oraz wzięli udział w niedzielnej Eucharystii. Ponadto wysłuchali kilku konferencji nawiązujących do tegorocznego roku duszpasterskiego Bądźmy świadkami Miłości. Rekolekcje prowadził ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

10 stycznia br. w Żurawicy w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, odbyło się spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Z naszej parafii wzięli udział ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny stowarzyszenia, p. Halina Wojtoń, odpowiedzialna za pracę Akcji Katolickiej w dekanacie jaćmierskim, oraz p. Agnieszka Cecuła, Prezes Akcji Katolickiej w parafii. W spotkaniu wziął udział ks. abp. Józef Michalik, Metropolita przemyski.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

2-3 styczeń 2010 roku w Oratorium św. Józefa w Niepokalanowie Żeńskim odbyła się pierwsza seria w tym roku, rekolekcji dla członków Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej. Wzięło w nich udział ponad 50 osób, w tym członkowie Zarządu DIAK, oraz Prezesi oddziałów parafialnych z archiprezbiteratu krośnieńskiego. Uczestnicy rekolekcji wysłuchali pięciu konferencji, dwa razy byli na mszy św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli wsłuchując się w okolicznościowe kazania, oraz na zakończenie uczestniczyli w nabożeństwie do św. Andrzeja Boboli. Rekolekcje prowadził ks. prał. Jozef Niżnik, asystent diecezjalny stowarzyszenia w archidiecezji przemyskiej.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Dane statystyczne w parafii

pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strachocinie

za rok 2009

 

 

Strachocina

Kostarowce

Razem

Chrzty

9

7

16

Śluby

4

3

7

Pogrzeby 

10

5

15

I Komunia Święta

10

12

22

Bierzmowani

15

12

27

 

Prace materialne wykonane

w Strachocinie i Kostarowcach

 

 

STRACHOCINA

 

 

KOSTAROWCE

 1. W kościele założyliśmy nowy ekran elektroniczny do wyświetlania pieśni

2. Na ławkach do siedzenia pojawiły się obicia

3. Na cmentarzu na jednym boku dokonaliśmy wymiany ogrodzenia i po wycięciu krzaków przygotowane zostało miejsce na dalsze ogrodzenie cmentarza

 

 1. Firma wykonała malowanie dach na kościele

2. Firma wymalowała zewnętrzną elewację kościoła

3. Wymieniliśmy rynny na kościele dzięki życzliwości firmy p. Andrzeja Kurnika i Adama Sobolaka

4. Zmieniliśmy jedne drzwi do kościoła

5. Na ławkach do siedzenie firma z Sanoka wykonała obicia

 

BOBOLÓWKA

 1. W tym roku zostało ogrodziliśmy siatką około 600 metrów Bobolówki od strony pól.  

2. Firma z Sanoka wymurowała mur z kamienia przy bramach wjazdowych na teren Bobolówki, od strony głównego wjazdu i kaplicy

3. Firma z Sanoka wykonała cztery bramy na Bobolówkę

4. P. Mariusz Jakima – wykonał główną bramę wyjazdową na teren Bobolówki

5. Przygotowaliśmy fundament (około 50 m ) na mur kamienny, który ma być wykonany na wiosnę przyszłego roku.

 

 

Prace proponowane przez Radę Duszpasterską na rok 2010

 

 STRACHOCINA

KOSTAROWCE

 1. Odwodnienie kościoła parafialnego w związku z pojawiającą się wilgocią na murze

2. Na wiosnę dokończyć ogrodzenie na cmentarzu

3. Przy okazji robienia ogrodzenia – wykonać nowe alejki na cmentarzu

4. Wybrać studnię na cmentarzu

 1. Wykonać pozostałe drzwi dębowe do kościoła

2. Wymienić okna w kościele

3. Zmienić kamienne obejście do kościoła na kostkę

4. W Domu Parafialnym wykonać łazienki, przyłącz kanalizacyjny i nabyć meble do kancelarii

 

BOBOLÓWKA

 1. Z wiosną firma z Sanoka ma murować ogrodzenie kamienne na przygotowanym fundamencie

2. P. Mariusz Jakima ma wykonać pozostałe dwie bramy do ogrodzenia od strony kaplicy

3. Postarać się o kompleksowy plan zagospodarowania Bobolówki – chodzi o umieszczenie Drogi Krzyżowej, alejek, dróg i pomieszczeń sanitarnych

 

 

* * *

Najważniejsze wydarzenia w roku 2009

 

Miesiąc styczeń – to czas kolędy.

W tym roku odbyły się cztery serie rekolekcji dla członków Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej.

16 stycznia do sanktuarium św. Andrzeja Boboli przybyli p. Halina Szydełko, Prezes Krajowej Akcji Katolickiej i p. Zenon Hendzel, Prezes Akcji Katolickiej z Londynu. Wyjątkowi pielgrzymi modlili się w sanktuarium i nawiedzili Bobolówkę.

18 stycznia br. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie przedstawiły w Domu Kultury jasełka, które oglądało wielu parafian. Dzieci do wystawienia jasełek przygotowywały Siostry Rycerstwa Niepokalanej. Inscenizacja, ubiory i dekoracja ukazały pomysłowość Sióstr, ale i artystyczne zdolności dzieci.

27 stycznia br. w Oratorium św. Józefa odbyło się spotkanie modlitewne połączone z łamaniem się opłatkiem wspólnot istniejących w parafii. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w intencji wszystkich zaangażowanych w pracę duszpasterską w parafii, której przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Po mszy św. wszyscy złożyli  sobie życzenia i łamali się opłatkiem w sali konferencyjnej. Spotkanie zakończyła wspólna agapa przygotowana przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej. W spotkaniu wzięli udział: ks. Łukasz Pałacki, Siostry Rycerstwa Niepokalanej, ministranci, członkowie Akcji Katolickiej, Rycerstwa Niepokalanej, Rady Duszpasterskiej, Grupy św. Andrzeja Boboli.

14 lutego odbył się zjazd członków Rycerstwa Niepokalanej z okolicznych parafii zorganizowany przez MI II z racji przygotowań do obejścia 25 rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej w naszej parafii. W spotkaniu wzięło ponad 70 rycerzy z 16 parafii. Spotkanie prowadził o. Tadeusz Pobiedziński, franciszkanin z Krosna. Na spotkaniu był także obecny o. Zbigniew Kluska, franciszkanin z Głowienki. Gościny uczestnikom użyczyły Siostry Rycerstwa Niepokalanej.

W dniach 9 - 18 lutego ks. prał. Józef Niżnik wraz z siostrą Maria Fatima ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej odbył podróż do Japonii, by uczcić 20 rocznicę śmierci ojca Mieczysława Mirochny, Założyciela Zgromadzenia, które jest w parafii. Pobyt w Japonii był także okazją do spotkania się z ks. Albinem Długoszem, misjonarzem ze Strachociny pracującym u sióstr w Konagaj, siostrami z Polski z tego zgromadzenia, które pracują w Japonii: s. Kazimierą i Mediatrix, oraz 93-letnim bratem Romanem, misjonarzem z Polski, który pamięta św. Maksymiliana. Podczas pobytu ks. prał. Józef Niżnik wygłosił konferencje duchowe siostrom o charyzmacie MI, oraz odwiedził znane miejsca religijne w Japonii.

2 kwietnia br. w czwartą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II w sanktuarium św. Andrzeja Boboli  zgromadzili się Parafianie na modlitwie w intencji beatyfikacji. Obchód rocznicy rozpoczęła msza św. celebrowana przez  ks. prał. Józefa Niżnika, który wygłosił też okolicznościowe kazanie. Po mszy św. w oczekiwaniu na godz. 21.37, ks. Łukasz Pałacki, wikariusz parafii, wyświetlił przygotowany przez siebie program o Ojcu Świętym.

