Do strony tytułowej

  Parafia Strachocka  

  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli  

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej  

  Informacje dla pielgrzymujących do Strachociny  

  Mówi ksiądz Proboszcz, Józef Niżnik  

Parafia Strachocina Kostarowce Kościół Aktualności Ogłoszenia niedzielne
Z historii Kazanie Dokumenty Z Kroniki Galeria Ogłoszenia parafialne

* * *
 
 
Pielgrzymka przemyskiej Akcji Katolickiej do św. Andrzeja Boboli
24 maj 2008 
23 maj  
Dom Rekolekcyjny
- Spotkanie Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
- Spotkanie formacyjne kapłanów święconych w roku 2007
24 maj  

Ogólno-diecezjalna pielgrzymka Akcji Katolickiej  

 

9.30

Powitanie gości. Nabożeństwo różańcowe przy dróżkach bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja /Bobolówka/

 

10.30

Referat dla kapłanów – p. Halina Szydełko, Prezes KIAK / kościół /
Referat dla świeckich – ks. bp Mariusz Leszczyński, Asystent Krajowy AK /Bobolówka /
 

11.30

Msza Święta koncelebrowana – przewodniczy ks. abp Józef Michalik  

Po Mszy Świętej poświęcenie tablicy na kościele - informującej o ustanowienie kościoła sanktuarium św. Andrzeja Boboli 

* * *
 
W Uroczystość Bożego Ciała w Strachocinie od wielu lat odbywa się procesja przez całą wieś. Kilka kilometrów pielgrzymowania z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Procesja kończy się w kościele, gdzie odbywa się Msza Święta z okolicznościowym kazaniem. W tym roku procesja rozpoczęła się pryz ołtarzu ustawionym przy drodze od strony Pakoszówki, a za wykonanie ołtarzy odpowiedzialne były róże różańcowe. I ołtarza - róża Marii Krzywieckiej; II ołtarza - róża Alfredy Kucharskiej; III ołtarza - róża Marty Piotrowskiej: IV ołtarza - róża Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Procesję prowadzili ks. prał. Józef Niżnik i ks. Marek Bolanowski, a nad śpiewem czuwała s. Patrycja i s. Izabela, ze Zgromadzenia Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Tegoroczna procesja odbywała się podczas drobnego deszczu - mżawki.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 

 
* * *
18 maja w Uroczystość Trójcy Świętej w parafii gościł ks. bp Marian Buczek, koadiutor z diecezji charkowsko-zaporskiej na Ukrainie, który głosił słowo Boże i celebrował Mszę Świętą w Kostarowcach i Strachocinie. 
W związku z tym, że w tym dniu wypadł odpust parafialny przewodniczył także procesji po sumie odpustowej.
  zapraszam do obejrzenia zdjęć 
* * *
17 maja na Bobolówce zgromadzeni parafianie i pielgrzymi obeszli Dróżki bolesne Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli, następnie odśpiewali Litanię do Matki Boże, a na koniec uczestniczyli we Mszy Świętej. W dzisiejszym spotkaniu wziął udział ks. bp Marian Buczek z Ukrainy, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *
Bobola 26
* * *
16 maja uroczystości popołudniowe odbyły się na Bobolówce z udziałem ks. bpa Adama Szala, kapłanów, ojców jezuitów, nowicjuszy jezuickich z obydwu polskich prowincji: północnej i południowej, oraz nowicjuszy z Czech, Słowacji, Ukrainy, Chorwacji, sióstr zakonnych w Strachocinie z Matką Generalną Zgromadzanie, oraz licznych pielgrzymów i parafian.
Uroczystości rozpoczęły się od procesji z relikwiami do Dróżek bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli, które poświęcił ks. bp. Adam Szal. Następnie przy poświęconych dróżkach bolesnych rozważania tajemnic bolesnych poprowadził o. Sławomir Zieliński, franciszkanin.
Po modlitwie różańcowej ofiarowanej za Polskę uczestniczy modlitewnego spotkania odśpiewali Litanię do Matki Bożej powracając z relikwiami do kaplicy.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Adam, który wygłosił okolicznościowe słowo Boże nawiązując do hasła roku duszpasterskiego wskazując na św. Andrzeja Bobolę, wiernego ucznia Jezusa. Mszę św. koncelebrowali: ks. infułat Julian Pudło z Brzozowa, o. Mieczysław Kożuch, jezuita ze Starej Wsi, oraz mistrzowie nowicjatu jezuitów i ojcowie jezuici ze Starej Wsi, ks. prał. Jan Krupiński z Tarnawy Górnej, o. Krystian Olszewski, bernardyn z Dukli, oraz ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium. Spotkanie modlitewne zakończyło się ucałowaniem relikwii, które podali pielgrzymom wikariusze w parafii: ks. Łukasz Pałacki i ks. Marek Bolanowski.
Nad oprawą liturgiczną na Bobolówce czuwali: nowicjusze ze Starej Wsi i siostry zakonne w Strachocinie, które spełniają wielką rolę w szerzeniu kultu św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
  zapraszam do obejrzenia zdjęć 
* * *
 
