Parafia | Strachocina | Kostarowce | Kościół | Aktualności | Ogłoszenia niedzielne |
Z historii | Kazanie | Dokumenty | Z Kroniki | Galeria | Ogłoszenia parafialne |
30 sierpnia br. odbyło się spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej archidiecezji przemyskiej: Zarządu DIAK z p. Kazimierzem Krylą, Prezesem Zarządu, oraz odpowiedzialnych za pracę Akcji Katolickiej w archiprezbiteratach i dekanatach. Spotkanie rozpoczęło się na Bobolówce. Wpierw modlitwa różańcowa przy Dróżkach bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja, następnie msza św., której przewodniczył wyjątkowy pielgrzym z Watykanu, ks. Janusz Andrzej Duczkowski, Prokurator Generalny Towarzystwa Chrystusowego w Rzymie, oraz pracownik Papieskiej Rady d/s Uchodźców, a słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. Kolejnym miejscem spotkania był Dom Rekolekcyjny.
* * *
23 sierpnia br. na Bobolówce spotkali się pielgrzymi, którzy w tym roku wędrowali na Jasną Górę z archidiecezji przemyskiej w grupie św. Andrzeja Boboli. Spotkanie rozpoczęło się mszą św., której przewodniczył ks. Tomasz Podolski, a zakończyło się agapą przy ognisku.
* * *
Od 18 sierpnia przebywa w Strachocinie wspólnota "Przymierze Rodzin", z Warszawy, Garwolina, Kutna, Rawy Mazowieckiej, która wraz z duszpasterzami odbywa swoje rekolekcje wakacyjne. Wśród obecnych kapłanów jest o. Mirosław Paciuszkiewicz, jezuita z Warszawy. 22 sierpnia wspólnota zgromadziła się w kaplicy na Bobolówce na Eucharystii, a potem mieli spotkanie z ks. prał. Józefem Niżnikiem.
* * *
16 sierpnia br. modlitewnemu spotkaniu ze św. Andrzejem Bobolą przewodniczył ks. bp Andrzej Dzięga, Ordynariusz diecezji sandomierskiej. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Waldemar Janiga, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Przemyślu, ks. Henryk Maguda, Kustosz sanktuarium bł. Władysława Findysza z Nowego Żmigrodu, ks. Andrzej Bienia, dyrektor studia archidiecezjalnego radia Fara w Krośnie, oraz miejscowi kapłani: ks. prał Józef Niżnik i ks. Łukasz Pałacki. Zgromadzeni pielgrzymi w sanktuarium św. Andrzeja Boboli wpierw przedstawili Bogu za przyczyną św. Andrzeja swoje prośby, odmówili różaniec w intencji Ojczyzny, a następnie uczestnicząc w mszy św. wysłuchali okolicznościowego kazania wygłoszonego przez Księdza Biskupa. Kustosz Sanktuarium dziękując ks. bpowi Andrzejowi za obecność w Strachocinie, przekazał Mu figurę św. Andrzeja Boboli, wykonaną z drzewa. Na zakończenie wszyscy ucałowali relikwie św. Andrzeja.
* * *
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej wierni Strachociny podczas sumy sprawowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika przeżyli dożynki parafialne. Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich został uroczyście wniesiony przez członkinie Koła. Starostami dożynek byli: Maria i Jan Abrachamowicz, którzy z chlebem, bukietem kwiatów, oraz koszem tegorocznych owoców i jarzyn w procesji weszli do kościoła. Podczas Eucharystii Panie z Koła Gospodyń Wiejskich śpiewały pieśni i przygotowały liturgię.
* * *
W Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. w Kostarowcach dziękowano Panu Bogu za dar tegorocznych plonów. Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich został postawiony przy ołtarzu, a Janusz i Renata Rączka w imieniu społeczności lokalnej podczas mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika złożyli w darach bochen chleba i bukiet kwiatów.
* * *
14 sierpnia br. w Kostarowcach odbyła się uroczysta Eucharystia i modlitwa nowennowa do św. Maksymiliana zakończona procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła i ucałowaniem relikwii Świętego. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, który wygłosił też okolicznościowe kazanie. W mszy św. oprócz mieszkańców Kostarowiec wzięły udział Siostry Rycerstwa Niepokalanej ze Strachociny, które śpiewem ubogaciły Eucharystię. 14 dzień każdego miesiąca jest dniem w którym wierni z Kostarowiec gromadzą się w kościele na modlitwie do św. Maksymiliana.