Wielkanoc w tym roku była wyjątkowa, gdyż nie można było urządzić procesji rezurekcyjnej wokół kościoła z powodu deszczu. Procesja odbyła się wewnątrz kościoła. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał Józef Niżnik. Koncelebrowali księża wikariusze: ks. Łukasz Pałacki i ks. Marek Bolanowski. Ksiądz Prałat wygłosił też  okolicznościowe słowo Boże, które poświęcił omówieniu wierze rodzącej się przy pustym grobie i nawiązał do swoich osobistych doświadczeń stojących u podstaw jego wiary.

26 kwietnia br. ks. bp Adam Szal nawiedził parafię z racji zakończenia rekolekcji dla Krajowej Rady Duszpasterstwa Energetyków i przewodniczył mszy św. koncelebrowanej. Wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Energetykom podczas rekolekcji towarzyszył ks. prał Jarosław Sroka z Częstochowy.

W dniach od 10 – 14 maja br. w parafii odbyły się rekolekcje przed Uroczystością św. Andrzeja Boboli. Prowadził je o. Aleksander Jacyniak, jezuita z Warszawy.

16 maja br. ponad trzy tysiące pielgrzymów i 130 kapłanów z ks. abpem Józefem Michalikiem i ks. bpem Adamem Szalem zgromadziło się na Bobolówce, by oddać cześć św. Andrzejowi Boboli. Wśród pielgrzymów bardzo licznie zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji przemyskiej, których św. Andrzej Bobola jest patronem. Wśród gości byli przedstawiciele Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej na czele z p. Haliną Szydełko, Prezesem Krajowym, oraz p. Zenon Handzel, Prezes Akcji Katolickiej w Londynie. Centralnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika i wygłoszone przez głównego celebransa słowo Boże.

16 maja br. popołudniu na spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą przybyła młodzież z dekanatu jaćmierskiego, aby przyjąć sakrament bierzmowania przez posługę ks. abpa Józefa Michalika. Było to spotkanie wyjątkowe, gdyż podczas Eucharystii zaczął padać deszcz i młodzież przyjmowała sakrament podczas padającego deszczu. Czyżby to był nowy znak wylania się Ducha Świętego? To pytanie się rodzi, gdyż dotychczas spotkaniom na wzgórzu Bobolówka zawsze towarzyszyła sprzyjająca pogoda.

17 maja br. na spotkanie ze św. Andrzejem Bobola na Bobolówce przybyli Rycerze Niepokalanej. W programie spotkania była modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, odśpiewanie Litanii do Matki Bożej, oraz msza św. podczas której  dzieci z klasy III i IV przyjęte zostały do Rycerstwa Niepokalanej. Dzieci te do wstąpienia przygotowały siostry zakonne. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o Piotr Cuber, asystent MI prowincji franciszkańskiej krakowskiej z Oświęcim - Harmęż. Ponadto koncelebrowali: o. Zbigniew Kubit, proboszcz parafii franciszkańskiej z Sanoka, o Tadeusz Pobiedziński, wikariusz parafii franciszkańskiej z Krosna, ks. Albin Długosz, misjonarz z Japonii, ks. Krzysztof Masłyk, wikariusz z parafii Sanok-Posada, oraz ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium, który wygłosił okolicznościowe kazanie.

Po mszy św. Rycerze Niepokalanej w procesji przynieśli relikwie św. Andrzeja Boboli do sanktuarium, gdzie ucałowali relikwie Świętego, a następnie w Domu Rekolekcyjnym wysłuchali konferencji o Piotra o zadaniach Rycerstwa Niepokalanej. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

1 czerwca br. w Święto Matki Kościoła w sanktuarium św. Andrzeja Boboli siostry ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej składały śluby zakonne; wieczyste i pierwsze. Uroczystościom zakonnym przewodniczył ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

8 sierpnia br. do Strachociny przybyło 70 członków Rycerstwa Niepokalanej z parafii zakonnych i diecezjalnych, oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Wśród parafii franciszkańskich wzięli udział Rycerze Niepokalanej z Przemyśla, Sanoka i Krosna, oraz Ojców Oblatów z Zahutynia, zaś z parafii diecezjalnych Rycerze Niepokalanej ze Strachociny, Sanoka z parafii Chrystusa Króla, Posady i Olchowiec, Grabownicy, Kosiny i Zagórza parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

W związku z tym, że było to spotkanie wyborcze i tworzące struktury stowarzyszenia w archidiecezji przemyskiej - przybył na nie o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa, Prezes Rycerstwa Niepokalanej w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się w sanktuarium św. Andrzeja odmówieniem różańca, a następnie w auli Domu Rekolekcyjnego odbyły się wybory. Pierwszym Prezesem Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji przemyskiej już w pierwszym głosowaniu została p. Danuta Orlikiewicz ze Strachociny. Dalsze wybory wyłoniły: wiceprezesa - s. Dorota Maria Dorozdowska z klasztoru w Strachocinie; ekonoma - p. Henryka Tymoczko - z Sanoka z parafii NSPJ; członkami Zarządu MI II zostały: - p. Irma Szott z Krosna, p. Jerzy Litwin z Przemyśla i p. Halina Kucharska z Zagórza. Odpowiedzialną za sprawy młodzieży została s. Maksymiliana Maria Kubowicz z klasztoru w Strachocinie.

Wybrano też Komisję Rewizyjną w skład której weszły: s. Agata Maria Bujak z klasztoru w Kosinie; p. Janina Pigoń z Krosna i p. Krzysztof Żaczek z Grabownicy.

Po wyborach w sanktuarium odprawiono mszę św. której przewodniczył o Ryszard Żuber i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Spotkanie zakończyło się agapą przygotowaną przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej.

15 sierpnia br. z sanktuarium św. Andrzeja Boboli o godz. 5.30 wyruszyła piesza pielgrzymka do Starej Wsi. Wzięło w niej udział ponad 200 osób, a wśród nich ks. Łukasz Pałacki, wikariusz parafii, oraz kilka sióstr ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Pielgrzymi idąc przez Wolę Górecką, Górki, Humniska, Brzozów dotarli do sanktuarium maryjnego na uroczystą sumę koncelebrowaną pod przewodnictwem, ks. bpa Marian Rojka z Przemyśla. Z powrotem pielgrzymi powrócili autobusem. W organizowaniu pielgrzymki wielką rolę odgrywa p. Wacław Daszyk.

23 sierpnia br. na sumie celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyły się dożynki parafialne. Wieniec dożynkowy przedstawiający Pana Jezusa w monstrancji zrobiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strachocinie. Panie przygotowały także liturgię dożynkową.  Przewodniczącą Koła Gospodyń jest p. Anna Wojtowicz. Starostami tegorocznych dożynek parafialnych byli: p. Antoni i Jolanta Pielechowie.

23 sierpnia powitaliśmy nowego wikariusza parafii, ks. Stanisława Masłyka. Nowy wikariusz pochodzi z parafii Łężany k/Krosna. Przez dwa lata studiował w Rzymie, a ostatnie cztery lata na KUL-u w Lublinie. W tym roku obronił tytuł doktora patrologii.

