Zamknij okno
Zamknij

Realizacja transmisji www.esanok.pl & Obsługa medialna

Tablica historii budowli kościelnych i poczet proboszczów parafii strachockiej

(na podstawie książki Tomasza Adamiaka "Strachocina. Zarys dziejów parafii")

Proboszcz: Data rozpoczęcia pracy: Data zakończenia pracy: Uwagi, ważniejsze wydarzenia Daty konsekracji kościołów
? ? ? 10 maja 1369 roku - przywilej lokacyjny wsi na rzecz braci Piotra i Grzegorza z Kunowej. Istnieją jednak podstawy by uważać, że jakaś osada istniała tu już wcześniej.
Nie wiadomo kiedy zbudowano pierwszy kościół.
 
? ? ? Pierwsza wzmianka o kościele (i o Strachocinie): 14 luty 1390 - akt uposażenia przez Fryderyka z Miśni, właściciela Jaćmierza i Pakosza z Pakoszówki. Z dokumentu wynika, że jakiś kościół już wtedy w tym miejscu istniał. Może darowizna związana jest z budową nowego, może z erygowaniem parafii ... ? Kościół poświęcony przez bpa Eryka Winsena (? - jedyną poszlaką jest to, że był biskupem w latach 1377 - 1391).
Jan przed 1424 1438 1438 - zabity. Kościół spalony. Potem budowa. Kościół poświecony przez bp. Piotra Chrząstowskiego
Piotr przed 1454 1484 W 1455 - w gronie sędziów w Sanoku  
Białek Stanisław 1484 1486    
Mikołaj 1486 ?    
Krakowski Andrzej ? 1519 Zmarł przed 17.05.1519  
Mikołaj 1519 ?    
Stanisław ? 1529 1523 - doprowadził do potwierdzenia przez króla Zygmunta I przywilejów dla kościoła.
29.07.1529 - zrezygnował.
 
Stanisław s. Mikołaja 1534 1563 Zrezygnował 19.04.1563  
Giżowski Jan 19.04.1563 1567 Zrezygnował 2.10.1567  
Raczkowski Jan 1567 1574    
Racławski Jan 1574 1589 Zmarł przed 19.04.1589  
Gardecki Wawrzyniec 19.04.1589 1593 Przypuszczalnie chrzcił Andrzeja Bobolę, przyszłego świętego  
Maystroga Adam 19.06.1600 1624 Zginął w spalonej plebani, w czasie najazdu tararskiego. 1609 - poświęcenie kościoła przez Bp. Stanisława Siecińskiego
Maystroga Jakub 12.70.1624 1635 Zmarł w 1635  
Maleri Albert 27.10.1635 1637 Zrezygnował 20.04.1637  
Biskupski Jakub 1637 1641 Zrezygnował 11.10.1641  
Paluski Marcjan 10.01.1642 1647 Zrezygnował 6.03.1647  
Żmijewski Jan 6.03.1647 1660 Zrezygnował 15.06.1660  
Maniecki Adam 10.07.1660 1660    
Farurey Mikołaj 9.08.1660 1680    
Jodłowski Stanisław 1680 1699    
Przygodzki Franciszek 20.05.1699 1710 Zmarł ok. 1710.  
Fabianowski Jan 1711 1716 Zrezygnował przed 1716.  
Krzysztański Jakub 1716 1724 Zmarł przed 31.03.1724.  
Sandorski Kazimierz 1724 1728    
Szmydziński Jan 1728 1738 Zmarł przed 10.09.1738  
Muradowicz Józef 18.03.1738 1744    
Dutkiewicz Franciszek Jan 8.04.1744 1769 Do 1756 - administrator (Curatus Strachocinensis). Od 1756 - proboszcz, także dziekan (Decanus Colegiatae Brzozoviensis). 20.07.1756 - konsekracja kościoła przez Bpa Hieronima Sierakowskiego.
Piasecki Antoni 1769 1772 Zmarł 04.1772  
Chomontowski Franciszek 1.07.1772 1787    
Muruński Wojciech 1787 1801    
Makarowski Eliasz 1801 1822    
Chrobowski Jacenty 1822 1825 administrator  
Sokołowski Antoni 07.1824 15.09 1853    
Staraszkiewicz Franciszek 15.09 1853 03.1854    
Mikołajewicz Jan 23.03.1854 01.1877    
Stasicki Zdzisław 01.1877 03.1887 administrator  
Data Józef 04.1877 20.02.1912 Budowniczy kościoła murowanego z cegły i kamienia. Zmarł 12.03.1912 - pochowany w przedsionku kościoła.  
Barcikowski Władysław 02.06.1912 28.11.1942 administrator 01.06.1912 - konsekracja kościoła przez bpa Karola J. Fishera
Jagielski Seweryn 28.11.1942 03.11.1943 franciszkanin  
Lisowicz Kazimierz 03.11.1943 14.04.1951    
Drabik Józef 14.04.1948 11.08.1951    
Latawiec Jan 11.08.1951 1971    
Mucha Ryszard 07.1971 1984 przeniesiony do Łubienki  
Niżnik Józef od 25.08.1984   Od 7.09.1983 do 25.08.1984 administrator, później proboszcz.
Wprowadził kult Św. Andrzeja Boboli. Sprowadził do Strachociny siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej.
Zbudował klasztor, kaplicę na Bobolówce, dom pielgrzyma, ośrodek zdrowia.
 

Copyright © 2011-2017 EB

Jesteś naszym: 141953 gościem.