* * *
2 sierpnia br. odbyło się czwarte spotkanie modlitewne z Maryją w duchu objawień fatimskich /pierwsze w maju/. Tym razem podczas nabożeństwa wynagradzaliśmy za grzechy dzieci względem Maryi. W obecności Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie odmówiliśmy różaniec i odprawili medytację, a następnie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Spotkania z Maryją zakończyła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła.
* * *
26-27 lipca br. Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej w parafii zorganizowało pielgrzymkę do Niepokalanowa na ogólnopolskie doroczne czuwanie modlitewne Rycerstwa Niepokalanej. W pielgrzymce wzięło udział dwudziestu pielgrzymów. Wśród nich siostry zakonne Rycerstwa Niepokalanej oraz członkowie stowarzyszenia w parafii. Podczas czuwania modlitewnego parafialna grupa ze Strachociny prowadziła czuwanie modlitewne w bazylice w Niepokalanowie w godzinach 3-4. Prezesem MI II w Strachocinie jest p. Danuta Orlikiewicz.
* * *
W dniach 14-17 lipca br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyły się rekolekcje dla młodzieży żeńskiej z Gimnazjum. Zdjęcia do obejrzenia na stronie aktualności - Rycerki Niepokalanej.
* * *
16 lipca br. na Bobolówce odbyło się spotkanie modlitewne ze św. Andrzejem Bobolą. Licznie zgromadzeni pielgrzymi uczestniczyli wpierw w modlitwie różańcowej, której przy dróżkach prowadził ks. prał Józef Niżnik, kustosz sanktuarium. Mszy św. przewodniczył ks. Infułat Stanisław Mac z Rzeszowa, który wygłosił też okolicznościowe słowo Boże. W koncelebrze wzięli udział: ks. prał. Jan Krupiński z Tarnawy Górnej, ks. prał. Marek Słysz z Lubatowej, ks. prał. Henryk Maguda z Nowego Żmigrodu, ks. Jerzy Woronin z Brześcia /Białoruś/, oraz ks. Mariusz Woźniczyszyn rodak ze Strachociny. Na zakończenie uczestnicy ucałowali relikwie św. Andrzeja.
* * *
4 lipca br. przybyła do Strachocinie piesza pielgrzymka z Ustrzyk Dolnych na Jasną Górę z grupy św. Andrzeja Boboli. Po noclegu prawie 160 pielgrzymów 5 lipca zgromadziło się na Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Tomasza Podolaka z wikariusza Leska. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium. Po Eucharystii wyruszyli w stronę Jaćmierza, Jasionowa do Komborni. W pielgrzymce z parafii biorą udział: kleryk Piotr Rączka, siostry zakonne: s. Agata, s. Izabella, s. Julia, oraz z klasztoru w Przemyślu s. Klara, oraz młodzież: Kucharski Marcin, Radwańska Dominika, Kurnik Sabina, Sylwia Kot, Pielech Aleksandra, Daszyk Anna, Kubowicz Justyna, Adamiak Patrycja i Galant Angelika.
* * *
30 czerwca br. zakończono pierwszą część prac zaplanowanych na bieżący rok do wykonania na parafialnym cmentarzu. W kwietniu usunęliśmy trzy drzewa rosnące pomiędzy grobami, a następnie przygotowaliśmy alejki do asfaltowania. Przy sprzyjającej pogodzie i dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian wyasfaltowaliśmy wszystkie alejki na cmentarzu.
* * *
Zarządzenie Metropolity Przemyskiego dotyczące
możliwości uzyskania odpustów zupełnych w Roku Apostoła
Narodów.
W okazji 2000. rocznicy urodzin Apostoła Narodów w dniu 28 czerwca
2007 r. papież Benedykt XVI ogłosił Rok św. Pawła, który
trwać będzie od I nieszporów 28 czerwca 2008 r. do II nieszporów
Uroczystości 29 czerwca 2009 r.