25 września br. młodzież z I klasy Gimnazjum z parafii Strachocina przybyła wraz z rodzicami na mszę św. i po wysłuchaniu słowa Bożego złożyła pisemną prośbę o przygotowanie ich do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W ten sposób rozpoczęło się w parafii trzyletnie przygotowanie tej młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

15-16 październik br. parafianie ze Strachociny wzięli udział w pielgrzymce do Warszawy. W pierwszym dniu pielgrzymki zwiedzili budowę świątyni Opatrzności Bożej, kościół św. Stanisława i modlili się beatyfikację nad grobem ks. Jerzego Popiełuszki, archikatedrę warszawską a w niej: modlili się nad grobem ks. Stefana kard. Wyszyńskiego i przy relikwiach św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, oraz w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Na zakończenie dnia przybyli do sanktuarium św. Andrzeja Boboli modląc się przy jego relikwiach, oraz zwiedzając muzeum Świętego. W drugim dniu pielgrzymki wszyscy wzięli udział w mszy św. koncelebrowanej o godz. 9.00 w sanktuarium św. Andrzeja podczas której ks. prał. Józef Niżnik wygłosił okolicznościowe kazanie i poświęcił odrestaurowany, zabytkowy obraz św. Andrzeja Boboli z roku 1855. W spotkaniu wzięły udział sztandary Szerzenia Kultu św. Andrzeja Boboli z Warszawy i Strachociny. Ważnym momentem podczas Eucharystii był udział proboszcza z Kobrynia na Białorusi, który otrzymał od Ojców Jezuitów relikwie św. Andrzeja Boboli, zaś Proboszcz ze Strachociny kopię zabytkowego obrazu św. Andrzeja Boboli. Proboszcz ze Strachociny przekazał do muzeum rzeźbioną figurę św. Andrzeja Boboli, oraz mniejsze figurki Świętego kapłanom: o. Kazimierzowi Kubackiemu, kustoszowi sanktuarium w Warszawie, o. Aleksandrowi Jacyniakowi, opiekunowi muzeum św. Andrzeja, oraz o. Czesławowi z Kobrynia.

29 października br. odbyła się w Strachocinie doniosła uroczystość zorganizowana przez Zespół Szkół w Strachocinie pt.  Katyń... Ocalić od zapomnienia. Inicjatorem uroczystości był p. Andrzej Cecuła, dyrektor szkoły, który postanowił, by w obrębie szkoły posadzić trzy dęby na pamiątkę trzech parafian umęczonych w Katyniu: Józefa Dąbrowskiego, Józefa Kucharski i Bronisława Najdzicza.

Uroczystość z udziałem uczniów, grona nauczycielskiego, rodzin pomordowanych, gości z Gminy Sanok, przedstawicieli gazownictwa i mieszkańców Strachociny rozpoczęła się  w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, gdzie w intencji pomordowanych ks. prał. Józef Niżnik odprawił mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie. Po mszy św. wszyscy udali się pod szkołę, gdzie nastąpiło sadzenie dębów przez przedstawicieli rodzin pomordowanych. Na zakończenie w szkole młodzież z gimnazjum przedstawiła bogaty w treści i piękny program o Katyniu.

14 listopada br. rozpoczęło się sympozjum o Rycerstwie Niepokalanej z racji 25-lecia powstania tej wspólnoty w parafii. W pierwszym dniu w sympozjum wzięło udział około 100 osób, w tym 8 kapłanów. Sympozjum rozpoczęło się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Zgromadzeni odśpiewali Godzinki do NMP, a następnie wzięli udział we mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem o. Stanisława Piętki, gwardiana z Niepokalanowa. Okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, proboszcz parafii. Koncelebransami mszy św. byli: o. Mirosław Adaszkiewicz, franciszkanin z Rzymu, o Zbigniew Kluska, franciszkanin z Głowienki, o Tadeusz Pobiedziński, franciszkanin z Krosna, oraz księża diecezjalni: ks. Andrzej Socha, wikariusz z sanockiej Posady, oraz ks. Jacek Bartnik, wikariusz z Jawornika Polskiego. Po mszy św. w której udział wzięli rycerze Niepokalanej z parafii Strachocina i delegaci na sympozjum udali się do Domu Rekolekcyjnego Sióstr. Tam wysłuchali prelekcji o. Stanisława Piętki, o. Andrzeja Cubera z Harmęż-Oświęcim, oraz ks. Tadeusza Pobiedzińskiego. Na zakończenie uczestnicy sympozjum zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim. Wśród uczestników sympozjum byli przedstawiciele z parafii: Sanoka: Chrystusa Króla, Ojcowie Franciszkanie, Fara, Najświętszego Serca Pana Jezusa; Zagórz, Lesko, Nowy Zagórz, Trepcza, Krosno Ojcowie Franciszkanie, Lubatowa, Głowienka, Grabownica, Przemyśl Ojcowie Franciszkanie, Hurko, Jawornik Polski, Wysoka Łańcucka, Zahutyń, Górki.

15 listopada br. - drugi dzień sympozjum o Rycerstwie Niepokalanej. W godzinach porannych o. Stanisław Piętka wygłosił konferencję o roli i miejscu Matki Bożej w życiu rycerzy Niepokalanej. Następnie uczestnicy sympozjum udali się do sanktuarium św. Andrzeja Boboli, by uczestniczyć w głównej uroczystości 25-lecia MI w Strachocinie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp Józef Michalik, a koncelebrowali byli: ojcowie Franciszkanie: o. Stanisław Piętka i o Mirosław Adaszkiewicz z Niepokalanowa, o. Andrzej Cuber, Oświęcim -Harmęże, o Tadeusz Pobiedziński z Krosno, o Zbigniew Kubit z Sanoka, oraz księża diecezjalni: ks. prał. Feliks Kwaśny z Sanoka, ks. prał. Feliks Paściak z Wysokiej Łańcuckiej, ks. prał. Marek Słysz z Lubatowej, ks. Tadeusz Pieniążek z Jawornika Polskiego, ks. Piotr Buk z Sanoka, ks. Józef Kasiak z Zagórza, oraz ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium. Na początku mszy św. słowa powitania do Księdza Arcybiskupa skierowały dzieci, oraz p. Danuta Orlikiewicz, Prezes Rejonowy MI II, w archidiecezji przemyskiej, oraz Proboszcz parafii.

W czasie mszy św.  okolicznościowe słowo Boże skierował ks. abp Józef Michalik, po którym poświęcił nowy sztandar dla Rycerstwa Niepokalanej dla Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie. Pod koniec mszy św. zgromadzeni oddali się Niepokalanej w duchu rycerstwa Niepokalanej.  Siostry zakonne ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej wyraziły swoją radość i wdzięczność Bogu i Niepokalanej, że ich obecność w parafii przynosi owoc - szerzącego się Rycerstwa Niepokalanej w parafiach archidiecezji. W dowód wdzięczności na ręce Księdza Arcybiskupa przekazały bukiet 25 róż. Proboszcz w dowód wdzięczności przekazał Księdzu Arcybiskupowi - płaskorzeźbę Maryi, która tuli Jezusa, zaś  ojcom Franciszkanom przekazał płaskorzeźbę św. Andrzeja Boboli. Na zakończenie Metropolita Przemyski spotkał się z Zarządem Diecezjalnym Akcji Katolickiej, oraz Zarządem Rycerstwa Niepokalanej ze Strachociny i Rejonowym z archidiecezji przemyskiej.