16 maja w sanktuarium św. Andrzeja Boboli Eucharystii przewodniczył O. Marek Wojtowicz, socjusz prowincji krakowskiej, który wygłosił okolicznościowe słowo Boże. W mszy św. wzięły udział dzieci i młodzież gimnazjalna ze szkół w Kostarowcach i Strachocinie, oraz wielu czcicieli św. Andrzeja. W mszy św. koncelebrowanej wzięli udział: o. Mieczysław Kożuch, rektor ze Starej Wsi z Kolegium Ojców Jezuitów, o. Sławomir Zieliński, franciszkanin z Dąbrowy Górniczej, o. Zdzisław Szymczycha, sercanin biały, ks. Mariusz Woźniczyszyn, rodak ze Strachociny i ks. prał. Józef Niżnik. 
  zapraszam do obejrzenia zdjęć 
* * *
W Uroczystość św. Andrzeja Boboli w tym roku w parafii świętujemy dwudziestą rocznicę otrzymania relikwii św. Andrzeja Boboli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w dniu dzisiejszym na Bobolówce zostaną poświęcone przez ks. bpa Adama Szala nowe Dróżki bolesne Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *
W związku ze śmiercią ks. Wiesława Siwca, ojca duchownego Seminarium Duchownego w Przemyślu i obecności ks. bpa Adama Szala na eksporcie, nastąpi pewna zmiana w porządku Uroczystości św. Andrzeja Boboli.

Uroczystość św. Andrzeja Boboli

 

 

 

 

16 maj

7.00

kościół

Msza św. z kazaniem o. Sławomira Zielińskiego, franciszkanina z Dąbrowy Górniczej

 

11.30

kościół

Msza św. – przewodniczy i kazanie wygłosi ks. Marek Wojtowicz, jezuita z Krakowa

 

17.00

Bobolówka

Poświęcenie Dróżek bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli przez ks. bpa Adama Szala

Nabożeństwo różańcowe przy dróżkach bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja

 

18.00

Bobolówka

Msza Święta – przewodniczy Ks bp Adam Szal z udziałem Ojców Jezuitów i Nowicjuszy ze Starej Wsi

* * *
W trzecim dniu rekolekcji na spotkanie z Ojcem Rekolekcjonistą zostali zaproszeni ludzie dotknięci cierpieniem i chorobą. Mieli oni okazję do spowiedzi, a następnie uczestniczyli w Eucharystii podczas której wysłuchali słowa Bożego, otrzymali sakrament chorych, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i ucałowali relikwie św. Andrzeja

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *
W drugim dniu rekolekcji przed Uroczystością św. Andrzeja Boboli na spotkanie z rekolekcjonistą zgromadziły się najmłodsze dzieci z parafii. Spotkanie zakończyło się ucałowaniem relikwii św. Andrzeja.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 

* * *
W Święto Matki Kościoła rozpoczęły się rekolekcje parafialne przed Uroczystością św. Andrzeja Boboli, które prowadzi ojciec Sławomir Zieliński, franciszkanin. W programie rekolekcji są wieczorne spotkania z Maryją na Bobolówce. 