W myśl dekretu Penitencjarii Apostolskiej regulującego sprawy odpustów,
w Bazylice św. Pawła za Murami, wzniesionej nad
grobem Apostoła, odpust zupełny będzie można zyskać codziennie
przez cały Rok Pawłowy, pod zwykłymi warunkami (spowiedź
sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwy w intencjach
Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek
grzechu). Pielgrzymując do wspomnianej rzymskiej bazyliki
należy pomodlić się przed ołtarzem Najświętszego Sakramentu, a następnie
odmówić przy ołtarzu Konfesji nad grobem Apostoła „Ojcze
nasz…” i „Wierzę w Boga…”.
Dodać należy wezwania ku czci Matki Bożej i św. Pawła,
pamiętając też o św. Piotrze.
W Archidiecezji Przemyskiej odpust zupełny będzie można uzyskać
także uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci
Apostoła Narodów pierwszego (od I nieszporów 28 czerwca
2008 r.) i ostatniego dnia (do II nieszporów 29 czerwca
2009 r.) roku jubileuszowego we wszystkich miejscach kultu.
Dodatkowo, na mocy w/w Dekretu ustanawiam następujące kościoły,
w których po wypełnieniu zwykłych warunków, wierni będą
mogli zyskać odpust zupełny w pierwszy dzień miesiąca oraz z okazji
udziału w pielgrzymce: kościoły pod wezwaniem św. Pawła
lub św. Piotra i Pawła, Bazyliki Mniejsze w Leżajsku, Starej Wsi, Krośnie, Przeworsku i Przemyślu, sanktuaria: Przeworsk Fara – Bożego Grobu, Leżajsk
– oo. Bernardyni – MB Pocieszenia, Jarosław
- oo. Dominikanie – MB Bolesnej, Chłopice – MB Chłopickiej, Przemyśl - Archikatedra – MB Jackowej, Przemyśl - oo. Franciszkanie – Niepokalanego Poczęcia NMP, Kalwaria Pacławska – MB Kalwaryjskiej, Stara Wieś – MB Starowiejskiej, Tuligłowy – MB Tuligłowskiej, Borek Stary – MB Borkowskiej, Jasień – MB Bieszczadzkiej, Hyżne – MB Hyżneńskiej, Domaradz –
MB Nieustającej Pomocy, Jodłówka – MB Pocieszenia, Łańcut Fara – MB Szkaplerznej, Jaśliska – MB Królowej Nieba i Ziemi, Haczów –
MB Bolesnej, Wielkie Oczy – MB Wielkoockiej, Polańczyk - Matki Pięknej Miłości, Sanok – oo. Franciszkanie – Pani Sanockiej, Miejsce Piastowe - św. Michała
Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, Korczyna – Świętego Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara oraz Strachocina – św Andrzeja Boboli.
Ponadto odpust zupełny można uzyskać w kościołach w Klimkówce,
w Dukli u Ojców Bernardynów, w kościele pw.
Wniebowzięcia NMP w Zagórzu, w kościele pw.
św. Mikołaja przy Domu Rekolekcyjnym Centrum Kultury i Formacji
Chrześcijańskiej w Jarosławiu oraz w 41 kościołach,
przy których znajdują się Urzędy Dziekańskie.
Odpust zupełny w Roku Pawłowym mogą również uzyskać osoby
nie będące w stanie dopełnić zwykłych warunków z powodu
choroby czy innych uzasadnionych, ważnych przyczyn. Muszą postanowić,
że je spełnią, gdy tylko będzie to możliwe, i włączą
się duchowo w któreś z jubileuszowych nabożeństw ku czci
św. Pawła, ofiarując Bogu swe modlitwy i cierpienia w intencji
jedności chrześcijan.
/-/ + Józef Michalik
ARCYBISKUP METROPOLITA PRZEMYSKI
* * *
Strachocina latem o zachodzie słońca
* * *
27 i 28 czerwca br. rozpoczęliśmy na cmentarzu asfaltowanie alejek. Część prac już zostało wykonanych.
* * *
26 czerwca br. w godzinach popołudniowych na plebani odbyło się spotkanie Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej pod przewodnictwem p. Kazimierza Kryli, Prezesa Zarządu DIAK. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zarządu Diecezjalnego, odpowiedzialni za pracę Akcji Katolickiej w archiprezbiteratach, oraz ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej w archidiecezji.