20 listopada br. w godzinach po rannych zmarła s. Marianna Elżbieta Marcinkowska ze Zgromadzenia Franciszkanek Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Siostra urodziła się 20 marca 1949 roku w Nowym Tomyślu k/Poznania. Do Strachociny przybyła  w roku 1982. Przez wiele lat była zakrystianką w sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

22 listopad a w Uroczystość Chrystusa Króla odbył się pogrzeb siostry Marianny Marcinkowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Obrzędom pogrzebowym i mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bpa Adam Szal, a homilię pogrzebową wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. W koncelebrze wzięli udział: ks. infułat Stanislaw Zygarowicz z Przemyśla, o. Stanisław Piętka, gwardian z Niepokalanowa, ks. Wacław Siwak, profesor Seminarium Duchownego w Przemyślu, ks. prał. Jan Rybak z Kosiny, ks. Wojciech Bukowiński z Górek, ks. Andrzej Gil z Beska, ks. Ludwik Pietryka ze Wzdowa, ks. Stanislaw Masłyk ze Strachociny, ks. Mariusz Woźniczyszyn z Przeworska. W pogrzebie wzięli udział kapłani z dekanatu jaćmierskiego, siostry zakonne z innych zgromadzeń pracujące w sąsiednich parafiach, oraz bardzo wielu parafian, rodzina s. Marianny z Nowego Tomyśla k/ Poznania, członkowie Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej, oraz przedstawiciele wspólnot z parafii i z naszej miejscowości.

7 grudnia br. minęło 25 lat od przyjęcia w kościele parafialnym pierwszych parafian do Rycerstwa Niepokalanej. Dzisiaj liczba członków tej wspólnoty religijnej wynosi około 600, gdyż każdego roku w dniu przyjęcia pierwszych członków obchodzona jest rocznica, którą wykorzystuje się do przyjęcia nowych członków. Podczas mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, dziesięcioro dzieci z klasy III ze szkoły w Strachocinie oddało się Matce Bożej w duchu św. Maksymiliana i zostało przyjętych do Rycerstwa Niepokalanej. Dzieci do wstąpienia do rycerstwa przygotowała s. Agnieszka ze Zgromadzenia Sióstr Rycerstwa Niepokalanej.

7 grudnia br. w Seminarium Duchownym w Przemyślu, odbyły się tzw. obłóczyny alumnów III roku studiów. Wśród nich tej łaski dostąpił kleryk z naszej parafii Piotr Rączka z Kostarowiec. W uroczystości obłóczyn wziął udział ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii.

 

 * * *

29 grudnia br. p. Władysław Kucharski obchodził 90 rocznicę urodzin. Pan Władysław jest jednym z najstarszych parafian.  Pomimo sędziwego wieku, co niedziela uczestnicy we mszy świętej. Przez wiele lat należał do Rady Duszpasterskiej i aktywnie włączał się w prace parafialne. W jego rodzinie dwóch braci było kapłanami w zakonie franciszkańskim: O Leona i O Salezego, którzy zmarli, a rodzona siostra jest zakonnicą. Dzisiaj p. Władysław z żoną Anielą przybył na mszę świętą i z synem Andrzejem. Po mszy św. złożyli wizytę księdzu proboszczowi na plebani.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

25 grudnia - Boże Narodzenie. Pół godziny przed północą młodzież i dzieci z Rycerstwa Niepokalanej wykonały program słowno muzyczny o Bożym Narodzeniu przygotowujący wiernych do przeżycia uroczystej Eucharystii, upamiętniającej narodzenie Syna Bożego w Betlejem, którą celebrowali ks. prał. Józef Niżnik i ks. Łukasz Pałacki. W słowie Bożym Ksiądz Prałat zatrzymał się nad wyjaśnieniem hasła obecnego roku duszpasterskiego Bądźmy świadkami Miłości, które zostało objawione w okolicznościach narodzenia Jezusa w Betlejemskiej stajni i wezwał wiernych do zastanowienia się nad miłością Boga do człowieka, którą należy świadczyć wobec bliźnich.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

Podobny program wykonała młodzież w Kostarowcach, a Pasterkę celebrował i słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Masłyk.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

* * *

17 grudnia br. w Strachocinie odbyło się spotkanie Prezesów oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej z archiprezbiteratu bieszczadzkiego i sanockiego. Wzięło w nim udział ponad 40 Prezesów. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, którą celebrował i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. Po mszy św. była agapa w Domu Rekolekcyjnym przygotowana przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej, a na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali referatu Wyjątkowość charyzmatu Akcji Katolickiej, wygłoszonego przez Asystenta Diecezjalnego.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

16 grudnia br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie modlitewne. Nabożeństwo ku czci św. Andrzeja Boboli poprowadził ks. Łukasz Pałacki, zaś mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Bartosz Rakoczy, wikariusz z Haczowa. Koncelebransami byli ks. Andrzej Bienia, dyrektor radia FARA w Krośnie, oraz ks. Stanisław Masłyk. Na zakończenie modlitewnego spotkania wszyscy ucałowali relikwie Świętego.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

14 grudnia br. w Kostarowcach odbyła się nowenna ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, podczas której dzieci z klasy III zostały przyjęte do Rycerstwa Niepokalanej. Mszy św. przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii, a oprawę liturgiczną przygotowały Siostry Rycerstwa Niepokalanej.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11 grudnia br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się drugie spotkanie formacyjne w Adwencie. Tym razem księża wikariusze: ks. Stanisław Masłyk i ks. Łukasz Pałacki, przygotowali tzw. nabożeństwo światła poprzez które uświadomili młodzieży, czym są sakramenty i jak wielkie zło wyrządza grzech, który wprowadza ciemność w duszy. Dzięki dobrze odprawionej spowiedzi do serca wraca światło, które Chrystus wniósł podczas chrztu.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 grudnia br. Zgromadzenie Sióstr Rycerstwa Niepokalanej obchodzi 60 rocznice powstania. Z tej racji odbyła się uroczystość w klasztorze. Więcej informacji i zdjęcia na stronie Rycerstwo Niepokalanej, Aktualności MI

* * *

7 grudnia br. w Seminarium Duchownym w Przemyślu, jak co roku, odbyły się tzw. obłóczyny alumnów III roku studiów. Wśród nich tej łaski dostąpił kleryk z naszej parafii Piotr Rączka z Kostarowiec. W uroczystości obłóczyn wziął udział ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii, oraz Marcin Kucharski i Michał Talar.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

7 grudnia br. minęło 25 lat od przyjęcia w kościele parafialnym pierwszych parafian do Rycerstwa Niepokalanej. Dzisiaj liczba członków tej wspólnoty religijnej wynosi około 600, gdyż każdego roku w dniu przyjęcia pierwszych członków obchodzona jest rocznica, którą wykorzystuje się do przyjęcia nowych członków. Podobnie było i w tym roku. Podczas mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, dziesięcioro dzieci z klasy III ze szkoły w Strachocinie oddało się Matce Bożej w duchu św. Maksymiliana i zostało przyjętych do Rycerstwa Niepokalanej. Dzieci do wstąpienia do rycerstwa przygotowała s. Agnieszka ze Zgromadzenia Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Z tej racji, że dziś przypada srebrny jubileusz powstania Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie, Proboszcz parafii wygłosił okolicznościowe słowo Boże, w którym między innymi przywołał myśli z kazania wygłoszonego w dniu przyjęcia pierwszych członków.

"Rycerzu i Rycerko Niepokalanej proszę cię dzisiaj w imieniu Maryi

nie zapominaj - kim jesteś,

nie zapominaj – do kogo należysz

nie zapominaj!

Oby ten dzisiejszy dzień nie minął bez echa w twoim życiu.”  