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 
* * *
W Święto Matki Kościoła odbyła się podniosła uroczystość zakonna składania ślubów czasowych i wieczystych przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej. 
Trzy siostry złożyły śluby wieczyste: 
s. Gabriela Maria Żmuda – Ostróda z parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu – diecezja warmińska
s. Patrycja Maria Danecka – Teresin parafii Niepokalanów – archidiecezja warszawska
s. Paulina Maria Januchta  - Kielce - z parafii pw. Miłosierdzia Bożego – diec. kielecka
a trzy siostry śluby czasowe po ukończeniu nowicjatu, wszystkie z archidiecezji przemyskiej:
s. Julia Koczot z Zagórza parafii św. Józefa Robotnika
s. Celina Skibicką  ze Strachociny z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej
i s. Teresa Graboń z Górek z parafii Wspomożenia Wiernych
Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył ks. abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski, który wygłosił także okolicznościowe słowo Boże. Na uroczystość przybyły siostry z Japonii, Ojcowie i Bracia z Niepokalanowa, Kapłani z parafii, których siostry składały śluby, rodzice, rodziny i znajomi. Uroczystość zakończyła się wspólną agapą.
 
 zapraszam do obejrzenia zdjęć 
* * *
W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w godzinach popołudniowych w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyła się uroczystość zakonna Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Podczas mszy św. trzy siostry odnowiły śluby zakonne na okres trzech lat: s. Agnieszka Nosek z Kielc i s. Urszula Wojtoń ze Strachociny, oraz na dwa lata s. Małgorzata Kowala z Zielonej Góry. Ponadto dwie siostry rozpoczęły nowicjat: s. Brygida Szychowska i s. Wiktoria Komańska, obie z parafii Długie, archidiecezja przemyska. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. W uroczystościach wzięli udział: ks. prał. Stanisław Orzechowski z parafii Długie, siostry z Japonii z Matką Generalną i Wice Generalną, rodziny sióstr, oraz parafianie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *
 
W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego odbyła się w parafii pierwsza rocznica Komunii Świętej dzieci klasy III z Kostarowiec i Strachociny. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Bolanowski, a słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niźnik.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *
Dróżki bolesne Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli na Bobolówce
zapraszam do obejrzenia zdjęć 
 * * *
10 maja br. Siostry z Japonii, s. Francisca Maria Nakayama - Matka Generalna; s. Gratia Maria Iida - Wice Generalna; s. Maria Fatima Komine - Siostra Prowincjalna w Polsce odwiedziły klasztor Sióstr Rycerstwa Niepokalanej z Przemyślu, gdzie pracują siostry ze zgromadzenia, oraz złożyły wizytę Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Michalikowi. 

 zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

Program slubow

 
* * *

Program Uroczystości Majowych

w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

 

Data

Godzina

Uroczystość

12-15 maj

 Rekolekcje parafialne przed Uroczystością św. Andrzeja Boboli 

/program w ogłoszeniach parafialnych/

16 maj

 Uroczystość św. Andrzeja Boboli

 

7.00

Prymaria

 

11.30

Msza Święta koncelebrowana - przewodniczy ks. bp Adam Szal

 

17.00

Nabożeństwo różańcowe przy dróżkach bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja /Bobolówka/

 

18.00

Msza Święta z udziałem Ojców Jezuitów

17 maj

17.00

Nabożeństwo różańcowe przy dróżkach bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja /Bobolówka/

 