* * *
Więcej informacji w dziale - Rycerki Niepokalanej w rubryce: Ogłoszenia. Informacje dotyczące życia sióstr zakonnych Niepokalanowa Żeńskiego w rubryce: Aktualności.
* * *
17 czerwca br. w godzinach południowych przybyli z pielgrzymką do sanktuarium św. Andrzeja Boboli: Pan Jarosław Kaczyński, Prezes PiS-u, poseł Joachim Brudziński i Pan Bogdan Rzońca, Marszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Zacni pielgrzymi modlili się na Bobolówce i w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, oraz złożyli wizytę na plebani Kustoszowi sanktuarium.
* * *
17 czerwca br. przy Podstawowej Szkole Podstawowej im. św. Andrzeja Boboli w Kostarowcach zostało otwarte pierwsze w Gminie Sanok – Szkolne Miasteczko Rowerowe. Inicjatywa ks. Marka Bolanowskiego, założyciela Szkolnego Koła Caritas w Kostarowcach, została uwieńczona wspaniałym dziełem dla dzieci szkolnych. W dniu otwarcia odbyły się pierwsze zawody rowerowe szkół Gminy Sanok.
* * *
16 czerwca br. odbyło się modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą na Bobolówce. Spotkania rozpoczął ks. prał Józef Niżnik, kustosz sanktuarium, od powitania wszystkich obecnych, oraz radiosłuchaczy archidiecezjalnego radia Fara, odczytał prośby złożone przez wiernych, odmówił modlitwy do św. Andrzeja, a następnie poprowadził rozważanie dróżek bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja. Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali: ks. bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. infułat Julian Pudło z Brzozowa, ks. prał. Andrzej Skiba z Sanoka, ks. prał. Marek Słysz z Lubatowej, ks. Stanisław Curzytek z Mchawy, ks. Piotr Rymarowicz z Trepczy, oraz ks. Marek Bolanowski, wikariusz. Na zakończenie mszy św. Kustosz sanktuarium podziękował wszystkim zgromadzonym na Bobolówce, a księżom biskupom ofiarował figurkę św. Andrzeja Boboli.
* * *
14 czerwca br. odbyło się w Strachocinie na Bobolówce modlitewne spotkanie kapłanów archiprezbiteratu sanockiego. W spotkaniu wzięło udział około 70 kapłanów z dekanatów: Domaradz, Brzozów, Grabownica, Jaćmierz, Sanok I, Sanok II i Rzepedź. Spotkanie prowadził ks. prał Feliks Kwaśny, archiprezbiter. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Adam Szal, który wygłosił także okolicznościowe słowo Boże.
* * *
9 czerwca br. dzieci z klasy drugiej szkoły podstawowej wraz ze swoimi rodzicami, p. Jolantą Pielech, wychowawczynią i ks. Łukaszem Pałackim, katechetą, udali się w jednodniową pielgrzymkę do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, którego kustoszami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w miejscowości Święty Krzyż Bieliny. W czasie pobytu w tym świętym miejscu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Łukasz, zwiedzili kościół, zakrystię, krużganki, muzeum misyjne, oraz znajdującą się pod przyklasztornym kościołem na Świętym Krzyżu niedostępną od 200 lat kryptę grobową. Następnym miejscem pobytu była miejscowość Bałtowa, a tam dzieci zwiedziły Park Jurajski oraz plac zabaw. W drodze powrotnej pielgrzymi zobaczyli w Sandomierzu: rynek, zamek i katedrę.
* * *
5 czerwca br. w Zespole Szkół w Strachocinie odbył się I Gminny Konkurs zatytułowany „Święty Andrzej Bobola – Męczennik i Patron Polski”, z uwzględnieniem wiedzy oraz plastycznych zdolności dzieci i młodzieży. Celem Konkursu było uczczenie pamięci Świętego, oraz wyrażenie uczuć miłości i czci do św. Andrzeja Boboli z okazji 20 rocznicy sprowadzenia relikwii świętego do parafii Strachocina. W finale konkursu w Strachocinie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z następujących miejscowości: Sanoka, Dobrej, Pakoszówki, Kostarowiec, Prusieka i Strachociny. Nagrody ufundowali: Mariusz Szmyd, wójt Gminy Sanok, oraz p. Mieczysław Kawecki, kierownik "Kopalni Gazu Strachocina". Konkurs zainicjował ks. Łukasz Pałacki, wikariusz ze Strachociny.