.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Zobacz krajobrazy Strachociny późną jesienią roku 2009. Pewne zniszczenia drzewostanu, które będzie można zobaczyć na niektórych zdjęciach czynią osiadłe w stawie na terenie Niepokalanowa Żeńskiego i w potoku granicznym z Pakoszówką - bobry.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

5 grudnia br. sanktuarium św. Andrzeja Boboli nawiedził św. Mikołaj, który przyniósł dzieciom podarunki. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

4 grudnia br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się spotkanie formacyjne młodzieży. Mszę św. w intencji młodych celebrował ks. Łukasz Pałacki, a ks. prał. Józef Niżnik skierował do młodych słowo Boże poruszając w nim potrzebę autentycznej modlitwy i dobrej spowiedzi na drodze formacji wiary. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

25 listopada br. w parafii przypada uroczystość odpustowa  ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, głównej patronki parafii. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i kazanie odpustowe wygłosił ks. Jan Woźniak, dziekan z Kańczugi. Koncelebransami byli: o. Sławomir Zieliński, franciszkanin z Dąbrowy Górniczej, księża z diecezji bielsko-żywieckiej; ks. Marek Wróbel i ks. Krzysztof Ciurko, oraz  ks. Stanisław Masłyk wikariusz w parafii. Ponadto na uroczystość odpustową przybyli kapłani: ks. Czesław Węgrzyn z Korczyny, ks. prał. Bolesław Markiewicz z Pakoszówki, ks. prał. Kazimierz Piotrowski z Iwonicza Zdroju, rodak strachociński, ks. prał. Jan Krupiński z Tarnawy Górnej, oraz księża z dekanatu, z parafii Długie, Besko, Zarszyn, Jaćmierz. Należy zaznaczyć, że w mszy św. odpustowej wzięli udział uczniowie ze szkół w Strachocinie i Kostarowcach wraz z gronem nauczycielskim. Dzięki odpowiedniej pogodzie po sumie można było urządzić procesję z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

22 listopad a w Uroczystość Chrystusa Króla odbył się pogrzeb siostry Marianny Marcinkowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Obrzędom pogrzebowym i mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bpa Adam Szal, a homilię pogrzebową wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. W koncelebrze wzięli udział: ks. infułat Stanislaw Zygarowicz z Przemyśla, o. Stanisław Piętka, gwardian z Niepokalanowa, ks. Wacław Siwak, profesor Seminarium Duchownego w Przemyślu, ks. prał. Jan Rybak z Kosiny, ks. Wojciech Bukowiński z Górek, ks. Andrzej Gil z Beska, ks. Ludwik Pietryka ze Wzdowa, ks. Stanislaw Masłyk ze Strachociny, ks. Mariusz Woźniczyszyn z Przeworska. W pogrzebie wzięli udział kapłani z dekanatu jaćmierskiego, siostry zakonne z innych zgromadzeń pracujące w sąsiednich parafiach, oraz bardzo wielu parafian, rodzina s. Marianny z Nowego Tomyśla z pod Poznania, członkowie Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej, oraz przedstawiciele wielu wspólnot z parafii z z naszej miejscowości. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

21 listopada br. członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pielgrzymowali do Przemyśla z racji patronalnego święta Chrystusa Króla. W pielgrzymce wzięło udział około 1000 członków stowarzyszeń, w tym około 800 z Akcji Katolickiej i ponad 100 kapłanów. Z naszej parafii wzięło udział 7 członków stowarzyszenia. Członkowie Akcji Katolickiej rozpoczęli spotkanie pielgrzymkowe w auli Seminarium Duchownego, gdzie po krótkiej modlitwie wysłuchali referatu ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta diecezjalnego pt. Zadania Akcji Katolickiej w obecnej rzeczywistości (tekst referatu umieszczony na stronie - Proboszcz mówi), oraz p. Kazimierza Kryli, prezesa Zarządu DIAK-u:   Formacja i aktywność podstawą pracy Akcji Katolickiej. Po referatach członkowie nowych oddziałów Akcji Katolickiej, oraz nowi członkowie stowarzyszenia (około 100) otrzymali legitymacje członkowskie. Z naszej parafii otrzymali je: p. Agnieszka Cecuła, p. Agnieszka Mogilany, p. Teresa Bok, oraz p. Bożena Kurnik. Po krótkiej przerwie wykorzystanej na skromny posiłek uczestnicy pielgrzymki udali się na mszę św. do archikatedry przemyskiej, której przewodniczył ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Podczas mszy św. Ksiądz Arcybiskup wygłosił okolicznościowe kazanie stawiając za wzór Matkę Bożą wszystkim zaangażowanym w sprawy Kościoła.

* * *

 

20 listopada br. w godzinach po rannych zmarła s. Marianna Elżbieta Marcinkowska ze Zgromadzenia Franciszkanek Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Siostra urodziła się 20 marca 1949 roku w Nowym Tomyślu k/Poznania. Do Strachociny przybyła  w roku 1982. Przez wiele lat była zakrystianką w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Pogrzeb odbędzie się 22 listopada (niedziela) o godz. 13.30. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie ks. bp Adam Szal.

* * *

16 listopada br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadzili się wierni na modlitewnym spotkaniu ze św. Andrzejem. Modlitwę różańcową za Ojczyznę poprowadził ks. Łukasz Pałacki, a mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Józef Niżnik, który wygłosił też kazanie, oraz ks. Stanisław Masłyk, oraz ks. Bartosz Rakoczy, pracownik radia FARA, które na żywo transmitowało dzisiejszą uroczystość.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 listopada br. to drugi dzień sympozjum o Rycerstwie Niepokalanej. W godzinach porannych o. Stanisław Piętka wygłosił konferencję o roli i miejscu Matki Bożej w życiu rycerzy Niepokalanej. Następnie uczestnicy sympozjum udali się do sanktuarium św. Andrzeja Boboli, by odmówić różaniec i uczestniczyć w głównej uroczystości 25-lecia MI w Strachocinie, mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika. Koncelebrowali następujący kapłani: ojcowie Franciszkanie: o. Stanisław Piętka i o Mirosław Adaszkiewicz z Niepokalanowa, o. Andrzej Cuber, Oświęcim -Harmęże, o Tadeusz Pobiedziński z Krosno, o Zbigniew Kubit z Sanoka, oraz księża diecezjalni: ks. prał. Feliks Kwaśny z Sanoka, ks. prał. Feliks Paściak z Wysokiej Łańcuckiej, ks. prał. Marek Słysz z Lubatowej, ks. Tadeusz Pieniążek z Jawornika Polskiego, ks. Piotr Buk z Sanoka, ks. Józef Kasiak z Zagórza, oraz ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium. Na początku mszy św. słowa powitania do Księdza Arcybiskupa skierowali: dzieci, oraz p. Danuta Orlikiewicz, prezes rejonowy MI II, w archidiecezji przemyskiej, oraz Proboszcz parafii. W czasie mszy św.  okolicznościowe słowo Boże do zgromadzonych skierował ks. abp Józef Michalik, po którym poświęcił nowy sztandar dla Rycerstwa Niepokalanej dla Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie. Pod koniec mszy św. zgromadzeni oddali się Niepokalanej w duchu rycerstwa Niepokalanej, a siostry zakonne ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej wyraziły swoją radość i wdzięczność Bogu i Niepokalanej, że ich obecność w parafii przynosi owoc - szerzącego się Rycerstwa Niepokalanej w parafiach archidiecezji . W dowód wdzięczności na ręce Księdza Arcybiskupa przekazały bukiet 25 róż. Proboszcz zaś w dowód wdzięczności przekazał Księdzu Arcybiskupowi - płaskorzeźbę z Maryją, która tuli Jezusa, a  ojcom Franciszkanom przekazał płaskorzeźbę św. Andrzeja Boboli. Na zakończenie Metropolita Przemyski spotkał się z Zarządem Diecezjalnym Akcji Katolickiej, oraz zarządem Rycerstwa Niepokalanej ze Strachociny i Rejonowym z archidiecezji przemyskiej.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