18.00

Msza Święta /Bobolówka/

18 maj

 Uroczystość Trójcy Świętej – odpust parafialny

 

7.00

Prymaria

 

11.00

Uroczysta suma odpustowa – przewodniczy ks. bp Marian Buczek z Ukrainy

 

15.30

Nabożeństwo majowe. Msza Święta

23 maj

 

Dom Rekolekcyjny
- Spotkanie Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
- Spotkanie formacyjne kapłanów święconych w roku 2007

24 maj

 Ogólno-diecezjalna pielgrzymka Akcji Katolickiej

 

9.30

Powitanie gości. Nabożeństwo różańcowe przy dróżkach bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja /Bobolówka/

 

10.30

Referat dla kapłanów – p. Halina Szydełko, Prezes KIAK / kościół /
Referat dla świeckich – ks. bp Mariusz Leszczyński, Asystent Krajowy AK /Bobolówka /

 

11.30

Msza Święta koncelebrowana – przewodniczy Ks. abp Józef Michalik

   

* * *
 
Wniebowstąpienie Pańskie w tym roku wypadło w dniu św. Floriana, patrona Strażaków. W kościołach w Strachocinie i Kostarowcach, aby uczcić patronalne święto zgromadzili się na modlitwę Strażacy w obu miejscowościach. W tym dniu na sumie celebrowanej przez ks. Łukasza Pałackiego, wikariusza parafii, dzieci klasy II ze szkoły w Strachocinie przystąpiły do I Komunii Świętej. Rodzice dzieci w darach ofiarnych przynieśli trzy nowe ornaty.  

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski była dniem wielu wydarzeń w parafii. Nocą do Niepokalanowa Żeńskiego przybyły siostry zakonne z Japonii: s. Francisca Maria Nakayama, Matka Generalna Zgromadzenia, s. Gratia Maria Iida, Wice-Generalna Zgromadzenia i s. Kazimiera Maria Szaniecka, Polka pracująca w Japonii.Prymarię ks. prał. Józef Niżnik odprawił w intencji Ojczyzny i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Pod koniec Eucharystii poświęcił ornat z emblematami św. Andrzeja Boboli, oraz puszkę na komunikanty ofiarowaną parafii przez rodzinę Wójtowicz, jako wotum wdzięczności za dobrych rodziców, Tadeusza i Mariannę. Na zakończenie wszyscy uczestnicy modlitwy, udali się pod tablicę umieszczoną na zewnątrz kościoła, upamiętniającą tych, co zginęli za Ojczyznę ze Strachociny, by pomodlić się za wszystkich którzy zginęli za wolność Polski.W Kostarowcach w kościele filialnym dzieci z klasy II przystąpiły dziś po raz pierwszy do Komunii Święte. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Marek Bolanowski, wikariusz parafii, a ks. prał. Józef Niżnik wygłosił słowo Boże.W godzinach po południowych w Domu Kultury odbyła się akademia patriotyczna poświęcona rocznicy 3 Maja, którą przedstawiła młodzież gimnazjalna i dzieci z podstawówki ze szkoły w Strachocinie, przygotowane przez nauczycieli.W godzinach wieczornych w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpoczęły się nabożeństwa pierwszo-sobotnie w duchu Matki Bożej z Fatimy.Nabożeństwu przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, a Mszę Świętą odprawił o Marek Mikołajczyk, sercanin z Gdańska, który głosi rekolekcje siostrom Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie Żeńskim. Na zakończenie modlitewnego spotkania odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła.
 
zapraszam do obejrzenia zdjęć 
 
* * *
* * *
Zapraszam do obejrzenia zdjęć w dziale galeria, Strachocina wiosną.
 