* * *
W ostatnim dniu pielgrzymowania po miejscach związanych ze św. Andrzejem na Białorusi było nawiedzenie Janowa Poleskiego, miejsca męczeństwa Świętego. Miejscowość ta leży około 40 km od Pińska w kierunku granicy z Polską. Wcześnie rano wyruszyliśmy autokarem, by zgodnie z programem przejść w procesji z relikwiarzem św. Andrzeja Boboli z miejsca pojmania do miejsca męczeństwa, odmawiając różaniec. Miejsca pojmania i męczeństwa oznaczone są granitowymi tablicami umieszczonymi na kamieniach. Po wejściu do kościoła odśpiewaliśmy Litanię do NSPJ, a następnie z miejscowymi wiernymi uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii, której przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik i wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Po mszy św. przekazaliśmy miejscowym wiernym przygotowane paczki, jako dar od parafii Strachocina. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę w Brześciu, skąd udaliśmy się w drogę powrotną.
W drugim dniu pielgrzymki zgromadziliśmy się przy Kolegium Ojców Jezuitów w Pińsku, w którym obecnie znajdują się szkoła i urzędy miejskie. Za czasów św. Andrzeja był to słynny klasztor jezuitów z którego na prace duszpasterskie wyruszał między innymi ojciec Bobola. Kościoła pw. św. Stanisława w którym w podziemiach została złożona trumna św. Andrzeju już nie ma, gdyż w roku 1953 został zburzony. Ale świadomość, że stoimy w miejscu w którym św. Andrzej objawił się Marcinowi Godebskiemu, rektorowi kolegium i powiedział, że trzeba odnaleźć jego trumnę, zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie. Następnie udaliśmy się do Łahiszyna, by nawiedzić najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Polesiu. Tutaj, w liturgiczne święto Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny, mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Antoni Pawul, a słowo Boże wygłosił ks. prał. Józef Niżnik. W tym sanktuarium odprawiliśmy też nabożeństwo majowe. Z kolei udaliśmy się do Duboi, miejsca wypoczynkowego jezuitów, gdzie św. Andrzej z pewnością przebywał, gdyż miejscowość ta leży na drodze z Pińska do Janowa Poleskiego. Stary kościółek, cmentarz z I wojny światowej, dąb liczący około 500 lat, zabudowania i krajobrazy były atrakcją Duboi. W drodze powrotnej do Pińska zatrzymaliśmy się przy kapliczce z XVI wieku, przy której modlił się św. Andrzeja Bobola wyruszając na podróże misyjne. Na zakończenie dnia pielgrzymi podróżowali statkiem po rzecze Pinie.
* * *
Pielgrzymka ze Strachociny na Białoruś w tym roku odbyła się podczas pięknej słonecznej pogody. W pierwszym dniu, po mszy św. koncelebrowanej przez ks. prał. Józefa Niżnika i ks. kan. Jana Caga, proboszcza z Trześniowa w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie autokarem udaliśmy się w stronę granicy. Po drodze w Rzeszowie dołączyli pielgrzymi z Grodziska Dolnego z ks. Antonim Pawulem, proboszczem parafii, p. Kazimierz Zając z Rzeszowa i siostry Rycerstwa Niepokalanej z Kosiny, a w Białej Podlaskiej oczekiwała na autobus p. Czesława Orłowska, przewodniczka pielgrzymki i jedyny pielgrzym z Warszawy p. Ryszard Budek. Po krótkim postoju dalsza podróż w stronę przejścia granicznego. Po przekroczeniu granicy przejażdżka po białoruskim mieście Brześć, zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej wybudowanej w latach 1833-1842, a potem przejazd przez Kobryń do Pińska, oddalonego od granicy około 200 km. W tym mieście zamieszkaliśmy w hotelu "Prypeć" nad rzeką Pina. Zdjęcia z pierwszego dnia pielgrzymki możliwe do obejrzenia. Z kolejnych dni pielgrzymki zdjęcia w następne dni.
* * *
* * *
<< Stona główna >>