14 listopada br. rozpoczęło się w parafii sympozjum o Rycerstwie Niepokalanej z racji 25-lecia powstania tej wspólnoty w parafii. W pierwszym dniu sympozjum wzięło udział około 100 osób, w tym 8 kapłanów. Sympozjum rozpoczęło się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Zgromadzeni odśpiewali Godzinki do NMP, a następnie wzięli udział we mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem o. Stanisława Piętki, gwardiana z Niepokalanowa. Okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, proboszcz parafii. Koncelebransami mszy św. byli: o. Mirosław Adaszkiewicz, franciszkanin z Rzymu, o Zbigniew Kluska, franciszkanin z Głowienki, o Tadeusz Pobiedziński, franciszkanin z Krosna, oraz księża diecezjalni: ks. Andrzej Socha, wikariusz z sanockiej Posady, oraz ks. Jacek Bartnik, wikariusz z Jawornika Polskiego. Po mszy św. w której wzięli też rycerze Niepokalanej z parafii Strachocina, delegaci na sympozjum udali się do Domu Rekolekcyjnego Sióstr. Tam wysłuchali prelekcji o. Stanisława Piętki, o. Andrzeja Cubera z Harmęż-Oświęcim, oraz ks. Tadeusza Pobiedzińskiego. Na zakończenie uczestnicy sympozjum zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim. Wśród uczestników pierwszego dnia sympozjum byli przedstawiciele z następujących parafii: Sanoka: Chrystusa Króla, Ojcowie Franciszkanie, Fara, Najświętszego Serca Pana Jezusa; Zagórz, Lesko, Nowy Zagórz, Trepcza, Krosno Ojcowie Franciszkanie, Lubatowa, Głowienka, Grabownica, Przemyśl Ojcowie Franciszkanie, Hurko, Jawornik Polski, Wysoka Łańcucka, Zahutyń, Górki.

    zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

11 listopad br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, spotkali się parafianie, by uczestniczyć w obchodach 91 rocznicy odzyskania niepodległości. Siostry ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej wykonały odpowiednią dekorację nawiązującą do dzisiejszej uroczystości. W programie zaś spotkania był  pół godzinny program patriotyczny wykonany przez parafian skupionych w różnych wspólnotach parafialnych. Na mszę św. ze sztandarami przybyli uczniowie ze szkół w Kostarowcach i Strachocinie, Strażacy, Stowarzyszenie Kultu św. Andrzeja Boboli i Rycerstwo Niepokalanej, a także dość liczna rzesza wiernych. Mszę św. w intencji Ojczyzny przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli celebrował ks. prał. Józef Niżnik i wygłosił okolicznościowe kazania w którym nawiązując do płaczu Jezusa nad miastem Jeruzalem, wskazał na te okoliczności, które dziś budzą niepokój u ludzi wierzących w Polsce i Unii Europejskiej. Na przykładach z historii ukazał, że zawsze i wszędzie, gdy ludzie odrzucali Boga skazywali siebie na nieszczęście. I to jest prawdziwe źródło do płaczu nad tym, co dzieje się w naszej Ojczyźnie. (kazanie internecie - Proboszcz mówi). Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do tablicy upamiętniającej tych, co ze Strachociny w XX wieku oddali życie, by się pomodlić za nich i wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę.

   zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Z A P R O S Z E N I E

14-15 listopada br. w Strachocinie odbędzie się spotkanie Rycerstwa Niepokalanej z parafii archidiecezji przemyskiej. Okazją do spotkania jest 25 rocznica powstania w Strachocinie koła MI i dziesiąta rocznica powstania stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej (MI II). W sierpniu dzięki inicjatywie ks. prał. Józefa Niżnika odbyło się spotkanie wspólnot stowarzyszeniowych Rycerstwa Niepokalanej na którym wybrano Zarząd Diecezjalny stowarzyszenia. Pierwszym Prezesem MI w archidiecezji została p. Danuta Orlikiewicz, prezes wspólnoty rycerskiej ze Strachociny. Tym razem w Niepokalanowie Żeńskim u sióstr ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej, w Domu Rekolekcyjnym, odbędzie się spotkanie formacyjne rycerzy Niepokalanej, a w niedzielę ks. abp Józef Michalik przewodniczyć będzie uroczystej mszy św. o godz. 10.30 podczas której poświęci nowy sztandar dla miejscowego stowarzyszenia MI. 

Spotkanie rycerzy Niepokalanej odbędzie się według programu:

14 listopad (sobota)

10.00 - zawiązanie wspólnoty

10.30 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

11.00 - Msza święta z okolicznościowym kazaniem pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Niżnika

12.30-obiad

 14.00 - Konf. I - O. Gwardian Stanisław Piętka – Niepokalanów – Struktury MI pomocą w działalności w parafii wspólnot Rycerstwa Niepokalanej

 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30 - Konf. II – O. Piotr Cuber – Harmęże - Formacja w duchu MI podstawą rozwoju Rycerstwa Niepokalanej

17.00 – modlitwa różańcowa

17.30 - kolacja

19.00 – O. Tadeusz Pobiedziński – Krosno -Zaangażowanie wspólnot Rycerstwa Niepokalanej w duszpasterstwo parafialne

21.00 – O. Piotr Cuber - Apel Jasnogórski

 

15 listopad (niedziela)

7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwy poranne

7.45 – śniadanie

8.30 – Konf. III - O. Gwardian Stanisław Piętka - Aby Maryja była bardziej znana i miłowana – o pobożności maryjnej w MI

10.00 – Modlitwa różańcowa (kościół)

10.30 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika z racji srebrnego jubileuszu

 

* * *

9 listopada br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr odbyło się  spotkanie inicjujące utworzenie w parafii stowarzyszenia zajmującego się pomocą dla biednych ludzi materialnie i uwikłanych w słabości. Na spotkanie przybyli przedstawiciele z tzw. Doliny Strugu na czele z p. Kazimierzem Jaworskim, senatorem z Podkarpacia. Na spotkanie przybyło 29 parafian, które z uwagą wysłuchały cennych uwag przybyłych Gości.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

1 listopada w Uroczystość Świętych br. gościliśmy w naszej parafii o. Aleksandra Jacyniaka, jezuitę z sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, który głosił słowo Boże na mszach świętych w Strachocinie i Kostarowcach, oraz uczestniczył w procesjach żałobnych na cmentarzu w Strachocinie i Kostarowcach. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