* * *
28 kwietnia br. rozpoczynają się Dni Krzyżowe w Kościele, podczas których modlimy się o błogosławieństwo Boże w urodzajach i pracy rolnika. W tych dniach w parafii urządza się procesje do miejsc kojarzonych z religijnymi. W pierwszym dniu modlitw udaliśmy się z procesją  do kapliczki przy cmentarzu. Podczas drogi śpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, przy kapliczce wznieśliśmy modlitwy o pokój w świecie, opiekę Boża nad plonami i błogosławieństwo Boże w pracy. W drodze powrotnej śpiewaliśmy Litanię do Matki Bożej.   

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

 
* * *
* * *
27 kwietnia br. w VI niedzielę Wielkanocną, na zaproszenie ks. prał. Stanisława Orzechowskiego, relikwie św. Andrzeja Boboli z sanktuarium w Strachocinie, gościła parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Długiem z dekanatu jaćmierskiego.
Opiekun relikwii, ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium, podczas mszy św. głosił słowo Boże, przybliżając mieszkańcom postać Świętego i jego kult w Strachocinie, a po południu przewodniczył nabożeństwu ku czci Świętego, na którym zgromadziło się około 300 parafian. Podczas nabożeństwa Ksiądz Kustosz odczytał prośby napisane przez parafian, odmówił modlitwy do Świętego, a na zakończenie podał wiernym relikwie do ucałowania.
Podczas prymarii obecny był ks. Jan Burczyk, michalita z tej parafii, pracujący obecnie na misjach w Toronto, w Kanadzie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *
 
26 kwietnia br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej w godzinach przedpołudniowych odbyło się spotkanie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, na którym omówiono bieżące sprawy stowarzyszenia, oraz podjęto uchwałę o przyjęciu nowych parafii w struktury archidiecezjalne podczas pielgrzymki do św. Andrzeja Boboli 24 maja. Obradom przewodniczył p. Kazimierz Kryla, Prezes Zarządu. W godzinach popołudniowych do obecnych dołączyło około 30 członków Akcji Katolickiej z poszczególnych archiprezbiteratów, aby wziąć udział w spotkaniu formacyjnym przygotowującym stowarzyszenie do aktywnego uczestnictwa w mediach archidiecezji: przemyskiej edycji Niedzieli, oraz Radio Fara. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą i konferencją wygłoszoną przez ks. prał Józefa Niżnika, Maryja wzorem w prowadzeniu nowej ewangelizacji. Następnie referaty wygłosili ks. prał. Zbigniew Suchy, Redaktor przemyskiej Niedzieli, oraz s. Katarzyna Maria Połunkiszkis ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej, pracująca w rozgłośni archidiecezjalnej „Radio Fara” w Przemyślu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania udali się do sanktuarium św. Andrzeja, by uczestniczyć w nabożeństwie do Świętego i ucałować relikwie.
 
Zapraszam do obejrzenia zdjęć
  
 
* * *
 
Ten obraz św. Andrzeja Boboli na tle kościołów w Strachocinie, Janowa Poleskiego i Warszawy oraz kaplicy polowej w Strachocinie, namalowała Pani Jolanta Jakima - Zerek z Rzeszowa w roku 2007, nazywając ten obraz - Ze Strachociny do nieba.
* * *
20 kwietnia br. w V niedzielę Wielkanocy, na zaproszenie ks. Andrzeja Gila, proboszcza w parafii Besko, w dekanacie jaćmierskim, gościł ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli, zabierając ze sobą relikwie św. Andrzeja Boboli. Podczas mszy św. głosił  kazania w kościele parafialnym w Besku i kościołach filialnych na Mymoniu i Porębach, przybliżając wiernym tutejszej parafii postać Świętego, oraz zaznajamiając ich z kultem Świętego w Kościele i w Strachocinie. Po południu Ksiądz kustosz przeprowadził nabożeństwo ku czci św. Andrzeja Boboli, zakończone ucałowaniem relikwii.
zapraszam do obejrzenia zdjęć 
 
* * *
Obchody 70 rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli w sanktuarium Świętego 
 
17 kwietnia br., w 70 rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli w sanktuarium w Strachocinie odbyło się  spotkanie modlitewno-dziękczynne, na które przybyli wierni i proboszczowie z parafii dekanatu jaćmierskiego: ks. Andrzej Gil z Beska, ks. prał. Stanisław Orzechowski z Długiego, ks. Antoni Obłoza z Zarszyna, ks. Kazimierz Giera z Jaćmierza, ks. Ludwik Pietryka ze Wzdowa, ks. Władysław Pucia z Jasionowa i ks. Jan Cag z Trześniowa, oraz ks. infułat Julian Pudło z Brzozowa.
W programie spotkania było nabożeństwo różańcowe, które prowadziły Siostry Rycerstwa Niepokalanej, oraz Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów z dekanatu pod przewodnictwem Księdza Infułata, który wygłosił okolicznościowe słowo Boże.
Przy relikwiach św. Andrzeja ustawiono obrazek Świętego, pamiątkę z kanonizacji z Rzymu z roku 1938, który jest własnością rodziny p. Kazimierza Zająca z Rzeszowa.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

Spotkanie modlitewne ze św. Andrzejem Bobolą 16 kwietnia 2008

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się modlitewne spotkanie z udziałem ks. bpa Marian Rojka, który przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej i wygłosił słowo Boże. W spotkaniu wzięli udział: ks. prał. Waldemar Janiga, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Przemyślu, ks. prał. Feliks Kwaśny, archiprezbiter sanocki, ks. prał. Andrzej Skiba, dziekan sanocki, oraz ks. Paweł Kaszuba, z archidiecezjalnego Radia Fara, oraz wielu pielgrzymów. Spotkanie dzisiejsze zbiegło się z pierwszym objawieniem się św. Andrzeja Boboli w Pińsku, ks. Marcinowi Godebskiemu, rektorowi Kolegium Ojców Jezuitów /16.IV.1702 rok/. Modlitwom nowennowym przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium.

zapraszam do obejrzenia zdjęć 

* * *

Drodzy Czciciele św. Andrzeja Boboli!
17 kwietnia, (czwartek) mija 70 rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski.
Św. Andrzej, to wyjątkowa postać o bardzo ciekawym życiorysie w mozaice polskich Świętych. Przez wiele dziesiątków lat przychodził do proboszczów w Strachocinie, a jednemu z nich powiedział, że „trzeba go tutaj czcić.”
 Po sprowadzeniu relikwii św. Boboli w roku 1988, nieustannie do Strachociny pielgrzymują wierni, powierzając swoje prośby Bogu za przyczyną św. Andrzeja.
Wielu z nich zostało tutaj wysłuchanych, co potwierdzają liczne świadectwa. Dostrzegł to, ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, dlatego 19 marca 2007 roku kościół w Strachocinie uczynił – sanktuarium diecezjalnym Świętego.
W Statucie sanktuarium wskazał, że oprócz wspomnienia liturgicznego, 16 maja, należy co roku uroczyście obchodzić, dzień kanonizacji - 17 kwietnia. W tym też duchu w najbliższy czwartek w Strachocinie, odbędą się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę kanonizacji.
Wszystkich Czcicieli św. Andrzeja, Kapłanów i świeckich, zapraszamy na tę uroczystość.
 
Porządek:
godz. 17.00 –     modlitwa różańcowa za Ojczyznę
godz. 18.00 -      Eucharystia koncelebrowana przez Kapłanów z dekanatu jaćmierskiego, pod przewodnictwem ks. inf. Juliana Pudło
                          