29 października br. odbyła się w Strachocinie doniosła uroczystość zorganizowana przez Zespół Szkół w Strachocinie pt.  Katyń... Ocalić od zapomnienia. Inicjatorem uroczystości był p. Andrzej Cecuła, dyrektor szkoły, który postanowił, by w obrębie szkoły posadzić trzy dęby na pamiątkę trzech parafian umęczonych w Katyniu: Józefa Dąbrowskiego, Józefa Kucharski i Bronisława Najdzicza.  Uroczystość z udziałem uczniów, grona nauczycielskiego, rodzin pomordowanych, gości z Gminy Sanok, przedstawicieli gazownictwa i mieszkańców Strachociny rozpoczęła się  w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, gdzie w intencji pomordowanych ks. prał. Józef Niżnik odprawił mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie. Po mszy św. wszyscy udali się pod szkołę, gdzie nastąpiło sadzenie dębów przez przedstawicieli rodzin pomordowanych, a na zakończenie bogaty w treści i piękny program o Katyniu przedstawiła młodzież z gimnazjum.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15-16 październik br. parafianie ze Strachociny wzięli udział w pielgrzymce do Warszawy. W pierwszym dniu pielgrzymki zwiedzili budowę świątyni Opatrzności Bożej, kościół św. Stanisława i modlili się beatyfikację nad grobem ks. Jerzego Popiełuszki, archikatedrę warszawską a w niej: modlili się nad grobem ks. Stefana kard. Wyszyńskiego i przy relikwiach św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, oraz w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Na zakończenie dnia przybyli do sanktuarium św. Andrzeja Boboli modląc się przy jego relikwiach, oraz zwiedzając muzeum Świętego. W drugim dniu pielgrzymki wszyscy wzięli udział w mszy św. koncelebrowanej o godz. 9.00 w sanktuarium św. Andrzeja podczas której ks. prał. Józef Niżnik wygłosił okolicznościowe kazanie i poświęcił odrestaurowany, zabytkowy obraz św. Andrzeja Boboli z roku 1855. W spotkaniu wzięły udział sztandary Szerzenia Kultu św. Andrzeja Boboli z Warszawy i Strachociny. Ważnym momentem podczas Eucharystii był udział proboszcza z Kobrynia na Białorusi, który otrzymał relikwie św. Andrzeja Boboli od Ojców Jezuitów, zaś Proboszcz ze Strachociny otrzymał kopię zabytkowego obrazu św. Andrzeja Boboli, sam zaś przekazał do muzeum rzeźbioną figurę św. Andrzeja Boboli, oraz mniejsze figurki Świętego kapłanom: o. Kazimierzowi Kubackiemu, kustoszowi sanktuarium w Warszawie, o. Aleksandrowi Jacyniakowi, opiekunowi muzeum św. Andrzeja, oraz o. Czesławowi z Kobrynia. (kazanie w internecie - Proboszcz mówi)

      zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

* * *

11 października br. młodzież z naszej parafii wzięła udział w spotkaniu młodych z archidiecezji przemyskiej w Przemyślu. Młodzieży towarzyszył ks. Łukasz Pałacki.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

* * *

Akcja Katolicka  w archidiecezji przemyskiej od wielu lat organizuje dla uczniów gimnazjum konkurs o Janie Pawle II. W tym roku hasłem konkursu były słowa: „Jan Paweł II- Papież Wolności”. W Zespole Szkół w Strachocinie w konkursie wzięło udział 16 uczniów. 22 września br. na poziomie parafialnym w konkursie literackim pierwsze miejsce zajęła Justyna Pająk, drugie: Kinga Wojtowicz, zaś w kategorii plastycznej do kolejnego etapu zakwalifikowała się Weronika Wacławska. 6 października br. w Izdebkach odbył się etap konkursu na poziomie archiprezbiteratu sanockiego. Na ten konkurs przybyli delegaci z dekanatów archiprezbiteratu. Z dekanatu jaćmierskiego w konkursie wzięły udział zwyciężczynie konkursu ze Strachociny. Tutaj do finału zakwalifikowała się Justyna Pająk, z naszej parafii. 10 października podczas finału konkursu w Brzozowie, Justyna Pająk przedstawiła swoją pracę wobec delegatów z archidiecezji przemyskiej. Nad konkursem czuwał i uczniów do konkursu przygotował ks. Łukasz Pałacki, wikariusz parafii i katecheta w gimnazjum.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

* * *

3 października br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli i Domu Rekolekcyjnym Sióstr odbyło się spotkanie formacyjne prezesów Akcji Katolickiej, którzy po raz pierwszy pełnią tą funkcję w parafialnych oddziałach. Na spotkanie przybyło około 60 Prezesów, którzy w pierwszej części wzięli udział w nabożeństwie różańcowym, mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej, wysłuchali okolicznościowego słowa Bożego, oraz ucałowali relikwie św. Andrzeja Boboli. W drugiej zaś części spotkanie odbyło się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr wysłuchali referatów p. Kazimierza Kryli, prezesa DIAK-u, oraz p. Czesława Urbana, wiceprezesa DIAK-u. Z naszej parafii w spotkaniu wzięła udział p. Agnieszka Radwańska, prezes oddziału Akcji Katolickiej w parafii.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

26 września br. do Strachociny na spotkanie formacyjne nowych członków do Akcji Katolickiej przybyli delegaci z 17 parafii archidiecezji przemyskiej. Uczestników spotkania nawiedził ks. abp Józef Michalik.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

26 września br. grupa parafian ze Strachociny, siostry zakonne wraz z ks. Łukaszem Pałackim wzięła udział w archidiecezjalnej pielgrzymce róż do sanktuarium Matki Bożej w Jaśliskach.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

25 września br. młodzież z I klasy Gimnazjum z parafii Strachocina przybyła wraz z rodzicami na mszę św. i po wysłuchaniu słowa Bożego złożyła pisemną prośbę o przygotowanie ich do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W ten sposób rozpoczęło się w parafii trzyletnie przygotowanie tej młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

22 września br. w Kostarowcach przypada dzień ustanowienia św. Andrzeja Boboli, patronem szkoły. W związku z tym grono nauczycielskie na czele z p. Teresą Baranowską, dyrektor szkoły, dzieci szkolne uczestniczyły we mszy św. celebrowanej przez ks. Stanisława Masłyka, wikariusza parafii i katechety w szkole, a po powrocie z kościoła w programie przygotowanym przez uczniów i konkursie o św. Andrzeju.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

19 września br. ministranci z naszej parafii wraz z ks. Łukaszem Pałackim wzięli udział w spotkaniu ministrantów z naszej archidiecezji z księdzem Arcybiskupem Józefem Michalikiem w Medyce.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

18 września w liturgiczne święto św. Stanisława Kostki w parafii miały miejsce dwa wydarzenia, a mianowicie ks. Stanislaw Masłyk, wikariusz parafii obchodził swoje imieniny. Podczas mszy św. sprawowanej w Jego intencji ministranci, przedstawiciele grup parafialnych i delegacja z Kostarowiec złożyły życzenia solenizantowi i przekazały symboliczny kwiat. Drugie zaś wydarzenie związane jest z obecnością młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej na mszy św. sprawowanej w ich intencji przez ks. Łukasza Pałackiego z racji patronalnego święta.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 września br. modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą rozpoczęło się procesją z relikwiami Świętego na Bobolówkę. Podczas procesji zgromadzeni odmawiali różaniec za Ojczyznę. Po przyjściu na Bobolówkę w kaplicy św. Andrzeja odprawiona została msza św. koncelebrowana przez kapłanów: ks. prał Józefa Niżnika, ks. Bartosza Rakoczego, ks. Stanisława Masłyka i ks. Łukasza Pałackiego. Po mszy św. w uroczystej procesji z relikwiami św. Andrzeja Boboli i figurą Matki Bożej Fatimskiej uczestnicy nabożeństwa powrócili do kościoła, gdzie na zakończenie modlitewnego spotkania ucałowali relikwie. Msza św. była transmitowana na żywo przez archidiecezjalne radio FARA. Nad transmisją czuwał ks. Andrzej Bienia.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

13 września br. odbyło się kolejne nabożeństwo fatimskie połączone z procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej na Bobolówkę. Rozważania różańcowe prowadził i mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Pałacki, a okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Masłyk.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

12 września br. na Bobolówce odbyło się spotkanie pielgrzymów idących w tym roku na Jasną Górę w grupie św. Andrzeja Boboli

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 września br. w Kostarowcach odbył się odpust ku czci Narodzenia NMP. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat Feliks Paściak, proboszcz z Wysokiej Łańcuckiej. Koncelebransami byli ks. Stanisław Masłyk, wikariusz parafii i ks. Tomasz Hałas, wikariusz z Jaćmierza. Ponadto udział w odpuście wzięli księża proboszczowie z parafii Besko, Jaćmierz, Jasionów, Trześniów, Wzdów i Zarszyn, oraz Siostry Rycerstwa Niepokalanej i wierni z parafii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

 

23 sierpnia br. na sumie celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyły się dożynki parafialne. Wieniec dożynkowy przedstawiający Pana Jezusa w monstrancji zrobiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strachocinie. Panie przygotowały także liturgię dożynkową.  Przewodniczącą Koła Gospodyń jest p. Anna Wojtowicz. Starostami tegorocznych dożynek parafialnych byli: p. Antoni i Jolanta Pielechowie.