                                            ks. Józef Niżnik – kustosz sanktuarium 

 * * *

17 kwietnia
70 rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli
W Polsce, na terenie byłej Galicji, gdzie skupiali się jezuici, do ożywienia kultu bł. Andrzeja Boboli z początkiem XX wieku przyczyniły się przede wszystkim uroczystości w roku 1907 związane z obchodami 250 - lecia śmierci bł. Andrzeja. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku naród polski potrzebował kogoś, kto pomógłby mu po tak długiej niewoli zjednoczyć się i dążyć do pomyślności kraju. Rozglądając się wśród wielu autorytetów – dostrzegł wśród nich, postać bł. Andrzeja Boboli. Wydarzeniem dużej miary dla Krakowa stało się uroczyste umieszczenie w roku 1920 w kościele św. Barbary znacznej relikwii przywiezionej z Połocka przez ks. Rostworowskiego, jezuitę. W tym samym roku w Warszawie zarządzona przez kard. Kakowskiego nowenna zakończona olbrzymią procesją z relikwiami bł. Andrzeja Boboli i bł. Władysława z Gielniowa. To wszystko, co działo się wokół bł. Boboli przygotowywało grunt pod kanonizację. I rzeczywiście biskupi polscy zebrani w Częstochowie napisali 28 lipca 1920 roku list do Ojca Świętego Benedykta XVI z prośbą o kanonizację Błogosławionego. 
Oto jego treść:
Ojcze Święty - My, biskupi Polski, Bożą mocą dopiero wskrzeszonej, zebrani w świątyni Najśw. Panny w Częstochowie na narady w sprawach naszych Kościołów, zwracamy oczy przede wszystkim ku tym mężom, którzy jak pochodnie gorejące oświecili ziemię polską żarliwością wiary i świętością życia, szczególnie w najtrudniejszych czasach, albo nawet zrosili ją krwią swoją za wiarę wylaną. Między wielu tego rodzaju bohaterami szczególnie odznacza się chwałą Bł. Andrzej Bobola, kapłan Towarzystwa Jezusowego, wielki czciciel Najśw. Maryi Panny, nie­zmordowany krzewiciel św. wiary katolic­kiej między schizmatykami, we wschodniej części Polski, który wysłużył sobie zdoby­cie palmy okrutnego męczeństwa, jako nagrodę swojej pracy i poświęcenia. Papież Benedykt XIV swoją najwyższą powagą orzekł, że Andrzej Bobola uległ śmierci męczeńskiej za wiarę rzymsko-katolicką. Papież Pius IX zaliczył tego Męczennika w poczet Błogosławionych, Waszą Świątobliwość pokornie i usilnie prosimy, aby raczył imię jego wpisać w poczet Świę­tych. Spodziewamy się przez to zadość uczynić pragnieniu i oczekiwaniu całego naro­du polskiego, który od początku wojny po­wszechnej całą swą ufność położył w Błogosławionym Męczenniku i bezustannie zanosił modły tak prywatne, jak publiczne, ażeby wypełniło się proroctwo Bł. Andrzeja Boboli o wskrzeszeniu Polski i by w swej pewnej nadziei nie został zawiedziony. Spodziewamy się nadto, że przez kanonizację Bł. Andrzeja Boboli wiara katolicka utrwali się i bardzo pomnoży na tych ziemiach naszych, gdzie katolicy mieszkają pomie­szani ze schizmatykami, skoro sam kult Bł. Męczennika polega przede wszystkim na wyznaniu wiary katolickiej z potępieniem schizmy. W końcu mamy nadzieję, że Bł. Andrzej podniesiony ku czci Świętych, będzie najdzielniejszym i bezustannym Patronem Ojczyzny i Kościoła katolickiego, szczególnie na kresach Polski, najbardziej wystawio­nych na niemałe niebezpieczeństwo obyczajności i prawdziwej wiary. Oto są powody naszej prośby, oto nasza nadzieja w najtrudniejszych obecnych cza­sach dla Kościoła Bożego i odradzającej się Polski.”
Oprócz listu biskupów polskich do Ojca Świętego napisali także petycje inni dostojnicy stanu duchownego jak i świeckiego. Intensywna akcja rozszerzania kultu Błogosławionego z ośrodkiem w Krakowie zmierzała do tego, by przez ożywienie czci błogosławionego Męczennika wyprosić dwa cuda konieczne do kanonizacji. Na spełnienie  cudów nie trzeba było długo czekać. Dwa zdumiewające uzdrowienia: pani Idy Henryki Kopeckiej i siostry Alojzy ze Zgromadzenia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, przełożonej domu zgromadzenia w Rzymie, zostały przekazane Stolicy Apostolskiej przed kanonizacją.
Pani Ida Kopecka od kilku lat chora na osteomalację - rozmiękczenie kości – była już w takim stanie, że przygotowywano ją na śmierć. Znany pani Kopeckiej jezuita radził jej modlić się o wyzdrowienie za przyczyną błog. Andrzeja Boboli, sam obiecał odprawić mszę św. w tej intencji. Dał też chorej relikwie Błogosławionego, które ona przyłożyła do ciała obok rany, przyklękła i pomodliła się krótko: Bł. Andrzeju Bobolo, uproś mi uzdrowienie, o ile to jest zgodne z wolą Bożą. Pod wieczór poczuła się lepiej. W poniedziałek chora chodziła swobodnie, z łatwością. Specjalna komisja uczonych, powołana przez Kongregację Obrzędów, stwierdziła niewątpliwą cudowność zjawiska. Siostra Alojza, chora na rakowate owrzodzenie trzustki nie mogła już wstać z łóżka. Kiedy stan chorej był już bardzo ciężki, rozpoczęły się modlitwy za wstawiennictwem błog. Andrzeja Boboli. Ks. Stanisław Włudyga, wręczył siostrom zakonnym ułożoną przez siebie nowennę do błog. Andrzeja Boboli i polecił im, by w intencji powrotu do zdrowia siostry Alojzy rozpoczęły nowennę. Po skończonych modlitwach  i odprawienie w ostatnim dniu nowenny mszy św. w intencji chorej, następne badania wykazały znaczną poprawę, a czasem lekarze nie znaleźli nawet śladu groźnej choroby!
Na posiedzeniu generalnym w Rzymie, 11 maja 1937 r. roztrząsano w obecności papieża pytanie, czy w takich warunkach można już przystąpić do kanonizacji. Odpowiedź była jednomyślna i twierdząca. Podobnie, lecz w formie już uroczystej, wypowiedział się Ojciec św. kilka dni później, 16 maja. Następnego dnia zarządził papież tajne posiedzenie konsystorza, na którym wszyscy kardynałowie, po zapoznaniu się z przebiegiem sprawy, wypowiedzieli swe zdanie. Pozostało jeszcze posiedzenie konsystorza ostatnie, półpubliczne, na którym mieli się wypowiedzieć, oprócz kardynałów, wszyscy obecni w Rzymie patriarchowie, arcybiskupi, biskupi i prałaci niezależni. W tym celu zostały im przekazane akta sprawy kanonizacyjnej bł. Andrzeja. Papieski konsystorz 31 marca 1938 r. Po przemówieniu wstępnym i wysłuchaniu zgodnej opinii zgromadzonych dostojników Pius XI wyznaczył uroczystość kanonizacyjną na 17 kwietnia 1938 r., w święto Zmartwychwstania Pańskiego. Kanonizacja, która odbyła się w oznaczonym dniu i według przepisanego ceremoniału, niebywałą swą okazałością zadziwiła samych nawet rzymian. Wzięła w niej udział pielgrzymka z Polski, licząca sześć tysięcy osób. Papież Pius XI, kochający Polaków, już w sędziwym wieku spełnił swoje wielkie pragnienie. Przez to samo sprawił Polakom borykającym się z różnymi trudnościami wielką radość.

* * *

Starsze wiadomości >>

<< Stona główna >>

Do góry strony


 
 
Tłem jest trawa pochodząca z widoku na Strachocinę wykorzystanego jako tło strony tytułowej.