W dzisiejszą niedzielę powitaliśmy także nowego wikariusza parafii, ks. Stanisława Masłyka. Nowy wikariusz pochodzi z parafii Łężany k/Krosna. Przez dwa lata studiował w Rzymie, a ostatnie cztery lata na KUL-u w Lublinie. W tym roku obronił tytuł doktora patrologii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

* * *

22 sierpnia br. do sanktuarium św. Andrzeja Boboli przybyli na spotkanie formacyjne: Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, odpowiedzialni za pracę w archiprezbiteratach i w dekanatach w archidiecezji przemyskiej. Podczas spotkania miały miejsce: adoracja Najświętszego Sakramentu,  modlitwa różańcowa, msza św. celebrowana przez ks. prał. Józefa Niżnika, asystenta diecezjalnego, wygłoszone przez niego słowo Boże. Po części modlitewnej w Domu Rekolekcyjnym odbyły się obrady. W spotkaniu wzięło udział około 40 osób. Z naszej parafii wzięła udział p. Halina Wojtoń, odpowiedzialna za pracę w dekanacie jaćmierskim.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

16 sierpnia br. na modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą przybyło bardzo wielu pielgrzymów, a msza św. koncelebrowana w kaplicy na Bobolówce transmitowana była na żywo przez archidiecezjalne radio FARA. Spotkanie rozpoczęła procesja z relikwiami na Bobolówkę podczas której pielgrzymi odmawiali różaniec w intencji Ojczyzny. Podczas mszy św. ks. prał. Józef Niżnik wygłosił okolicznościowe słowo Boże w którym ukazał rolę Eucharystii w życiu i apostolstwie św. Andrzeja Boboli. Zachęcił tez uczestników nabożeństwa do częstego przyjmowania Komunii Świętej dzięki której "mamy życie w sobie i zapewniamy sobie życie wieczne". Na zakończenie spotkania pielgrzymi ucałowali relikwie św. Andrzeja.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 sierpnia br. z sanktuarium św. Andrzeja Boboli o godz. 5.30 wyruszyła piesza pielgrzymka do Starej Wsi. Wzięło w niej udział ponad 200 osób, a wśród nich ks. Łukasz Pałacki, wikariusz parafii, kilka sióstr ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Pielgrzymi idąc przez Wolę Górecką, Górki, Humniska, Brzozów dotarli do sanktuarium maryjnego na uroczystą sumę koncelebrowaną pod przewodnictwem, ks. bpa Marian Rojka z Przemyśla. Z powrotem pielgrzymi powrócili autobusem. W organizowaniu pielgrzymki wielką rolę odgrywa p. Wacław Daszyk. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

15 sierpnia br. w Kostarowcach podczas mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika, dziękowano za tegoroczne zbiory. Starostami dożynek byli: p. Marian Chrząszcz, sołtys wsi i p. Teresa Baranowska, dyrektor szkoły. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wykonały wieniec i przygotowały oprawę mszy św. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

13 sierpnia br. odbyło się w tym roku kolejne nabożeństwo fatimskie. Rozpoczęło się procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Bobolówkę. Tam odbyła się msza św. koncelebrowana przez ks. prał. Józefa Niżnika, ks. Mariusza Woźniczyszyna, rodaka ze Strachociny i księży wikariuszy: ks. Łukasza Pałackiego i ks. Marka Bolanowskiego. Nabożeństwo tym razem zakończyło się na Bobolówce odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego z powodu padającego deszczu.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniach 10-13 sierpnia br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyły się rekolekcje dla młodzieży żeńskiej z gimnazjum. Więcej o rekolekcjach na stronie Rycerki Niepokalanej - aktualności.

* * *

8 sierpnia br. do Strachociny przybyło 70 członków Rycerstwa Niepokalanej z parafii zakonnych i diecezjalnych, oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Wśród parafii franciszkańskich wzięli udział Rycerze Niepokalanej z Przemyśla, Sanoka i Krosna, oraz Ojców Oblatów z Zahutynia, zaś z parafii diecezjalnych Rycerze Niepokalanej ze Strachociny, Sanoka z parafii Chrystusa Króla, Posady i Olchowiec, Grabownicy, Kosiny i Zagórza parafii Wniebowzięcia NMP. W związku z tym, że było to spotkanie wyborcze i tworzące struktury stowarzyszenia w archidiecezji przemyskiej - przybył na nie o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa, Prezes Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Spotkanie rozpoczęło się w sanktuarium św. Andrzeja odmówieniem różańca, a następnie w auli Domu Rekolekcyjnego odbyły się wybory. Pierwszym Prezesem Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji przemyskiej już w pierwszym głosowaniu została p. Danuta Orlikiewicz ze Strachociny. Dalsze wybory wyłoniły: wiceprezesa - s. Dorota Maria Dorozdowska z klasztoru w Strachocinie; ekonoma - p. Henryka Tymoczko - z Sanoka z parafii NSPJ; członkami Zarządu MI II zostały: - p. Irma Szott z Krosna, p. Jerzy Litwin z Przemyśla i p. Halina Kucharska z Zagórza. Odpowiedzialną za sprawy młodzieży została s. Maksymiliana Maria Kubowicz z klasztoru w Strachocinie. Wybrano też Komisję Rewizyjną w skład której weszły: s. Agata Maria Bujak z klasztoru w Kosinie; p. Janina Pigoń z Krosna i p. Krzysztof Żaczek z Grabownicy. Po wyborach w sanktuarium odprawiono mszę św. której przewodniczył o Ryszard Żuber i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Spotkanie zakończyło się agapą przygotowaną przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej. 

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

W dniach 3-6 sierpnia br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyły się rekolekcje dla młodzieży żeńskiej. Więcej o rekolekcjach na stronie Rycerki Niepokalanej - aktualności.

* * *

16 lipca br. spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą zgromadziło bardzo wielu pielgrzymów i czcicieli św. Andrzeja. Mszę św. koncelebrowaną w kaplicy na Bobolówce pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Niżnika poprzedziła procesja z relikwiami z sanktuarium na Bobolówkę. Po powrocie do sanktuarium uczestnicy ucałowali relikwie Świętego.

 zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

13 lipca br. odbyło się trzecie nabożeństwo fatimskie w którym oprócz parafian wzięli udział dzieci i młodzież z parafii archidiecezji przemyskiej będąca w Domu Pielgrzyma na wypoczynku połączonym z pogłębieniem życia religijnego. Dzieci i młodzież znaleźli się w Strachocinie z inicjatywy przemyskiej Akcji Katolickiej, która zorganizowała uczestnikom bezpłatny pobyt.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

4-5 lipiec br. do Strachociny przybyli pielgrzymi z pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z grupy św. Andrzeja Boboli. W tym roku  grupa liczy 160 osób, w tym pięciu kapłanów, dwóch diakonów, kilku kleryków, sześć sióstr zakonnych. Z naszej parafii pielgrzymuje 15 osób.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 

 
 

Starsze wiadomości >>


 
 
Tłem jest trawa pochodząca z widoku na Strachocinę wykorzystanego jako tło strony tytułowej.